Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 34943, ID obiektu: 35069

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer

Wszystko o Leszku Możdżer: kariera, biografia, ciekawostki, płyty, kompilacje, LP, trasy koncertowe

Leszek Możdżer

kraj: Polska
gatunek: jazz

Leszek Możdżer (urodzony 23 marca 1971) jest polskim muzykiem, a raczej ikoną jazzową, która od lat rozwija artystyczną przestrzeń poprzez tworzenie niesamowitych, przenikających kompozycji. Możdżer wybitnie wybija się na tle innych artystów polskiego muzycznego świata. Jego kompozycje posiadają prawdziwe unikalną duszę, a sam artysta wytycza nowe trendy dla rozwoju wielu pobocznych gatunków muzycznych.

Leszek Możdżer jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w 1996 roku. Muzyka jazzowa zaczęła do niego przemawiać w klasie maturalnej. Po zdaniu egzaminów artysta śmiało ruszył w drogę, która w końcowym efekcie uczyniła z niego jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów. Na początku swojej kariery Leszek szlifował swoje umiejętności u boku klarnecisty Emila Kowalskiego oraz w szeregach formacji Miłość.

Sukcesy muzyczne odnosił on jednak dużo wcześniej. W 1992 roku otrzymał specjalne wyróżnienie w trakcie Jazz Juniors. Była to pierwsza poważna nagroda z niezliczonej liczby wyróżnień, którymi artysta został uhonorowany w przyszłości.  Od połowy lat 90-tych Możdżer był niekwestionowanym faworytem zestawień czytelników „Jazz Forum” w kategorii „Fortepian”. Swoją muzyczną wizją potrafił skutecznie podbić serca i umysły słuchaczy, dając im dokładnie tego, czego muzycznie potrzebowali. O jego niesamowitym kunszcie świadczy chociażby fakt, że wielokrotnie był rozpoznawany w różnorodnych plebiscytach, jako muzyk roku.

W trakcie swojej kariery Leszek Możdżer współpracował zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi artystami. Wśród zaledwie niektórych wymienić można takie osobistości jak: Tomasza Stańka, Janusza Muniaka, Michała Urbaniaka, Piotra Wojtasika, Adama Pierończyka, Henryka Miśkiewicza, Annę Marię Jopek, Davida Friesena, Pata Metheny, Arthura Blythe, Bustera Williamsa, Billy-ego Harpera, Joe Lovano, Archi Shepp, Davida Liebmana, Charlesa Foxa, Lestera Bowie, Davida Gilmour, Marcusa Millera, Johna Scofielda, Steve Swallowa czy Eddiego Danielsa.

Od 2011 roku Leszek Możdżer działa, jako dyrektor artystyczny plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.

Dyskografia Leszka Możdżera to ponad 100 albumów oraz różnorodnych nagrań powstałych przy współpracy z artystami tworzącymi w najróżniejszych muzycznych stylach. Możdżer bardzo przyłożył rękę do rozwoju polskiej sceny muzycznej, nie tylko przez angażowanie się do różnych projektów. Jego kompozycje stanowią bogate źródło inspiracji dla następujących po sobie artystów, z których wiele wpisało się na stałe w klasyczny kanon polskiej muzyki jazzowej. Szukając artysty, którego twórczość przyniesie nam chwilę wysublimowanego muzycznego oderwania od codziennej zabieganej rzeczywistości powinniśmy się, czym prędzej zwrócić w stronę opcji oferowanych przez Leszka Możdżera. Będzie to strzał w muzyczną dziesiątkę.

Leszek Możdżer