Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38410, ID obiektu: 38666

Lena Romul

Lena Romul

Lena Romul

Wszystko o polskiej wokalistce, saksofonictce i kompozytorce - bio, kariera, dyskografia, wyróżnienia, festiwale

Lena Romul

kraj: Polska

gatunek: pop, jazz, soul

Lena Romul to polska artystka, wokalistka, kompozytorka oraz saksofonistka, która w swoich kompozycjach muzycznych swobodnie łączy takie gatunki jak: ethno, electronica jazz oraz soul. Unikalna wizja Leny znacznie wybija ją w przestrzeni krajowych artystów, w efekcie z roku na rok zgarnia ona pod swój muzyczny sztandar nowe tysiące zdeklarowanych fanów.

Lena zaistniała w szerszej świadomości odbiorców dzięki programowi „Mam Talent” w 2011 roku. Tam to dzięki głosom widzów dotarła do ścisłego finału edycji. Chociaż nie zwyciężyła to zdobyta poprzez uczestnictwo popularność, dała jej niezbędną siłę napędową do rozwinięcia swojej solowej kariery.

Wystąpienie w programie nie było pierwszym zderzeniem Leny z wielkim muzycznym światem. Już wcześniej mogła się ona pochwalić dużymi sukcesami – miedzy innymi zdobyciem nagrody głównej na Międzynarodowym Konkursie Jazzowy Juniors 2009 oraz owocną współpracą z Wojtkiem Pilichowskim, uznawanym za jednego z najlepszych basistów na świecie.

W miarę muzycznego rozwoju oraz tworzenia coraz bardziej profesjonalnej sieci kontaktów Lena intensywnie przygotowywała się do wydania swojego debiutanckiego krążka. Efektem tytanicznej pracy był w 2013 dwupłytowy debiut w postaci releasu „Industrialnie/Instynktownie”. Lena zaprezentowała tam siebie w dwóch odmiennych perspektywach – artystki preferującej po równi instrumentalne, jak i mocno nacechowane emocjonalnie utwory, których całość zahacza o wysublimowane brzmienie electro.

Pozytywne echa po ciepłym przyjęciu pierwszego releasu Romul jeszcze nieprzebrzmiały, kiedy już rok później artystka wydała swój drugi krążek zatytułowany „Pegaz”. Kompozycje wchodzące w skład albumu odznaczają się wręcz nieziemskim spokojem, kojąc umysł i duszę słuchacza. Wszystkie elementy unikalnych kompozycji Leny charakteryzują się pełną naturalnością, ona po prostu śpiewa cały czas wiedząc doskonale, co robi i dokąd zmierza ze swoim przekazem. Nie ma tutaj absolutnie żadnej sztuczności, między innymi, dlatego z jej utworami można się swobodnie utożsamiać. Jej piosenki to historie opisujące zwykłe sprawy w niezwykły sposób, w których z każdym kolejnym odsłuchaniem odnajduje się coś nowego.  

W trakcie swojej kariery artystka pojawiała się na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, gdzie za każdym razem porywała za sobą tłumy. Wśród najważniejszych wymienić można: Bukarest International Jazz Festival, Slot Art Festiwal, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festival oraz No Border Festival

Lena Romul