Teraz gramy

Led Zeppelin

Led Zeppelin fot. Led Zeppelin

Led Zeppelin

Led Zeppelin to jeden z najbardziej znaczących zespołów w historii muzyki. Grupa jest uważana za

Led Zeppelin to jeden z najbardziej znaczących zespołów w historii muzyki. Grupa jest uważana za pionierów muzyki hard rockowej. Ich melodie łączą rock, folk i blues, lecz można też zauważyć wpływy muzyki klasycznej, celtyckiej, indiańskiej, a nawet arabskiej.

Historia rozpoczęła się we wrześniu 1968 roku kiedy to gitarzysta Jimmy Page wraz basistą Chrisem Dreją poznają Roberta Planta i Johna Bnhama. Ostatecznie Dreja opuszcza zepół, a jego miejsce zajmuje John Paul Jones. Muzycy szybko znaleźli wspólny język i świetnie się ze sobą zgrali.

W październiku 1968, wtedy jeszcze jako The New Yardbirds zaczynają nagrywać swoje pierwsze kawałki.

Po krótkim czasie zmieniają jednak nazwę na Led Zeppelin. Jest ona inspirowana wypowiedzią perkusisty The Who - Keitha Moona, który po nieudanym koncercie powiedział, że muzyka „unosiła się jak ołowiany sterowiec”. Rodzina von Zeppelin pozwała zespół do sądu, ten orzekł jednak na korzyść muzyków, którzy postanowili zostać przy nowej nazwie.

Po skompletowaniu wystarczającej ilości utworów, wydają w 1969 roku swój pierwszy album "Led Zeppelin". Płyta była mieszanką bluesa i folku. Drugi krążek "Led Zeppelin II" okazał się jeszcze większym sukcesem od pierwszego.

W późniejszym okresie działalności, muzyka grupy ewoluuje w kierunku nieco łagodniejszego i bardziej refleksyjnego brzmienia. Jimmy i Robert przenieśli się do Walii, gdzie pracowali nad trzecim albumem. Zaowocowało to silniejszymi odwołaniami do muzyki celtyckiej. Jednak część fanów z mieszanymi uczuciami przyjęła nowe brzmienie. Najsłynniejszą płytą zespołu jest czwarty album z listopada 1971, który w rzeczywistości nie nosił żadnej nazwy. Płyta ta powszechnie znana jest jako "Led Zeppelin IV" i zawiera jedną z najsłynniejszych ballad rockowych – "Stairway to heaven".

W latach 1972-1977 zespół zdobywa największą popularność. Źródłem sukcesu były nie tylko genialne płyty, ale też świetne koncerty. Artyści występowali w długich, kwiatowych strojach, na ręka nosili masę bransolet. Wszystko było odniesieniem do utraconego świata dzieci – kwiatów. W tym czasie Led Zeppelin nagrywa kolejne albumy: "Houses of the Holy" w 1973 roku, a dwa lata później dwupłytowy krążek – "Physical Graffiti", który powstał już pod szyldem ich własnej wytwórni Swan Song. Był to wielki sukces zespołu.

Magazyn Rolling Stone umieszczał ich na równi z takimi sławami jak The Rolling Stones czy The Who. W 1977 roku artyści wpisują się do Księgi Guinessa - na ich koncert w Tampa Stadium przyszło prawie 77 tysięcy fanów. Historia zespołu nie była jednak usłana różami. Trasa koncertowa 1977 musiała zostać przerwana. Powodem była śmierć syna Roberta Planta, która całkowicie załamała wokalistę. Robert żył przez następne lata na skraju załamania nerwowego, uzależniony od środków uspokajających. Legendę grupy współtworzyły hotelowe burdy i alkoholowo-narkotykowe libacje. Po jednej z nich, w 1980 r., zmarł John Bonham, dławiąc się podczas snu wymiocinami. Miał 31 lat. Wraz z jego śmiercią Led Zeppelin przeszło do historii.

Członkowie grupy wydali oświadczenie, w którym poinformowali swoich fanów, o końcu kariery. W 1982 roku wydali ostatnią płytę, na której znalazł się utwór "Bonzo's Montreux", będący hołdem dla tragicznie zmarłego perkusisty. W 1995 roku Led Zeppelin zostali wpisani do Rock and Roll Hall of Fame. VH1 w zestawieniu Najwybitniejszych Artystów Hard Rocka umieścił ich na pierwszym miejscu.

Rolling Stone określał ich jako „najcięższy zespół w historii” i „największy w latach 70”. Led Zeppelin w całej swojej karierze sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie.

strona oficjalna: www.ledzeppelin.com