Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lou Rawls

Lou Rawls fot. Wikimedia Commons

Lou Rawls

kraj:

gatunek: jazz, soul

Louis Allen "Lou" Rawls (urodzony 1 grudnia 1933, zmarł 6 stycznia 2006) był amerykańskim wokalistą, producentem muzycznym, songwriterem oraz aktorem, który swoim przenikającym głosem zmienił obraz współczesnego muzycznego świata.

Lou tworzył swoje przeboje w takich stylach jak: gospel, R&B, soul, jazz oraz blues, każdorazowo dostarczając słuchaczom niezapomnianego wymiaru muzyki, która potrafiła przeniknąć na wskroś, przynosząc ze sobą wyjątkowe melodyczne doświadczenia. W trakcie swojej kariery muzycznej artysta wydał ponad 60 albumów studyjnych, które sprzedały się w zawrotnej liczbie 40 milionów egzemplarzy na całym świecie. Wiele z kompozycji stworzonych przez Lou weszło na stałe do światowego kanonu standardów muzycznych, od lat stanowiąc bogatą inspiracyjną pożywkę dla następujących po sobie pokoleń różnorodnych artystów. Najbardziej rozpoznawalnym utworem Rawlsa jest piosenka „You’ll Never Find Another Love Like Mine”, której ponadczasowy wymiar zapewnił artyście nieśmiertelność oraz utrwalił jego nazwisko na kartach światowej muzycznej historii.

Swoim głosem Lou ubogacił wiele klasycznych bajek jak: Hey Arnold!, Garfield czy Kapitan Planeta – tworząc również do nich kompozycje muzyczne. Twórczość Lou w trakcie jego kariery zahaczyła praktycznie o każdą artystyczną sferę. Zyskał on dzięki temu wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień, będąc stale obecnym w świadomości światowych odbiorców. Lou Rawls stanowił oraz dalej stanowi wzór do naśladowania dla wielu artystów. Jego pełne zdeklarowanie w dostarczaniu jedynie najwyższej jakości muzyki oraz perfekcjonizm w podchodzeniu do każdego projektu sprawiały, że szybko potrafił przemienić w szczere złoto czegokolwiek się nie dotknął. Rezultatem były między innymi liczne kolaboracje oraz gościnne występy u boku wielkich nazwisk światowego kina oraz piosenki. Rawls pojawiał się na występach w najbardziej prestiżowych światowych spotach oraz był angażowany do licznych kampanii społecznych. Jako rozpoznawalna figura stanowił on autorytet, którego zdanie w mniejszym lub większym stopniu wpływało na kształt całej sfery publicznej.

Jazz, soul oraz blues stanowiły dla artysty podstawę podczas tworzenia zjawiskowych kompozycji. Od młodości Lou był urzeczony możliwościami jakie dawały te style w wyrażaniu tego, co najistotniejsze dla człowieka. Wielu z jego kompozycji nie da się słuchać inaczej, niż z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami, byle tylko nie uronić żadnego słowa ani najdrobniejszej nuty. Muzyki Rawlsa się nie tyle słucha, co bardzo intensywnie przeżywa. Ma ona często wymiar terapeutyczny, pozwalając na lepsze poznanie siebie oraz skuteczną ucieczkę od codziennej zabieganej rzeczywistości. Releasy wydane nawet 30 lat temu nie utraciły ani trochę na swojej aktualności oraz zdolności do przenikania słuchacza. Muzyka Lou pozostaje wiecznie żywa oraz ponadczasowa. Osiągnięciem takiego poziomu artyzmu może pochwalić się naprawdę niewielu twórców.

Lou Rawls pozostawił po sobie gigantyczną dyskografię, w której każdy, nawet najbardziej wymagający fan będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Od przejmujących refleksyjnych kompozycji, do szybszych porywających do tańca tracków – Lou dostarcza przeboje na praktycznie każdą okazję. Szukając muzyki, która zmieniła i w dalszym ciągu zmienia świat, powinniśmy czym prędzej zainteresować się kompozycjami jakie Lou pozostawił nam w muzycznym spadku. Wiele godzin niesamowitych przeżyć jest tutaj gwarantowane.