Monika Urlik

Monika Urlik fot. Monika Urlik

Monika Urlik

Młoda wokalistka, o charakterystycznym i jedynym tak brzmiącym głosie w Polsce.

Młoda wokalistka, o charakterystycznym i jedynym tak brzmiącym głosie w Polsce. Monika w wieku 9 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w PSM.im.W.Killara w Dzierzoniowie. Brała udział w wielu koncertach w Polsce m.in. we Wrocławiu, w Poznaniu, Wałbrzychu. Koncertowała też za granicą, m.in. w takich miastach jak Wiesbaden, Monachium i Bishofsheim.

Jest laureatka wielu festiwali oraz przegladów młodych skrzypków, m.in.we Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Kłodzku. Jest stypendystką burmistrza miasta Dzierżoniów za osiagnięcia artystyczne.

W 1998 kontynuowała naukę gry na skrzypcach w PLMim.K.Szymanowskiego we Wrocławiu. Jest laureatką III nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej Instrumentów Smyczkowych we Wrocławiu.W tym czasie rozpoczęła swoja działalność artystyczną jako kompozytorka,aranżer oraz wokalistka.Od roku 1999 wygrała wiele konkursów i festiwali, zarówno muzyki rozrywkowej jak i klasycznej:
-X Festiwal Piosenki "Karolek" Wrocław-Sala Koncertowa Radia Wrocław 1999 - I nagroda, nagroda publiczności oraz wyróżnienie za duet
-VII Festiwal Piosenki Angielskiej "Olimp"Wrocław 2000 - I nagroda
-VIII Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu 2000 -Grand Prinx
-Szansa na sukces, Warszawa 2000 - wyróżnienie

-Festiwal "Schola Cantorum"Kalisz 2000 - specjalne wyróżnienie przyznane po raz pierwszy dla solisty
-I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej Wrocław 2001 - I nagroda
-Finał Szansy na sukces Sala Kongresowa Warszawa 2002 - II punktacja

Od 2004 kontynuuje naukę na wydziale rozrywkowym w ZPSM im.F.Chopina w Warszawie w klasie prof.I.Kacperczyk.Tworzy grupę Alebabki, która osiąga sukcesy m.in.na konkursie piosenki A. Osieckiej oraz wystepuje w repertuarze J. Kofty, S. Sojki, Republiki w Teatrze Colegium Nobilium w Warszawie.

Współpracuje z wieloma artystami sceny teatralnej, takimi jak Anna Sroka, Małgorzata Kaczmarska (spektakl muzyczny "Duchy"), Artur Barciś (spektakl muzyczny "Kabaret", do słów Poniedzielskiego, w teatrze Ateneum). Działa też na scenie jazzowej, z takimi muzykami jak Janusz Szrom, Izabela Zając i Krzysztof Hołownia.

W tym okresie powstaje jej zespół i tworzy swój projekt muzyczny. Występuje m.in.w klubach Melodia, Enklawa, Skarpa i Diuna.

W 2005 zostaje współzałożycielką sekstetu gospelowego"Tribe of Alma". Grupa zdobywa I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospelowej w Osieku 2005 oraz bierze udział w koncertach, w ramach Warsaw Gospel Days.

W 2005 Monika zostaje laureatką I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym"VENA FESTIWAL", odbywającym się pod patronatem Michała Urbaniaka. Jej kompozycja oraz wykonanie piosenki "Time after time" została oceniona najwyżej przez 200-osobowe jury z całego świata.

Rok później artystka została poproszona o wzięcie udziału w festiwalu jako juror. Jej kompozycje"Time after time', "Tell me" oraz "Habit"zostały nagrane na składankę festiwalową w 2006 roku.

W 2006 zostaje laureatka festiwalu TOPtrendy Sopot, z piosenką "Time after time", zdobywając nagrodę Prezydenta Miasta Sopot.

Wystąpiła w programie"Kużnia talentów","Pytanie na śniadanie",była gościem radia Pin i Radio Jazz. Została zaproszona do współpracy przy nowej płycie Tedego "Essende Mylfon" jako aranżer, twórca oraz wokal w piosenkach "Blask"i "Jakby jutra miało nie być". Współpracowała także z zespołem Naumachia przy płycie"Callous Kaghatos". Jest kompozytorką oraz współwykonawczynią utworu 'Deadly Treshold".

W 2007/2008 współpracowała jako koordynator do spraw zespołu i wokali, przy projekcie musicalowym"Coolos"pod dyrekcja Anny Sroki. Zagrała w nim również główną rolę.

Od 2007/2008 kontynuuje naukę na Akademii Muzycznej im.F.Chopina, na wydziale dyrygentury chóralnej. Zostaje zaproszona do projektu muzycznego "Moniuszkowo", pod dyrekcją Barbary Dziekan, z librettem Ernesta Bryla. muzyka Stanisława Moniuszki w nowych aranżacjach, m.in. K. Kubickiego, W. Nahornego, P. Jagodzińskiego. Grała tam jedną z głównych ról, obok Danuty Błażejczyk czy Janusza Szroma. Spektakl wystawiany był w tetrze Montownia.

Krótko związana również z Teatrem Buffo w ramach koncertów muzyki światowego i polskiego musicalu w czerwcu tego roku.W czerwcu również występowała z bigbandem klubu"Akwarium", pod batutą Ryszarda Borowskiego w klubie "Bambini di Praga", w materiale poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej z okazji wydania IX tomu śpiewników poetki.

Od 2009 do 2011roku prowadziła chór jazzowy "JCC", następnie stworzyła swój projekt "The Voices", który obecnie koncertuje z uznaniem z materiałem musicalowym "The Lion King".

W 2011 wzięła udział w międzynarodowym konkursie Avonvoices .Dostała się do półfinalowej 85. Została wybrana z niemal miliona uczestników z całego świata. Została też zaproszona do Paryża na nagrania .