Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Larry Garner

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Larry Garner

kraj: USA

gatunek: louisiana blues

 

Larry Garner (urodzony 8 lipca 1952) jest amerykańskim muzykiem wykonującym głównie louisiana blues, którego nacechowane emocjonalnie kompozycje od lat bezpośrednio wpływają na muzyczny kształt wielu melodycznych stylów. Garner jest najbardziej znany ze swojego krążka „Too Blues” wydanego w 1994 roku.

Dorastając w Luizjanie Garner zainspirował się grającym na gitarze pastorem Utah Smithem. Był on dla niego pierwszym bodźcem, który pchnął muzyka do nauki gry na gitarze oraz do podążania bluesową ścieżką. W niedługim czasie Garner nawiązał kontakt z wieloma lokalnymi muzykami jak: Lonesome Sundown, Silas Hogan, Guitar Kelley oraz Tabby Thomas, którzy pomogli mu się rozwinąć muzycznie.

Wśród artystów, którzy stanowili główną inspirację dla jego przebojów, muzyk wymienia dwie wyjątkowo jasne gwiazdy – Jimiego Hendrixa oraz Henry’ego Graya. Początki swojej kariery Larry dzielił między występami na żywo w lokalnych spotach, a stałą pracą w Dow Chemical plant. Mimo ograniczonych możliwości czasowych oraz ciągłych problemów finansowych, Larry nigdy nie poddawał się zmierzając do jasno określonego muzycznego celu.

Jego melodyczna wizja znacznie wybijała go na tle innych bluesowych artystów. Larry potrafił i nadal potrafi swoimi kompozycjami przeniknąć słuchającego do samej głębi i poruszyć w nim najczulsze (często nieuświadomione) struny. W efekcie jego muzyki nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa, a słuchacze pochodzący z różnych pokoleń są w stanie swobodnie utożsamiać się z oferowanym przez Larry’ego przekazem.

Pierwszy album Garnera „Double Dues” zdobył mu nagrodę na International Blues Challange w 1988 roku, szybko stawiając artystę w centrum zainteresowania szerszej publiczności. Kolejne releasy doskonale wpisywały się w istniejące pasmo muzycznych sukcesów, zgarniając pod coraz dumniej powiewający artystyczny sztandar, większe rzesze fanów. Wiele z kompozycji Garnera weszło na stałe do bluesowego kanonu muzycznego, stanowiąc bogate źródło inspiracji dla artystów z całego świata. W jego utworach z każdym odsłuchaniem da się odnaleźć coś nowego. Dzięki temu wizja Garnera mimo upływających lat w dalszym ciągu pozostaje świeżą, zdolną natchnąć słuchającego oraz zapewnić mu wiele godzin wysublimowanej muzycznej refleksji.

Poszukując muzyki nie tyle przenikającej, co unikatowej warto jest zwrócić się w stronę kompozycji oferowanych przez Larry’ego Garnera. Dzięki niemu leniwe popołudnia spędzone na kanapie z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami nabiorą zupełnie nowego wyrazu.