Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Monika Urlik

Monika Urlik fot. Monika Urlik

Monika Urlik

Młoda wokalistka, o charakterystycznym i jedynym tak brzmiącym głosie w Polsce.

Młoda wokalistka, o charakterystycznym i jedynym tak brzmiącym głosie w Polsce. Monika w wieku 9 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w PSM.im.W.Killara w Dzierzoniowie. Brała udział w wielu koncertach w Polsce m.in. we Wrocławiu, w Poznaniu, Wałbrzychu. Koncertowała też za granicą, m.in. w takich miastach jak Wiesbaden, Monachium i Bishofsheim.

Jest laureatka wielu festiwali oraz przegladów młodych skrzypków, m.in.we Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Kłodzku. Jest stypendystką burmistrza miasta Dzierżoniów za osiagnięcia artystyczne.

W 1998 kontynuowała naukę gry na skrzypcach w PLMim.K.Szymanowskiego we Wrocławiu. Jest laureatką III nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej Instrumentów Smyczkowych we Wrocławiu.W tym czasie rozpoczęła swoja działalność artystyczną jako kompozytorka,aranżer oraz wokalistka.Od roku 1999 wygrała wiele konkursów i festiwali, zarówno muzyki rozrywkowej jak i klasycznej:
-X Festiwal Piosenki "Karolek" Wrocław-Sala Koncertowa Radia Wrocław 1999 - I nagroda, nagroda publiczności oraz wyróżnienie za duet
-VII Festiwal Piosenki Angielskiej "Olimp"Wrocław 2000 - I nagroda
-VIII Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu 2000 -Grand Prinx
-Szansa na sukces, Warszawa 2000 - wyróżnienie

-Festiwal "Schola Cantorum"Kalisz 2000 - specjalne wyróżnienie przyznane po raz pierwszy dla solisty
-I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej Wrocław 2001 - I nagroda
-Finał Szansy na sukces Sala Kongresowa Warszawa 2002 - II punktacja

Od 2004 kontynuuje naukę na wydziale rozrywkowym w ZPSM im.F.Chopina w Warszawie w klasie prof.I.Kacperczyk.Tworzy grupę Alebabki, która osiąga sukcesy m.in.na konkursie piosenki A. Osieckiej oraz wystepuje w repertuarze J. Kofty, S. Sojki, Republiki w Teatrze Colegium Nobilium w Warszawie.

Współpracuje z wieloma artystami sceny teatralnej, takimi jak Anna Sroka, Małgorzata Kaczmarska (spektakl muzyczny "Duchy"), Artur Barciś (spektakl muzyczny "Kabaret", do słów Poniedzielskiego, w teatrze Ateneum). Działa też na scenie jazzowej, z takimi muzykami jak Janusz Szrom, Izabela Zając i Krzysztof Hołownia.

W tym okresie powstaje jej zespół i tworzy swój projekt muzyczny. Występuje m.in.w klubach Melodia, Enklawa, Skarpa i Diuna.

W 2005 zostaje współzałożycielką sekstetu gospelowego"Tribe of Alma". Grupa zdobywa I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospelowej w Osieku 2005 oraz bierze udział w koncertach, w ramach Warsaw Gospel Days.

W 2005 Monika zostaje laureatką I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym"VENA FESTIWAL", odbywającym się pod patronatem Michała Urbaniaka. Jej kompozycja oraz wykonanie piosenki "Time after time" została oceniona najwyżej przez 200-osobowe jury z całego świata.

Rok później artystka została poproszona o wzięcie udziału w festiwalu jako juror. Jej kompozycje"Time after time', "Tell me" oraz "Habit"zostały nagrane na składankę festiwalową w 2006 roku.

W 2006 zostaje laureatka festiwalu TOPtrendy Sopot, z piosenką "Time after time", zdobywając nagrodę Prezydenta Miasta Sopot.

Wystąpiła w programie"Kużnia talentów","Pytanie na śniadanie",była gościem radia Pin i Radio Jazz. Została zaproszona do współpracy przy nowej płycie Tedego "Essende Mylfon" jako aranżer, twórca oraz wokal w piosenkach "Blask"i "Jakby jutra miało nie być". Współpracowała także z zespołem Naumachia przy płycie"Callous Kaghatos". Jest kompozytorką oraz współwykonawczynią utworu 'Deadly Treshold".

W 2007/2008 współpracowała jako koordynator do spraw zespołu i wokali, przy projekcie musicalowym"Coolos"pod dyrekcja Anny Sroki. Zagrała w nim również główną rolę.

Od 2007/2008 kontynuuje naukę na Akademii Muzycznej im.F.Chopina, na wydziale dyrygentury chóralnej. Zostaje zaproszona do projektu muzycznego "Moniuszkowo", pod dyrekcją Barbary Dziekan, z librettem Ernesta Bryla. muzyka Stanisława Moniuszki w nowych aranżacjach, m.in. K. Kubickiego, W. Nahornego, P. Jagodzińskiego. Grała tam jedną z głównych ról, obok Danuty Błażejczyk czy Janusza Szroma. Spektakl wystawiany był w tetrze Montownia.

Krótko związana również z Teatrem Buffo w ramach koncertów muzyki światowego i polskiego musicalu w czerwcu tego roku.W czerwcu również występowała z bigbandem klubu"Akwarium", pod batutą Ryszarda Borowskiego w klubie "Bambini di Praga", w materiale poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej z okazji wydania IX tomu śpiewników poetki.

Od 2009 do 2011roku prowadziła chór jazzowy "JCC", następnie stworzyła swój projekt "The Voices", który obecnie koncertuje z uznaniem z materiałem musicalowym "The Lion King".

W 2011 wzięła udział w międzynarodowym konkursie Avonvoices .Dostała się do półfinalowej 85. Została wybrana z niemal miliona uczestników z całego świata. Została też zaproszona do Paryża na nagrania .