Teraz gramy

Michael Jackson

Michael Jackson

Michael Jackson

Michael Joseph Jackson - (ur. w Gary, 29 sierpnia 1958r. - zm. w Los Angeles, 25 czerwca 2009r.)

Michael Joseph Jackson - (ur. w Gary, 29 sierpnia 1958r. - zm. w Los Angeles, 25 czerwca 2009r.) amerykański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, tancerz-choreograf, aktor, biznesmen i filantrop.

Jako siódme dziecko z dziewiątki rodzeństwa, rozpoczął swą karierę muzyczną w wieku jedenastu lat w szeregach formacji The Jackson Five, który tworzy wraz ze swymi starszymi braćmi.

Pozostając członkiem zespołu, rozpoczyna równolegle karierę solową już w 1971 roku, mając zaledwie trzynastu lat. Przez ten czas nagrywa dziesięć albumów studyjnych, z czego sześć figuruje pośród najlepiej sprzedających się tytułów na świecie: "Off the Wall" (1979), "Thriller" (1982), "Bad" (1987), "Dangerous" (1991), "HIStory" (1995) oraz "Invincible" (2001).

W Latach 80-tych XX wieku, Michael Jackson staje się jedną z dominujących figur nie tylko muzyki ale i całej pop-kultury a także jedną z najsławniejszych osobistości XX wieku. Zrewolucjonizował przemysł muzyczny, m.in. tworząc teledyski w konwencji przypominającej kinowe filmy krótkometrażowe, tak jak np. "Beat It", "Billie Jean" czy "Thriller". W trakcie swych koncertów, teledysków i publicznych wystąpień popularyzuje liczne kroki taneczne, w tym Moonwalka, które z czasem stają się jego znakiem firmowym.

Jego wokalny i muzyczny styl wywarł silny wpływ artystów z kręgu hip-hopu, popu i R&B. Nazywany "Królem Popu", Michael Jackson pobił liczne rekordy przemysłu muzycznego. Całkowite szacunki sprzedaży jego płyt wahają się od 200 do 750 milionów egzemplarzy płyt, co go klasyfikuje w trójce najlepiej sprzedających się figur muzycznych obok Beatlesów i Elvisa Presley'a. "Thriller", którego szacunki sprzedaży wahają się między 65 a 118 milionów, jest najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki światowej. Michael Jackson jest również laureatem największej ilości nagród niż jakikolwiek inny artysta i został wybrany na Artystę Tysiąclecia na gali World Music Awards w 2000 roku.

Michael Jackson ofiarował ponad 400 milionów dolarów na cele dobroczynne, w szczególności dzięki trasie koncertowej "Dangerous World Tour", jednak jego dobre imię ulegało wielokrotnie oczernieniu przez pewne aspekty jego życia prywatnego, w szczególności przez jego upodobanie dla operacji plastycznych a także dwóm oskarżeniom o nadużycia seksualne na nieletnich, przy czym obie sprawy zostały rozstrzygnięte na korzyść gwiazdora. Jego dwa małżeństwa i jego trójka dzieci są również źródłem licznych polemik i plotek, m.in. kwestia ojcostwa piosenkarza.

Ceremonia pogrzebowa Michaela Jacksona była transmitowana przez stacje telewizyjne na całym świecie. Od dnia jego śmierci, tj. 25 czerwca 2009 roku do dnia jego 51-szych urodzin (29.08.2009), sprzedaż jego płyt jest oceniana na 16 milionów egzemplarzy.

oficjalna strona: www.michaeljackson.com