Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Limahl

Limahl fot. Limahl

Limahl

Brytyjski piosenkarz popowy, który zasłynął w latach 80. XX wieku, jako wokalista zespołu Kajagoogoo, a później jako solista.

Brytyjski piosenkarz popowy, który zasłynął w latach 80. XX wieku, jako wokalista zespołu Kajagoogoo, a później jako solista. Karierę muzyczną rozpoczął w punkowym zespole Vox Deus, później udzielał swojego głosu w grupie Crossword oraz Brooks z Mike'em Nolanem. Jego pseudonim artystyczny Limahl powstał z anagramu jego nazwiska.

W 1981 został wokalistą popowego Art Nouveau przemianowanego później na Kajagoogoo, a prowadzeniem jego kariery w roli współproducenta pierwszych nagrań zajął się Nick Rhodes z zespołu Duran Duran. Ich pierwszy przebój "Too Shy" natychmiast znalazł się na miejscu pierwszym w Wielkiej Brytanii zaś na amerykańskiej listcie Billboard Hot 100, wspiał się na 5 miejsce. Piosenka stała się symbolem pop kultury lat 80. i zyskała ogromną popularność. Jego odejście od Kajagoogoo w 1983 roku spowodowane było m.in. wewnętrznym konfliktem pomiędzy nim a gitarzystą Nickiem Beggsem.

Rok potem grupa zmieniła nazwę z Kajagoogoo na Kaja i działała pod taką nazwą do 1986 roku. W tym samym roku w którym miało miejsce odejście z zespołu, Limahl zadebiutował karierę solową nagrywając pierwszy utwór "Only For Love" i trafił na dwudzieste miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Rok później odniósł sukces przebojami "Too Much Trouble" i "Never Ending Story", czyli muzycznym motywem przewodnim baśniowego filmu fantasy Wolfganga Petersena pt. "Niekończąca się opowieść" z 1984 roku. Jego debiutanckim albumem był "Don't Suppose..." wydany rok wcześniej.

Jego kolejne płyty "Colour All My Days" (1986) i "Love is Blind" (1992) oraz singel "Tell Me Why" (2006) nie dorównały sukcesem twórczości z lat 80-tych. Na początku 2008 roku, grupa KajaGooGoo niespodziewanie się reaktywowała w oryginalnym składzie, tj.: Limahl (wokal), Nick Beggs (wokal, bas), Jez Strode (perkusja), Steve Askew (gitara) oraz Stuart Croxford Neale (klawisze). W sierpniu 2008 Limahl wraz z zespołem KajaGooGoo wystąpił na Sopot Music Festival.

www.limahl.com