Lauryn Hill

Lauryn Hill fot. Wikimedia Commons

Lauryn Hill

kraj: USA

gatunek: soul, folk, fusion

Lauryn Hill (urodzona 26 maja 1975) to amerykańska piosenkarka, raperka, producentka oraz songwriterka, znana najbardziej w środowisku muzycznym dzięki swojej współpracy z formacją Fugges oraz solowemu albumowi „Miseducation of Lauryn Hill”.

Styl muzyczny Hill to połączenie różnych gatunków – pośród najważniejszych wymienić można R&B, soul, neo soul, hip hop, folk, reggae oraz fusion. Ta unikalna mieszanka od lat sprawia, że Lauryn swoim głosem jest w stanie porywać za sobą wielotysięczne rzesze słuchaczy, a zapotrzebowanie na jej wokalne zdolności nie słabnie.

W trakcie swojej kariery wydała tylko jeden solowy album, jednak przyniósł jej on wiele prestiżowych muzycznych nagród oraz pobił wiele rekordów sprzedażowych. Magazyn Rolling Stone określił krążek „Miseducation of Lauren Hill” jak jeden z najlepszych albumów wszechczasów. Od początku trwania swojej kariery Lauryn współpracowała z wieloma formacjami muzycznymi. Jedną z najważniejszych, która pozwoliła artystce zaistnieć w szerszej świadomości odbiorców było Fugges. Dzięki tej współpracy Lauryn szybko stała się rozpoznawalna w całym środowisku muzycznym, a jej głos zagarniał pod różnorodne artystyczne sztandary szerokie rzesze zdeklarowanych fanów. W szeregach Fugges Lauryn doszlifowała swoje umiejętności śpiewu oraz rapu, dzięki czemu zdobyła sobie międzynarodowe uznanie – głównie dzięki piosence „Killing Me Softly”, która weszła na stałe do światowych muzycznych standardów. W 1997 roku Fugges rozpadło się, a artystka zaczęła rozwijać swoją solową karierę.

Wpływ Lauryn na obecny kształt wielu gatunków muzycznych jest praktycznie nieoceniony. Przez lata artystka angażowała się w całe mnóstwo projektów współpracując z najbardziej znanymi nazwiskami. Zarówno jej własne kompozycje jak i tracki, które pomagała współtworzyć odnosiły wielkie komercyjne sukcesy, sprzedając się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Unikalne umiejętności Lauryn oraz jej pełne zdeklarowanie w dostarczaniu odbiorcom jedynie najwyższej jakości muzyki, znacznie wybijały artystkę na tle innych twórców. Jej wizja mimo lat spędzonych na muzycznej scenie w dalszym ciągu pozostaje świeża i przemawia do następujących po sobie pokoleń słuchaczy. Pokazuje to wyraźnie poziom, na jakim znajduje się Hill – jest ona zdolna swobodnie odnaleźć się praktycznie w każdej muzycznej rzeczywistości, dostosowując swój przekaz do aktualnych wymagań odbiorców, nie zatracając jednak jego indywidualnej duszy.

Solowy album Hill odniósł gigantyczny komercyjny sukces, sprzedając się w ponad 8 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Single „Doo Woop (That Thing)”, „Ex-Factor” oraz „Everything Is Everything” powiązane z krążkiem, pozwoliły jej zapisać się na kartach muzycznej historii oraz zdobyć 5 nagród Grammy. Po tych sukcesach Lauryn stała się popularnym widokiem na okładkach czołowych magazynów oraz zaczęła pojawiać się częściej w najbardziej prestiżowych muzycznych spotach na świecie.

Niedługo po wydaniu swojego debiutanckiego solowego albumu Hill wycofała się z muzycznego świata – pod naporem narastającej sławy. Pojawiła się na powrót w 2002 roku z nowym materiałem na żywo MTV Unplugged N. 2.0, który jednak nie dorównał pod względem sukcesu jej wcześniejszym releasom.

Lauryn Hill cały czas wydaje nowe kompozycje, angażując się w liczne muzyczne projekty. Jest to artystka, obok twórczości, której zwyczajnie nie można przejść obojętnie. Niesamowity głos, głębokie przekazy liryczne oraz melodyczna otoczka zdolna przeniknąć słuchającego na wskroś to połączenie, które na długo pozostawi po sobie całą masę niesamowitych muzycznych przeżyć. Bez Lauryn współczesny muzyczny świat brzmiałby zupełnie inaczej. W trakcie swojej kariery dołożyła ona wiele istotnych cegiełek do rozwoju artystycznego gmachu, stając się jedną z ikon nie tylko amerykańskiej, ale światowej muzyki.