Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 21058, ID obiektu: 21095

Louis Armstrong

Louis Armstrong

Louis Armstrong

Armstrong Louis

Louis Daniel Armstrong (ur. 4 sierpnia 1901 w Nowym Orleanie, zm. 6 lipca 1971 w Nowym Jorku) – amerykański

Amerykański trębacz jazzowy, kompozytor, showman oraz wokalista. Uważany za jedną z kluczowych postaci w historii jazzu. Urodził się 4 sierpnia 1901 roku w Nowym Orleanie, w okrytej złą sławą dzielnicy Storyville. O jego losie przesądził pobyt w domu poprawczym, do którego trafił jako nastolatek za strzały z pistoletu na powitanie nowego roku. To tam rozpoczął swoją przygodę z muzyką, trafił do zakładowej orkiestry, początkowo jako wokalista, żeby poprzez krótki epizod perkusisty, stać się trębaczem. Po wyjściu z zakładu trenował na pożyczonych kornetach, nie mógł bowiem pozwolić sobie na kupno własnego instrumentu.

Młodym, utalentowanym muzykiem zainteresował się znany w Luizjanie kornecista Joe „King” Oliver. Grał z zespołami Hot Five i Hot Seven. Nagrywał także z wokalistkami bluesowymi, m.in. z Bessie Smith. Grywał w wielu orkiestrach, wraz z Earlem Hinesem i Zuttym Singletonem prowadził własny klub, dawał koncerty w Los Angeles, Chicago, Nowym Jorku, Waszyngtonie, koncertując zarówno z najlepszymi zespołami jak i solo.

Dzięki takim utworom jak „What a Wonderful World”, „I a Butter and Egg Man”, “Do You Know What It Means To Miss New Orleans”, talent wokalny muzyka, jego zachrypnięty głos, wirtozeria gry na kornecie, następnie na trąbce stały się znane na całym świecie. Louis Armstrong zmarł podczas snu, 6 lipca 1971 roku w Nowym Jorku, tam też został pochowany. 

Louis Armstrong

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument What A Wonderful World Album 1
Dokument Ella and Louis Album 1
Dokument Pure Gold Album 1
Dokument Christmas Through The Years Album 1