Marvin Gaye

Marvin Gaye

Marvin Gaye

Marvin Gaye, właściwie Marvin Pentz Gay, Jr. (ur. 2 kwietnia 1939r. - zm. 1 kwietnia 1984r.), 

Marvin Gaye, właściwie Marvin Pentz Gay, Jr. (ur. 2 kwietnia 1939r. - zm. 1 kwietnia 1984r.), był amerykańskim piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów i instrumentalistą, którego rozpiętość głosu wynosiła trzy oktawy.

Swą karierę muzyczną zadebiutował jako członek formacji doo-wop The Moonglows pod koniec lat 50-tych XX wieku. Gdy w 1960 roku zespół uległ rozwiązaniu, Marvin rozpoczął karierę solową, podpisując kontrakt z Tamla Records (tj. późniejsza wytwórnia Motown Records).

Po rozpoczęciu zawodowej pracy jako perkusista sesyjny, Gaye był najlepiej sprzedającym się artystą pod egidą Motown już do końca dekady lat 60-tych. Dzięki swoim przebojom, do których zaliczały się "How Sweet It Is (To Be Loved by You)", "Ain't That Peculiar", "I Heard It Through the Grapevine" oraz jego duety z piosenkarkami Mary Wells czy Tammi Terrell, Marvin Gaye został ukoronowany na "Księcia Motown" oraz "Księcia Soulu".

Znany z tego, iż walczył z efektywnym lecz restrykcyjnym układem jaki panował w Motown, gdzie wykonawcy i kompozytorzy byli trzymani z dala od producentów, Gaye udowodnił swoimi albumami "What's Going On" z 1971 i "Get It On" z 1973, że był w stanie tworzyć muzykę i produkować swoje nagrania bez konieczności polegania na systemie, inspirując w ten sposób takich artystów jak Stevie Wonder i Michael Jackson do takiego samego podejścia.

Jego twórczość z połowy lat 70-tych, wliczając w to "Let's Get It On" i "I Want You" stanowiła początek nowego oblicza czarnej muzyki i stała się wyznacznikiem twórczości dla wielu następnych pokoleń. Po narzuconym przez samego siebie wygnaniu do Europy pod koniec lat 70-tych, Gaye powrócił do U.S.A. w 1982 roku z krążkiem "Midnight Love" na którym znalazł się przebój pt. "Sexual Healing", i jak później się okazało to było ostanie wydawnictwo muzyka za jego życia. 1-go kwietnia 1984 roku, tj. na dzień przed swoimi 45. urodzinami, Gaye został śmiertelnie postrzelony przez swojego ojca w wyniku ostrej awantury domowej.

Został pośmiertnie wprowadzony w poczet Rock and Roll Hall of Fame w 1987 roku.W 2008 roku, amerykański magazyn Rolling Stone, sklasyfikował Marvina Gaye'a na 6. miejscu na swojej liście największych piosenkarzy wszechczasów oraz na 18. miejscu 100 największych artystów wszechczasów.