Limahl

Limahl fot. Limahl

Limahl

Brytyjski piosenkarz popowy, który zasłynął w latach 80. XX wieku, jako wokalista zespołu Kajagoogoo, a później jako solista.

Brytyjski piosenkarz popowy, który zasłynął w latach 80. XX wieku, jako wokalista zespołu Kajagoogoo, a później jako solista. Karierę muzyczną rozpoczął w punkowym zespole Vox Deus, później udzielał swojego głosu w grupie Crossword oraz Brooks z Mike'em Nolanem. Jego pseudonim artystyczny Limahl powstał z anagramu jego nazwiska.

W 1981 został wokalistą popowego Art Nouveau przemianowanego później na Kajagoogoo, a prowadzeniem jego kariery w roli współproducenta pierwszych nagrań zajął się Nick Rhodes z zespołu Duran Duran. Ich pierwszy przebój "Too Shy" natychmiast znalazł się na miejscu pierwszym w Wielkiej Brytanii zaś na amerykańskiej listcie Billboard Hot 100, wspiał się na 5 miejsce. Piosenka stała się symbolem pop kultury lat 80. i zyskała ogromną popularność. Jego odejście od Kajagoogoo w 1983 roku spowodowane było m.in. wewnętrznym konfliktem pomiędzy nim a gitarzystą Nickiem Beggsem.

Rok potem grupa zmieniła nazwę z Kajagoogoo na Kaja i działała pod taką nazwą do 1986 roku. W tym samym roku w którym miało miejsce odejście z zespołu, Limahl zadebiutował karierę solową nagrywając pierwszy utwór "Only For Love" i trafił na dwudzieste miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Rok później odniósł sukces przebojami "Too Much Trouble" i "Never Ending Story", czyli muzycznym motywem przewodnim baśniowego filmu fantasy Wolfganga Petersena pt. "Niekończąca się opowieść" z 1984 roku. Jego debiutanckim albumem był "Don't Suppose..." wydany rok wcześniej.

Jego kolejne płyty "Colour All My Days" (1986) i "Love is Blind" (1992) oraz singel "Tell Me Why" (2006) nie dorównały sukcesem twórczości z lat 80-tych. Na początku 2008 roku, grupa KajaGooGoo niespodziewanie się reaktywowała w oryginalnym składzie, tj.: Limahl (wokal), Nick Beggs (wokal, bas), Jez Strode (perkusja), Steve Askew (gitara) oraz Stuart Croxford Neale (klawisze). W sierpniu 2008 Limahl wraz z zespołem KajaGooGoo wystąpił na Sopot Music Festival.

www.limahl.com