Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 22330, ID obiektu: 22368

Marvin Gaye

Marvin Gaye

Marvin Gaye

Gaye Marvin

Marvin Gaye, właściwie Marvin Pentz Gay, Jr. (ur. 2 kwietnia 1939r. - zm. 1 kwietnia 1984r.), 

Marvin Gaye, właściwie Marvin Pentz Gay, Jr. (ur. 2 kwietnia 1939r. - zm. 1 kwietnia 1984r.), był amerykańskim piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów i instrumentalistą, którego rozpiętość głosu wynosiła trzy oktawy.

Swą karierę muzyczną zadebiutował jako członek formacji doo-wop The Moonglows pod koniec lat 50-tych XX wieku. Gdy w 1960 roku zespół uległ rozwiązaniu, Marvin rozpoczął karierę solową, podpisując kontrakt z Tamla Records (tj. późniejsza wytwórnia Motown Records).

Po rozpoczęciu zawodowej pracy jako perkusista sesyjny, Gaye był najlepiej sprzedającym się artystą pod egidą Motown już do końca dekady lat 60-tych. Dzięki swoim przebojom, do których zaliczały się "How Sweet It Is (To Be Loved by You)", "Ain't That Peculiar", "I Heard It Through the Grapevine" oraz jego duety z piosenkarkami Mary Wells czy Tammi Terrell, Marvin Gaye został ukoronowany na "Księcia Motown" oraz "Księcia Soulu".

Znany z tego, iż walczył z efektywnym lecz restrykcyjnym układem jaki panował w Motown, gdzie wykonawcy i kompozytorzy byli trzymani z dala od producentów, Gaye udowodnił swoimi albumami "What's Going On" z 1971 i "Get It On" z 1973, że był w stanie tworzyć muzykę i produkować swoje nagrania bez konieczności polegania na systemie, inspirując w ten sposób takich artystów jak Stevie Wonder i Michael Jackson do takiego samego podejścia.

Jego twórczość z połowy lat 70-tych, wliczając w to "Let's Get It On" i "I Want You" stanowiła początek nowego oblicza czarnej muzyki i stała się wyznacznikiem twórczości dla wielu następnych pokoleń. Po narzuconym przez samego siebie wygnaniu do Europy pod koniec lat 70-tych, Gaye powrócił do U.S.A. w 1982 roku z krążkiem "Midnight Love" na którym znalazł się przebój pt. "Sexual Healing", i jak później się okazało to było ostanie wydawnictwo muzyka za jego życia. 1-go kwietnia 1984 roku, tj. na dzień przed swoimi 45. urodzinami, Gaye został śmiertelnie postrzelony przez swojego ojca w wyniku ostrej awantury domowej.

Został pośmiertnie wprowadzony w poczet Rock and Roll Hall of Fame w 1987 roku.W 2008 roku, amerykański magazyn Rolling Stone, sklasyfikował Marvina Gaye'a na 6. miejscu na swojej liście największych piosenkarzy wszechczasów oraz na 18. miejscu 100 największych artystów wszechczasów.

Marvin Gaye

fot. www.cin.ufpe.br/~pmgj/marvin/

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Sexual Healing Album 1