Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mezo

Mezo fot. Mezo

Mezo

Polski raper, znany również pod pseudonimami Mejger, Mezieł i Lajner.

Polski raper, znany również pod pseudonimami Mejger, Mezieł i Lajner, a także dziennikarz muzyczny. W przeszłości piłkarz (junior) Lecha Poznań.

Mezo, oprócz swoich solowych dokonań, znany jest ze współpracy w projektach takich producentów muzycznych jak Owal, Doniu i Tabb. Swoją karierę zaczynał tak jak większość polskich hip–hopowców od tzw. „nielegali”, były to nieoficjalne wydawnictwa, nagrywanych amatorsko, najczęściej na kasetach magnetofonowych. Pierwszym z dwóch „nielegali" Meza było: „Demo” z 1999 roku, a drugim „Mezo” z 2000 roku. Obie produkcje, mimo że rozprowadzane całkowicie amatorsko cieszyły się sporą popularnością wśród miłośników hip–hopu w całej Polsce.

Pierwsza oficjalna płyta Meza „Mezokracja” ukazała się w kwietniu 2003 roku, nakładem poznańskiego wydawnictwa UMC Records. To właśnie z tej płyty pochodzi jeden z najbardziej znanych przebój artysty, nagrany w duecie z innym wielkopolskim raperem – Liberem: „Aniele”. Płyta odniosła ogromny sukces, sprzedano ją w ponad 50 tysiącach egzemplarzy. Właśnie za „Mezokrację” Mezo otrzymał w 2003 roku nagrodę ESKA Music Awards, w kategorii album roku.

Kolejna, wydana po dwóch latach płyta Meza „Wyjście z bloków”, której produkcją zajął się znany poznański producent Tabb. Album wspiął się na 14. miejsce listy OLiS i otrzymał nominację do Fryderyka, w kategorii album roku hip-hop.

W 2006 do duetu wokalno-produkcyjnego Mezo/Tabb dołączyła młoda wokalistka Kasia Wilk, z którą w tym samym roku nagrano płytę „Eudaimonia”. To właśnie z tego albumu pochodzi utwór: „Ważne”, za który Mezo otrzymał statuetkę ESKA Music Awards, w kategorii hit roku. W 2007 roku Mezo wydał płytę „Mezo – Dekada 1997 – 2007” na której artysta podsumował dziesięć lat swojej kariery.

W 2007 roku raper został nagrodzony na festiwalu w Opolu nagrodą Superjedynki, w kategorii Hip-Hop/R'n'B. Kilka miesięcy później telewizja VIVA Polska nagrodziła go nagrodą Comet, w kategorii artysta roku. 17 kwietnia 2009 roku Mezo powrócił aż z dwoma nowymi albumami: Mezo/Lajner – „Herezje” i Mezo/Lajner – „Słowo ma moc”.

Płytę „Herezje” promował singiel: „Opluj.pl” nagrany w duecie ze znaną m.in. z prowadzenia Tańca z Gwiazdami aktorką i piosenkarką Katarzyną Skrzynecką.

Ro 2011 przyniósł nowy album Meza, zatytułowany "Mezoteryka", w powstaniu którego brały udział takie postacie jak Owal/Emcedwa, Asia Kwaśnik oraz Ascetoholix.
Mezo wziął udział w drugiej edycji programu Bitwa na Głosy, w którym wraz ze swoją drużyną dotarł do finału i zajął trzecie miejsce.

strona oficjalna: www.mezokracja.pl