Mezo

Mezo fot. Mezo

Mezo

Polski raper, znany również pod pseudonimami Mejger, Mezieł i Lajner.

Polski raper, znany również pod pseudonimami Mejger, Mezieł i Lajner, a także dziennikarz muzyczny. W przeszłości piłkarz (junior) Lecha Poznań.

Mezo, oprócz swoich solowych dokonań, znany jest ze współpracy w projektach takich producentów muzycznych jak Owal, Doniu i Tabb. Swoją karierę zaczynał tak jak większość polskich hip–hopowców od tzw. „nielegali”, były to nieoficjalne wydawnictwa, nagrywanych amatorsko, najczęściej na kasetach magnetofonowych. Pierwszym z dwóch „nielegali" Meza było: „Demo” z 1999 roku, a drugim „Mezo” z 2000 roku. Obie produkcje, mimo że rozprowadzane całkowicie amatorsko cieszyły się sporą popularnością wśród miłośników hip–hopu w całej Polsce.

Pierwsza oficjalna płyta Meza „Mezokracja” ukazała się w kwietniu 2003 roku, nakładem poznańskiego wydawnictwa UMC Records. To właśnie z tej płyty pochodzi jeden z najbardziej znanych przebój artysty, nagrany w duecie z innym wielkopolskim raperem – Liberem: „Aniele”. Płyta odniosła ogromny sukces, sprzedano ją w ponad 50 tysiącach egzemplarzy. Właśnie za „Mezokrację” Mezo otrzymał w 2003 roku nagrodę ESKA Music Awards, w kategorii album roku.

Kolejna, wydana po dwóch latach płyta Meza „Wyjście z bloków”, której produkcją zajął się znany poznański producent Tabb. Album wspiął się na 14. miejsce listy OLiS i otrzymał nominację do Fryderyka, w kategorii album roku hip-hop.

W 2006 do duetu wokalno-produkcyjnego Mezo/Tabb dołączyła młoda wokalistka Kasia Wilk, z którą w tym samym roku nagrano płytę „Eudaimonia”. To właśnie z tego albumu pochodzi utwór: „Ważne”, za który Mezo otrzymał statuetkę ESKA Music Awards, w kategorii hit roku. W 2007 roku Mezo wydał płytę „Mezo – Dekada 1997 – 2007” na której artysta podsumował dziesięć lat swojej kariery.

W 2007 roku raper został nagrodzony na festiwalu w Opolu nagrodą Superjedynki, w kategorii Hip-Hop/R'n'B. Kilka miesięcy później telewizja VIVA Polska nagrodziła go nagrodą Comet, w kategorii artysta roku. 17 kwietnia 2009 roku Mezo powrócił aż z dwoma nowymi albumami: Mezo/Lajner – „Herezje” i Mezo/Lajner – „Słowo ma moc”.

Płytę „Herezje” promował singiel: „Opluj.pl” nagrany w duecie ze znaną m.in. z prowadzenia Tańca z Gwiazdami aktorką i piosenkarką Katarzyną Skrzynecką.

Ro 2011 przyniósł nowy album Meza, zatytułowany "Mezoteryka", w powstaniu którego brały udział takie postacie jak Owal/Emcedwa, Asia Kwaśnik oraz Ascetoholix.
Mezo wziął udział w drugiej edycji programu Bitwa na Głosy, w którym wraz ze swoją drużyną dotarł do finału i zajął trzecie miejsce.

strona oficjalna: www.mezokracja.pl