Maanam

Maanam

Maanam

Grupa rockowa, powstała w roku 1976. Założycielami grupy byli Marek Jackowski, grający na gitarze

Grupa rockowa, powstała w roku 1976. Założycielami grupy byli Marek Jackowski, grający na gitarze oraz instrumentalista Milo Kurtis. Wkrótce na miejsce Kurtisa przyjęty został John Porter. Po odejściu Portera, grupa znalazła nowych muzyków w postaci Ryszarda Olesińskiego, Krzysztofa Olesińskiego oraz Ryszarda Kupidury.

Lato 1980 roku to występ Maanamu na festiwalu w Opolu, który sprawił, że grupa zyskała w Polsce status gwiazdy. Pierwsze single odniosły wielki sukces, a takie utwory jak "Szare Miraże", "Stoję, Stoję" czy "Boskie Buenos" weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Pierwszy album grupy, "Maanam", ukazał się w 1981 roku. Rok później na półki trafił jego następca, pt. "O!". Album utrzymał wysoki poziom i umocnił pozycję grupy. W 1983 roku ma miejsce premiera singla "Kocham Cię Kochanie Moje" - utwór ten pozostaje do dzisiaj największym przebojem Maanamu.

Rok 1984 przynosi nowe wydawnictwo grupy "Nocny Patrol", tym razem wydany w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Zespół wyruszył na zagraniczne koncerty w Niemczech i Holandii, jednak nie odniósł tam sukcesu komercyjnego, pomimo powstania tam nawet kilku fanklubów grupy.

Kolejny album grupy "Mental Cut" (1985) również ukazał się w dwóch wersjach językowych, jednak historia się powtórzyła. W 1986 roku zespół zerwał współpracę ze swoim ówczesnym wydawcą, wcześniej jednak nagrywając płytę "Się Ściemnia", promowaną utworem tytułowym, którego teledysk emitowany był w MTV. Album, który ukazał się dopiero w 1989 roku, przepadł jednak na rynku.

Grupa reaktywowała się dopiero w 1991 roku i płytą "Drewisz i Anioł" odzyskał dawną popularność. Płyta była promowana koncertami, także za granicą. Część występów została zarejestrowana z myślą o koncertowym albumie, który ukazał się w 1993 roku pod tytułem "Maanamania". Rok później ukazał się album pt. "Róża". Maanam znów zagościł na antenie MTV, tym razem z piosenką "Wieje Piaskiem od Strony Wojny". Album okazał się też największym sukcesem komercyjnym zespołu. Na następcę "Róży" przyszło czekać do 1996 roku.

Płyta "Łóżko" także okazała się sukcesem. Tym razem zespół promował album darmową trasą plenerową pod hasłem "Wielka Majówka Radia Zet". Kolejna trasa, tym razem biletowana również okazała się strzałem w dziesiątkę. Wydany w 1998 roku album "Klucz" nie powtórzył, niestety, sukcesu swoich poprzedników. Jeszcze gorzej przedstawiała się sprzedaż płyt "Hotel Nirvana" (2001) oraz "Znaki szczególne" (2003). Z dniem 1 grudnia 2008 roku, zespół wydał oświadczenie, że zawiesza działalność na czas nieokreślony, Kora zaś pod własnym nazwiskiem koncertuje od 2009 roku.

źródło: EMI Music Poland (www.emimusic.pl)

oficjalna strona: www.maanam.pl