Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 20482, ID obiektu: 20519

Lenny Kravitz

Lenny Kravitz

Lenny Kravitz

Biografia artysty, aktorstwo, muzyka, ciekawostki, kariera, trasy koncertowe.

Kravitz Lenny

kraj: USA
gatunek: pop, rock psychodeliczny, funk

Leonard Albert "Lenny" Kravitz (urodzony 26 maja 1964) to amerykański wokalista, songwriter, aktor oraz producent muzyczny, którego styl „retro” od lat podbija serca i umysły słuchaczy na całym świecie.

Lenny to prawdziwa międzynarodowa ikona muzyczna, która przy tworzeniu swoich kompozycji łączy ze sobą chociażby takie style jak: rock, blues, soul, R&B, funk, jazz, reggae, hard rock, psychedelic, pop, folk oraz ballady. Kravitz jest również multiinstrumentalistą – wykonuje on wszystkie melodyczne partie podczas nagrań. W trakcie swojej kariery został on uhonorowany licznymi, prestiżowymi nagrodami muzycznymi. Pośród najważniejszych wymienić można: Grammy, MTV Video Music Awards, Radio Awards, BRIT Awards czy Blockbuster. Wielokrotnie artysta pojawiał się również na srebrnym ekranie (jak choćby w serii Igrzyska Śmierci).

Już od najmłodszych lat Lenny interesował się muzyką. Jako dziecko zaczął uczyć się gry na perkusji, do której z biegiem czasu dodał gitarę. Jego rodzice w swojej domowej dyskografii posiadali artystów promujących takie style jak: R&B, jazz, operę klasyczną oraz bluesa. Lenny słuchał wszystkiego, poszerzając swoje muzyczne horyzonty, co dawało mu siłę do podążania za swoim wielkim marzeniem – by zostać profesjonalnym muzykiem. W wieku 7 lat zobaczył na żywo występ formacji Jackson 5, która szybko stała się jego ulubionym zespołem. Lenny dzięki znajomości swoich rodziców, w dość młodym wieku doświadczył styczności z wielką muzyczną rzeczywistością. Jego ojciec wśród swoich przyjaciół mógł wymienić takie osobistości jak: Duke Ellington, Sarah Vaughan, Count Basie, Ella Fitzgerald, Bobby Short czy Miles Davis.

W 1974 roku po przeprowadzce z rodziną do Los Angeles Lenny na okres 3 lat dołączył do Kalifornijskiego Chóru Chłopięcego, który pozwolił mu w dużej mierze na rozwinięcie swoich późniejszych, fenomenalnych zdolności wokalnych. To właśnie w Los Angeles Lenny po raz pierwszy miał styczność z muzyką rockową, która zmieniła jego życie oraz pozwoliła na wypracowanie prawdziwie unikalnego stylu. Słuchając The Rolling Stones, Led Zeppelin, The Grateful Dead, Aerosmith, Black Sabbath, Creedence Clearwater Revival, KISS, Pink Floyd oraz The Who, Lenny był zafascynowany możliwościami jakie dawała muzyka rockowa.

Pierwszy album Kravitza został w całości stworzony oraz wydany przez artystę bez udziału „wielkich” labeli. W procesie tworzenia pomógł mu Henry Hirsch, z którym Kravitz utrzymywał kontakty w przyszłości przy wydawaniu większości swoich releasów. 

W 1986 roku na rynku pojawił się krążek „Let Love Rule”, który szybko odbił się głośnym echem w środowisku muzycznym. W efekcie Lenny zaczął coraz więcej występować na żywo oraz ruszył w swoją pierwszą trasę koncertową.

W 1988 roku Kravitz miał już dobrze ugruntowaną pozycję na scenie muzycznej. Był to czas, kiedy postanowił on rozpocząć współpracę z jednym z czołowych labeli. W niedługim czasie o artystę wywiązała się prawdziwa wydawnicza potyczka, pomiędzy wydawnictwami: Warner Bros, Elektra, Geffen, Capitol oraz Virgin. To ostatnie wygrało, a sam Lenny zaczął kompletować materiał do nowych wydań.

Kravitz to artysta, który od ponad 25 lat zmienia obraz muzycznego świata. Wiele z jego utworów jak np. „Are You Gonna Go My Way”, czy „Fly Away” weszło na stałe do światowego muzycznego kanonu. Kompozycje Lennego stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla tysięcy artystów tworzących w najrozmaitszych stylach. Muzyk dzięki ciągłym eksperymentom z nowymi rodzajami brzmienia, nie szufladkuje się jedynie do obrębu jednego stylu. Dzięki temu potrafi on odnaleźć się praktycznie w każdej muzycznej rzeczywistości oraz dotrzeć do swoich odbiorców z najróżniejszych melodycznych kierunków. Nie dziwi zatem fakt, że ilość fanów Lenny’ego nie jest liczona w tysiącach, tylko milionach słuchaczy na całym świecie.

Trasy koncertowe: Let Love Rule Tour (1990), There Is Only One Truth Tour (1991), Universal Love Tour (1993), Circus Tour (1995–96), The Freedom Tour (1998–99), Lenny Tour (2002), The Baptism Tour (2004), Celebration Tour (2005), Electric Church Tour: One Night Only (2005), Get On The Bus Mini-Tour (2008), Love Revolution Tour (2008), LLR 20(09) Tour (2009), Black and White Europe Tour 2011 (2011), Strut Europe Tour 2014 (2014)

Lenny Kravitz

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Greatest Hits Album 1
Dokument Lenny Album 1
Dokument I Belong To You Album 1
Dokument It Is Time For A Love Revolution Album 1
Dokument Black And White America Album 1
Dokument Strut Album 1