Leon Bridges

Leon Bridges fot. East News/ Neil Rasmus

Leon Bridges

kraj: USA
gatunek: soul, songwriter

Todd Michael Bridges (urodzony 13 lipca 1989) znany lepiej jako Leon Bridges, to amerykański wokalista gospelowo – soulowy oraz songwriter, który w swoich kompozycjach często wykorzystuje inspiracje zaczerpnięte z R&B oraz bluesa. Todd znany jest głównie dzięki swojej piosence „Coming Home”, która w momencie swojego wydania regularnie rozgrzewała radiowy eter oraz awansowała do TOP 10 Most Viral Track na serwisie Spotify.

Unikalne łączenie spokojnych, przenikających gatunków oraz płynne przechodzenie między jednym a drugim, sprawiają że Leon wyjątkowo wybija się na tle pozostałej muzycznej konkurencji. Jego sposób śpiewu oraz budowania melodycznej mozaiki w piosenkach jest zwyczajnie magiczny. Niektórych releasów nie da się słuchać inaczej, niż jedynie z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami, byle tylko nie uronić najmniejszej nuty czy słowa.

Bridges rozpoczął swoją karierę w 2014 roku od pisania kompozycji oraz występów osadzonych w stylu muzyki soulowej z okresu lat 1950 – 1960. Dzięki unikalnemu podejściu szybko zaczął zdobywać sobie coraz szersze rzesze fanów, wybijając się w międzynarodowej przestrzeni muzycznej. Po swoim wykonaniu „Coming Home” przykuł on uwagę Austina Jenkinsa oraz Joshuy Blocka, którzy pomogli Toddowi przy wydaniu jego debiutanckiego krążka. Rosnąca popularność, którą zapewniło artyście „Coming Home” w niedługim czasie pozwoliło mu podpisać profesjonalny kontrakt nagraniowy z wytwórnią Columbia Records.

W styczniu 2015 roku Leon rozpoczął swoją pierwszą trasę koncertowa, występując w różnorodnych spotach w Teksasie oraz Nowym Jorku. Oficjalna wersja „Coming Home” została wydana w 2015 roku, kontynuując sukces wersji demo. W tym samym roku Leon Bridges pojawił się między innymi na Sundance Film Festival oraz SXSW Festival.

Latem 2015 roku jego debiutancki album został określony przez magazyn New York Times jako krążek, na który warto zwrócić uwagę. Pochwalne recenzje szybko sprawiły, że artysta znalazł się w centrum zainteresowania szerokich rzesz odbiorców, którzy coraz uważniej zaczynali śledzić jego muzyczne poczynania.

Styl Leona ma w sobie dużo retro utrzymanego w unikalnej perspektywie artysty. Muzyk cały czas dociera swoją wizję, dynamicznie eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia. W efekcie każdy release, czy kolaboracja przynoszą utwory, których unikalność oraz kompozycyjna wirtuozeria potrafią oszołomić słuchacza. Jego piosenki jak: „River”, „Better Man”, czy „Lisa Sawyer” są tego doskonałym przykładem.

Leon Bridges to coraz wyraźniej jaśniejąca gwiazda na światowym muzycznym firmamencie. Kunszt tego artysty doceniony został przez liczne międzynarodowe gwiazdy, jak np. Pharrella Williamsa, którego Bridges supportował podczas Apple Music Festival. Szukając ciekawej muzycznej odskoczni oraz artysty, o którym zapewne w niedalekiej przyszłości zrobi się wyjątkowo głośno, warto zwrócić się w stronę Leona Bridgesa. Będzie to decyzja, której bez wątpienia szybko sobie pogratulujemy.