Lizzy Parks

Lizzy Parks fot. lizzyparks.com

Lizzy Parks

kraj: Wielka Brytania

gatunek: jazz

Lizzy Parks to brytyjska wokalistka, instrumentalistka oraz songwriterka, która od wielu lat zmienia świat jazzu poprzez tworzenie swoich wyjątkowych kompozycji muzycznych.

Lizzy od 7 roku życia miała styczność z muzyką, kiedy to dostała od swojego ojca w prezencje klarnet. Od tego momentu dziewczynka pochłaniała jedną książkę muzyczną za drugą, szlifując swoje przyszłe umiejętności. Niedługo potem zaczęła tworzyć swoje pierwsze nieśmiałe piosenki, komponując do nich melodie oraz słowa. Umysł Lizzy Parks od zawsze przepełniony był niekończącą się pięciolinią.  

Mając 13 lat Lizzy zaczęła występować w lokalnych spotach, w rodzinnym Devon razem z swoją pierwszą formacją rockowo – popową. Zdobyte doświadczenia pozwoliły artystce na lepsze dotarcie swojej muzycznej wizji oraz lepsze obycie się z wymaganiami muzycznego świata. Rzucenie na głęboką lokalną wodę przydało jej nowej perspektywy, dzięki której w późniejszych latach mogła praktycznie intuicyjnie określić, czego tak naprawdę muzycznie potrzebują jej odbiorcy.

Po zakończeniu swoich studiów Lizzy zaczęła stawiać coraz pewniejsze kroki w wielkim muzycznym świecie. Jej głos został pierwszy raz nagrany w 2001 roku, kiedy to rozpoczęła współpracę z Chrisem Bowdenem przy jego prestiżowym albumie „Slightly Askew”. Jej unikalna, porywająca oraz lekko rozkazująca barwa głosu, szybko zdobyła Lizzy uznanie w środowisku muzycznym, dając jej niezbędny impet do rozpoczęcia swojej solowej kariery.

W niedługim czasie Parks została odkryta przez niezależną brytyjską wytwórnię Tru Thoughts, która skutecznie pozwoliła jej przebić się na scenie muzycznej wraz z wydaniem debiutanckiego krążka „Watchning Space”. Album zrobił niesamowite wrażenie na odbiorcach, pokazując jak doskonale Lizzy łączy różnorodne gatunki muzyczne, przenikające wokale oraz głębokie przekazy liryczne. Wiele z kompozycji znajdujących się na krążku to covery takich artystek jak Billie Holiday, czy Bjork.

W 2007 roku w wyniku rosnącej popularności Lizzy zaangażowała się przy tworzeniu kolaboracyjnego albumu zatytułowanego „Everything Under The Sun”. Wyjątkowe kompozycje znajdujące się na krążku, jeszcze lepiej ugruntowały pozycję artystki w świadomości międzynarodowych słuchaczy, otwierając jej jednocześnie kolejne drzwi do realizacji licznych projektów.

W 2009 roku na rynku pojawił się akustyczny album Parks pod tytułem „This & That”, który składał się z zarówno nowych wersji pierwszych piosenek artystki, jak i coverów. Krążek stanowił punkt zwrotny w karierze Lizzy – zrobił on tak duże wrażenie na krytykach muzycznych, że artystka szybko zdobyła sobie w recenzjach notkę „trzeba posłuchać!”.

Lizzy to artystka z głową przepełnioną muzycznymi pomysłami, której wizja mimo już kilku lat istnienia na międzynarodowej artystycznej scenie, w dalszym ciągu pozostaje świeża i porywająca. Słuchając kompozycji stworzonych przez Parks zwyczajnie się odlatuje. Artystka cały czas eksperymentuje z nowymi rodzajami brzmienia, starając się jeszcze lepiej wyrazić to, co jej w duszy gra i pełniej dotrzeć do wielotysięcznych rzesz swoich odbiorców. Obecnie Lizzy skupia się przede wszystkim na występowaniu na żywo oraz nauce muzyki.