Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38416, ID obiektu: 38672

Lee Ritenour

Lee Ritenour

Lee Ritenour

Wszystkoo amerykańskim kompozytorze i muzyku jazzowym - biografia, kariera, dyskografia

Lee Ritenour

kraj: USA

gatunek: jazz, jazz fusion, smooth jazz

Lee Mack Ritenour (urodzony 11 stycznia 1952) to amerykański kompozytor gitarzysta oraz muzyk jazzowy, który w trakcie trwania swojej kariery wystąpił w różnorodnych sesjach nagraniowych ponad 3000 razy! W swoim dorobku Ritenour posiada ponadto wiele kompozycji, które stały się międzynarodowymi hitami, stanowiąc do teraz bogatą inspiracyjną pożywkę dla setek następujących po sobie artystów. Lee współtworzył oraz nadal współtworzy muzyczny jazzowy świat. Jego kompozycje zarówno solowe, jak i te powstałe w wyniku współprac z największymi gwiazdami światowej sceny, łączą w sobie elementy tradycyjnego jazzu, jazz – funku, jazz fusion oraz smooth jazzu.

Lee Ritenour to artysta, który nie tylko gra muzykę jazzową - on nią żyje. Jego pasję słychać w każdej nucie i każdym riffie, a pozytywna energia automatycznie udziela się słuchającemu.

Swoją karierę muzyczną Lee rozpoczął mając zaledwie 16 lat, szybko zdobywając sobie przydomek „Captain Fingers” dzięki swojej niebywałej wirtuozerii, którą prezentował na gitarze. W latach 70 – tych wygrał on między innymi kilka konkursów gitarowych, zwracając na siebie uwagę lokalnych artystów oaz szerszego środowiska muzycznego.

Jego niesamowite umiejętności gry zapewniły mu nieśmiertelność na kartach muzycznej historii oraz niesłabnące uznanie ze strony światowej audiencji. Ritenour przez lata angażował się do licznych artystycznych projektów, pomagając różnym artystom w tworzeniu ich zjawiskowych kompozycji. Nie zapominał jednak o swojej własnej karierze, w ciągu, której wydał ponad 40 albumów studyjnych oraz wiele niezapomnianych hitów.

Przez wielu Lee określany jest jako prekursor w rozwoju wielu współczesnych sub-gatunków jazzowych. To właśnie jego eksperymenty z nowym brzmieniem oraz ciągłe poszukiwanie melodycznej perfekcji, w dużej mierze wpłynęło na kształt jaki jazz przybrał dzisiaj. Od lat 70 – tych Ritenour wygrywał wiele prestiżowych konkursów gitarowych, będąc zaliczanym do jednego z najlepszych gitarzystów wszechczasów.

Ritenour to artysta, który praktycznie do perfekcji doprowadził fuzje rozmaitych stylów. Funk, rock, blues czy brazilian łączone z klasycznym jazzem to w wydaniu Ritenoura prawdziwa muzyczna magia. Żaden styl nie ma dominującej roli, a przejścia z jednego gatunku do drugiego są praktycznie niezauważalne. W efekcie słuchając kompozycji Lee zwyczajnie się odlatuje, a myśli płyną spokojnie.

Z okazji 5 dekad tworzenia jako gitarzysta, Lee wydał w 2010 roku jeden z swoich najlepszych releasów „6 String Theory”, w którego skład wchodziły przeboje takich gwiazd jak: Vince Gill, Slash, B.B. King, Joe Bonamassa, Robert Cray, Steve Lukather, Neal Schon, John Scofield, Mike Stern oraz George Benson. 6 String Theory to obecnie nazwa fundacji non-profit, której misją jest miedzy innymi promowanie młodych muzycznych talentów.

Lee Ritenour to corssoverowy artysta najwyższego kalibru. W jego gigantycznej dyskografii każdy poszukujący wysmakowanych melodycznych riffów słuchacz, raz dwa odnajdzie coś dla siebie. Muzyczny wymiar artyzmu tej światowej ikony zwyczajnie oszołamia, nie pozwalając się oderwać od odsłuchiwanych kompozycji, mocniej przyciskając słuchawki do uszu. Muzyka Ritenoura jest doskonałym melodycznym remedium na wiele bolączek współczesnego zabieganego świata. Releasy wydane 20, 30 lat temu nie straciły ani trochę na swojej aktualności oraz niepowtarzalnej mocy, będąc w stanie dostarczyć niesamowitej wręcz dawki pozytywnej energii.

Lee Ritenour