Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Monika Brodka

Monika Brodka fot. Wikimedia Commons

Monika Brodka

kraj: Polska

gatunek: pop, alternatywa

Monika Maria Brodka (urodzona 7 lutego 1987 roku w Żywcu) to polska wokalistka popowa, która już od wielu lat zaznacza swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Jest ona między innymi członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV oraz laureatką trzeciej edycji popularnego programu telewizyjnego „Idol”.

Jej debiut płytowy przypada na 2004 roku, kiedy to na rynek trafił jej krążek zatytułowany „Album”. Utwory wchodzące w skład płyty bardzo szybko zdobyły sobie serca szerokiej publiczności, zjednując Monice nowych fanów oraz stabilizując rozwój jej kariery muzycznej. Pochwalne recenzje ze strony krytyków muzycznych oraz stale powiększające się rzesze odbiorców sprawiły, że płyta „Album” w krótkim czasie wypracowała sobie status złotej, rozchodząc się na rodzimym rynku w nakładzie ponad 35 tysięcy egzemplarzy.

Monika od dziecka miała styczność z muzyką. Wychowywała się w rodzinie góralskiej o ugruntowanych tradycjach muzycznych. W wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na skrzypcach. Wczesne doświadczenia muzyczne pomogły jej na późniejsze, pełniejsze dookreślenie swojego unikalnego stylu, dając możliwość pierwszych wystąpień.

W 2003 roku Brodka wzięła udział w trzeciej edycji Idola. Jej występy z zainteresowaniem śledziła cała Polska, dając młodej artystce pełne poparcie dla realizacji jej wizji muzycznej. Monika wygrała Idola w styczniu 2004 roku zdobywając sobie 69 % głosów, deklasując tym samym pozostałych uczestników.

Udział w Idolu dał jej niezbędny impet dla rozwoju dalszej kariery. Już tego samego roku na rynku pojawił się jej pierwszy mini album – „Mini Album vol.1” (6 piosenek), który był promowany za pośrednictwem singla „Ten”, kolejna część vol.2 została wydana kilka miesięcy później. Obie części znalazły się na pierwszy studyjnym albumie artystki zatytułowanym „Album”.

W 2005 roku w uznaniu za osiągnięcia muzyczne Monika Brodka, została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach: Album Roku Pop, Wokalistka Roku oraz Nowa Twarz Fonografii.

10 czerwca 2005 roku przyniósł jej wygraną na konkursie premier w Opolu (za swoją piosenkę „Miałeś być…”). Do innych liczących się wyróżnień muzycznych, która Monika ma na swoim koncie, zaliczyć można statuetkę Superjedynki (kategoria Debiut) oraz nagrodę słuchaczy Jedynki Polskiego Radia.

20 listopada 2006 roku Monika wydała swój drugi studyjny album, pod tytułem „Moje piosenki”. Krążek promowany był przez trzy single: „Znam Cię na pamięć”, „Miał być ślub” i „Za mało wiem”. Brodka nagrywała również na potrzeby telewizji. Dla serialu „BrzydUla” (emitowanego na TVN), stworzyła specjalnie trzy nowe utwory muzyczne: "Znowu przyszło mi płakać", "Mam nowy plan" oraz "Piosenkę z głowy".

20 września 2010 roku do obiegu trafił jej trzeci album pod tytułem „Granda”. Wszystkie teksty liryczne zostały stworzone przez artystkę. Odznaczają się one wyjątkową głębią, która wprost zachwyca słuchaczy. Nie dziwi zatem fakt, że krążek ten zdobył sobie status podwójnej platyny.

30 maja 2012 roku Monika Brodka wydała swój trzeci mini album pt. „LAX”, który stanowił preludium do przyszłej trasy koncertowej, obejmującej Rzeszów, Wrocław, Kraków, Częstochowę, Katowice, Toruń, Poznań, Warszawę, Gdańsk oraz Łódź.

2013 rok przyniósł Monice nowe nominacje (Fryderyki 2013 w kategoriach: Artysta Roku, Album Roku – za LAX oraz Utwór Roku za singiel „Varsovie”), nagrody (Kobieta Dekady według „Glamour”) oraz koncerty (Coke Live Music Festival w Krakowie).

W 2014 roku jej album Granda zdobył nagrodę Fryderyka i został uznany za jedną z najlepszych płyt wyróżnionych tą statuetką, w ciągu ostatnich 20 lat (w kategorii Muzyka Rozrywkowa).

W 2016 roku wydała swój kolejny album pt. Clashes. Album został uhonorowany Fryderykiem w kategorii Album roku alternatywa. 
Od września 2016 Brodka prowadzy cotygodniową audycję muzyczną w Programie Trzecim Polskiego Radia pt. Lamenty i odmęty.