Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Leela James

Leela James fot. facebook.com/LeelaJames

Leela James

kraj: USA

gatunek: soul, R&B, blues

Leela James (urodzona 22 maja 1983) to amerykańska wokalistka oraz songwriterka tworząca swoje przeboje w takich stylach jak soul, R&B oraz blues. Jej unikalne kompozycje biorą to, co najlepsze z przenikających, spokojnych gatunków, dając słuchaczom na całym świecie dostęp do prawdziwie nowego wymiaru muzyki.

Leela dzięki unikalności swojej muzycznej wizji znacznie wybija się na tle innych twórców, nie tylko na amerykańskiej scenie artystycznej. Jej styl oraz fenomenalne umiejętności tworzenia przebojów, które potrafią doskonale wpasować się w muzyczne potrzeby odbiorców docierał się latami przy współpracy z najbardziej znanymi wokalistami na świecie. Wśród zaledwie niektórych wielkich nazwisk, z którymi w trakcie swojej kariery współpracowała James, można wymienić takie osobistości jak: James Brown, Roberta Flack, Toni Braxton, Marvin Gaye, Donny Hathaway, Gladys Knight, Mavis Staples czy Stevie Wonder

W 2004 roku James podróżowała z grupą The Black Eyed Peas oraz z Macy Gray jako otwierająca artystka. W tym samym roku nawiązała współpracę z producentem muzycznym oraz Dj’em Petem Rockiem, pomagając mu przy wydaniu albumu „Soul Survivor II” i użyczając swojego wokalu do tracku „No Tears”. W 2005 roku jej głos trafił na wydany pośmiertnie album Raya Charlesa „Genius and Friends”, gdzie wykonała piosenkę „Compared to What”.

Swój debiutancki solowy album zatytułowany „A Change Is Gonna Come” artystka wydała w 2005 roku. Krążek stanowił wyjątkowe połączenie starego z nowym. Odnosił się on w dużej mierze do ery tradycyjnego amerykańskiego soulu dopełnionej przez elementy współczesnego R&B, funku oraz muzyki gospelowej. James napisała większość tekstów do tracków znajdujących się na albumie, dobitnie pokazujących wymiar swoich umiejętności jako songwriterki. W produkcję krążka zaangażowały się liczne gwiazdy, wśród najważniejszych można wymienić takich artystów jak: Raphael Saadiq, Kanye West oraz Wyclef Jean

W 2009 roku James wydała swój drugi album „Let’s Do it Again” stanowiący w całości zbiór coverów. Krążek spotkał się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem, jeszcze lepiej ugruntowując pozycję artystki na międzynarodowej scenie muzycznej. Poza rozwojem solowej kariery James nie rezygnowała z udzielania się w pobocznych projektach muzycznych. W tym samym roku pojawiła się na albumie Moby’ego „Wait for Me” wykonując partie wokalne w piosence „Walk with Me”.

Trzeci album James zatytułowany „My Soul” trafił do obiegu w 2010 roku, szybko zdobywając sobie czołowe lokaty w muzycznych zestawieniach hip-hopowych oraz R&B.

W 2014 roku artystka wydała swój najnowszy album zatytułowany „Fall For You”, który dopełniały dwa single: pierwszy o tym samym tytule, co krążek oraz „Say That”. Releasy szybko utorowały sobie drogę na szczyty amerykańskich notowań, zjednując artystce nowe wielotysięczne rzesze fanów. James bardzo intensywnie koncertuje. Do tej pory pojawiła się między innymi na takich festiwalach jak: Essence Music Festival, Arizona Jazz Fest, San Diego Jazz Fest czy Capitol Jazz.

Leela James to artystka, która świetnie potrafi się odnaleźć praktycznie w każdej muzycznej rzeczywistości, zawsze dostarczając swoim odbiorcom dokładnie tego, czego potrzebują. Jest to umiejętność, którą pochwalić się może niewielu współczesnych twórców. Leela przy tworzeniu swoich kompozycji nigdy nie idzie na skróty, ani nie popada w utarte artystyczne schematy. Dzięki temu jej muzyczna wizja cały czas ewoluuje, pozostając świeżą i apelującą dla słuchacza. Szukając prawdziwie oryginalnej muzycznej odskoczni, która będzie w stanie zapewnić nam wiele godzin niesamowitych melodycznych przeżyć nie powinniśmy przechodzić obok twórczości James obojętnie.