Lianne La Havas

Lianne La Havas fot. Wikimedia Common

Lianne La Havas

kraj: Wielka Brytania

gatunek: soul, jazz, folk

Lianne Charlotte Barnes (urodzona 23 sierpnia 1989) znana lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem jako Lianne La Havas jest brytyjską wokalistką, songwriterką oraz multiinstrumentalistką, która parę lat temu swoim nagłym pojawieniem się podbiła serca i umysły angielskich słuchaczy.

Kariera muzyczna La Havas wystartowała w 2010 roku, kiedy to artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Bros Records. Dwa lata później w obiegu pojawił się jej debiutancki album „Is Your Love Big Enough?”. Krążek szybko zdobył sobie uznanie zarówno wśród szerokiej audiencji, jak i w środowisku krytyków muzycznych. W efekcie o Lianne z dnia na dzień zaczęło robić się coraz głośniej. Pochwalne recenzje, powiększające się rzesze fanów oraz stale rosnąca popularność, zapewniły jej nominację do BBC’s Sound of 2012 Poll oraz nagrodę iTunes w kategorii Album Roku 2012.

Wydanie swoich pierwszych dem La Havas w dużej mierze zawdzięcza Allanowi Rose, który przedstawił ją wielu lokalnym muzykom – ich ekspertyzy oraz unikalne muzyczne perspektywy pozwoliły Lianne na wypracowanie swojego indywidualnego stylu. La Havas nieśmiało przebijała się już wcześniej do świadomości odbiorców, głównie dzięki serwisowi Myspace, gdzie swoim śpiewem zwróciła na siebie uwagę późniejszych łowców talentów.

Po podpisaniu kontraktu z Warner Bros Lianne wzięła się do intensywnej pracy, szeroko eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia oraz rozwijając swój muzyczny warsztat. Tytaniczna praca trwała prawie dwa lata. Jej efektem było wydanie zjawiskowego debiutanckiego Ep zatytułowanego „Lost & Found”, które ujrzało światło dzienne w 2011 roku. Pozytywne echa po releasie jeszcze nieprzebrzmiały, kiedy w tym samym miesiącu La Havas wydała kolejne Ep „Live From LA”.

W 2012 roku oficjalny singiel „Lost & Found” oraz album „Is Your Love Big Enough?” pojawiły się na sklepowych półkach w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku Lianne suportowała między innymi Alicie Keys na MTC „Chrashes” Manchester – występ był transmitowany do 164 krajów, zapewniając artystce szybką rozpoznawalność. W następnym roku Liane La Havas wystąpiła między innymi na RockNess Festival, Isle of Wight Festival oraz Glastonbury Festival.

Lianne to coraz silniej jaśniejąca gwiazda na muzycznym firmamencie, przed którą wróżona jest prawdziwie wielka kariera. Jej kompozycje potrafią zarówno porwać do tańca, jak i zatrzymać słuchacza w miejscu, zmuszając go do refleksji nad codzienną zabieganą rzeczywistością. Jako odskocznia muzyczna od skostniałych artystycznych schematów, twórczość Lianne La Havas stanowi strzał w dziesiątkę. Artystka razem ze swoimi wyjątkowymi releasami jest w stanie zapewnić każdemu słuchaczowi wielu godzin pozytywnych muzycznych doświadczeń, do których bez wątpienia będzie się często powracać.