Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Laurie Anderson

Laurie Anderson fot. Wikimedia Commons

Laurie Anderson

kraj: USA

gatunek: pop

Laura Phillips "Laurie" Anderson (urodzona 5 czerwca 1947) jest amerykańską kompozytorką, artystką, dyrektorką oraz performerką, której twórczość stanowi połączenie muzyki popowej ze zjawiskowymi projektami multimedialnymi.

Swoje kompozycje Laurie tworzy opierając się na inspiracjach zaczerpniętych z takich stylów jak: avant – garde, art. pop, electronic oraz experimental pop. Są to zaledwie niektóre, ponieważ artystki zwyczajnie nie da się zaszufladkować pod jeden główny gatunek.

Laurie działa na międzynarodowej scenie muzycznej od lat 70-tych. Jej niecodzienne, unikatowe oraz eksperymentalne podejście do szeroko pojętej sztuki znacznie wybijało ją na tle innych artystów. Słuchacze Laurie znajdują doskonałe odbicie jej wewnętrznego artystycznego świata w zjawiskowych kompozycjach, które płynnie przechodzą między różnorodnymi muzycznymi gatunkami, przynosząc solidny zastrzyk energii.

Okres lat 70 – tych był dla artystki czasem docierania swojej muzycznej wizji oraz wynajdywania nowych melodycznych rozwiązań (stworzyła ona między innymi kilka eksperymentalnych instrumentów muzycznych, które są dzisiaj powszechnie używane) – mieszała ona słowo mówione, rozwijające się możliwości elektroniczne, dance oraz najbardziej popularne media. W efekcie jej kompozycje, jak i występy na żywo silnie odbijały się w świadomości odbiorców, każdorazowo pozostawiając po sobie całą masę nowych doświadczeń. Muzyki Laurie nie tyle się słuchało (i nadal słucha), co intensywnie przeżywało. Artystka w unikalny sposób potrafiła przeszyć na wskroś swoich odbiorców, niejako zmuszając ich w zależności od potrzeb do tańca lub refleksji.

Największą popularność przyniósł Laurie singiel wydany w 1981 roku „O Superman”, który szybko wspiął się na główne lokaty w czołowych zestawieniach muzycznych. O Laurie od początku trwania jej kariery zawsze było głośno. Zarówno odbiorcy, jak i środowisko krytyków muzycznych z uwagą śledzili jej artystyczne poczynania mając zawsze 100% pewności, że artystka dostarczy czegoś zjawiskowego. Poza sferą muzyczną Laurie realizuje się jako aktorka – występowała ona w filmach oraz na deskach teatralnych. Dzięki swoim muzycznych wynalazkom jak: tape-bow violin czy talking stick zdobyła sobie miano jednej z pionierek w rozwoju muzyki elektronicznej. Urządzenia opracowane przez Laurie są używane do dziś, a jej przeboje stanowią bogate źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń artystów na całym świecie.

W trakcie swojej kariery Anderson współpracowała z takimi gwiazdami jak: William S. Burroughs, Jean Dupuy, Arto Lindsay, Bill Laswell, Ian Ritchie, Peter Gabriel, Perry Hoberman, David Sylvian, Jean Michel Jarre, Brian Eno, Philip Glass, Nona Hendryx, Bobby McFerrin, Ryuichi Sakamoto, Dave Stewart, Peter Gordon, Adrian Belew, Hector Zazou oraz Lou Reed, tworząc niesamowite kompozycje, z których wiele weszło na stałe do światowego muzycznego standardu.

Dyskografia Laurie to nie tyle zbiór utworów co drzwi, z których każde prowadzą do unikalnej muzycznej przygody. Poszukując prawdziwie unikalnej muzycznej odskoczni warto zainteresować się twórczością Laurie i przekonać się na własnej skórze jak bardzo wpłynęła ona na rozwój współczesnego muzycznego świata. Niesamowite wrażenia są tutaj praktycznie gwarantowane.