Lisa Ekdahl

Lisa Ekdahl fot. Wikimedia Commons

Lisa Ekdahl

kraj: Szwecja

gatunek: jazz, vispop

Lisa Ekdahl (urodzona 29 lipca 1971) jest szwedzką wokalistką oraz songwriterką, tworzącą swoje wysmakowane kompozycje muzyczne przez łączenie inspiracji jazzowych oraz vispopowych. Efekt jest niesamowity. Melodyczna perfekcja połączona z głębokimi przekazami lirycznymi sprawia, że słuchacze na całym świcie dostają dostęp do muzyki, która nadaje się zarówno do tańca, jak i do refleksji.

Lisa Ekdahl razem ze swoimi kompozycjami jest w stanie muzycznie dopełnić każdy dzień i każdą sytuację. Jej muzyka zyskuje przez to uniwersalny wymiar – a taką umiejętnością w tworzeniu swoich kompozycji może pochwalić się prawdziwie niewielu współczesnych artystów. Krytycy często określają jej styl jako miękki, subtelny i urzekający. Spodziewając się balsamu dla duszy, w przypadku utworów Lisy na pewno się nie zawiedziemy.

Artystka działa na scenie muzycznej od 1994 roku. Wtedy to mając zaledwie 23 lata stała się popularna praktycznie z dnia na dzień. Dzięki wydaniu swojego debiutanckiego albumu zatytułowanego „Lisa Ekdahl” oraz promującego singla „Vem vet {„Who Knows?)”, błyskawicznie zwróciła ona na siebie uwagę całej szwedzkiej sceny muzycznej. Pochwalne recenzje krytyków oraz tysiące nowych fanów to efekt lawiny popularności, którą spowodowały pierwsze releasy artystki.

W okresie 1996 – 1998 Lisa wydała odpowiednio trzy krążki: „Med Kroppen Mot Jorden", „Bortom Det Bla" oraz „When Did You Leave Heaven", które doskonale wpisały się w dotychczasowe pasmo sukcesów, zjednując jej nowych fanów oraz pozwalając przebić się do międzynarodowej społeczności odbiorców.  W 1999 roku na rynku pojawił się kolejny krążek zatytułowany „Back To Earth”, który pełen był kompozycji utrzymanych w jazzowym klimacie. Dzięki albumowi artystka zebrała pochwalne recenzje w większości krajów europejskich – najlepiej poszło jej w Wielkiej Brytanii oraz Francji, gdzie krążek sprzedał się w ponad 40 tysiącach egzemplarzy.

W 2000 roku światło dzienne ujrzał następny album artystki „Lisa Ekhdal sings Salvadore Poe”, który stanowił punkt zwrotny w jej karierze. Krążek pod względem stylu bardzo odbiegał od wcześniejszych releasów, skupiając się na elementach zaczerpniętych z bossa novy. Zmiana podejścia wyszła artystce na dobre – nowy album do początku 2001 roku w samej Francji oraz krajach skandynawskich odnotował sprzedaż w ponad 120 tysiącach egzemplarzy.

Lisa nagrywa swoje kompozycje zarówno po szwedzku jak i angielsku, dając koncerty w wielu prestiżowych europejskich spotach. Dzięki swojej niepowtarzalnej barwie głosu, który często określany jest przez krytyków, jako „dziecinny” tworzone kompozycje nabierają ciekawego brzmienia, potrafiąc przeniknąć słuchającego do samej głębi, poruszając po drodze te najczulsze ludzkie struny. Lista Ekdahl to artystka wielowymiarowa, jej releasy z każdym kolejnym odsłuchaniem pozwalają odnaleźć odbiorcom zupełnie nowe poziomy artyzmu. W efekcie muzyki Ekdahl nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa. Jej twórczość będzie stanowić doskonałe dopełnienie do każdej codziennej playlisty. Wiele godzin wyjątkowych muzycznych doświadczeń jest tutaj gwarantowane.