Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Myslovitz

Myslovitz fot. Myslovitz

Myslovitz

Nowy wokalista, ale duch ten sam.

Nowy wokalista, ale duch ten sam. Któż nie zna takich przebojów jak „My” czy „Długość dźwięku samotności”?

Grupa Myslovitz powstała w roku 1991, przy Młodzieżowym Domu Kultury w Mysłowicach. Zaczynali z mysłowickimi zespołami 'October's Children' (Przemek Myszor), 'General Stillwell' (Marek Jałowiecki - autor tekstów 'Przedtem', 'Peggy Brown', 'Bunt Szesnastolatki'). Pierwsze demo nagrali jako FRESHMEN. W Łodzi zespół MYSLOVITZ zagrał swój pierwszy koncert przed ponad 2,5 tysięczną publicznością. Do podpisania kontraktu z firmą MJM Music PL doszło po występie MYSLOVITZ na XX Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w grudniu 1994 roku, gdzie zajęli pierwsze miejsce.

Debiutancka płyta Myslovitz pt. 'Myslovitz' wydana została w 1995 roku. Jej producentem jest Ian Harris, który wcześniej współpracował m.in. z Joy Division, New Order i U.K.Subs. Promocji albumu towarzyszyły 4 single i teledyski do utworów: 'Myslovitz', 'Zgon', 'Maj' i 'Krótka Piosenka o Miłości'. Album 'Myslovitz' spotkał się z dobrym przyjęciem prasy, która wręcz prześcigała się w porównaniach zespołu z The Beatles i królującymi na Wyspach Brytyjskich oraz w Europie Oasis. W podsumowaniach z 1995 roku zespół MYSLOVITZ stał na czele wielu zestawień najpopularniejszych wykonawców. Wielokrotnie uznawany był za debiut roku, między innymi w tej kategorii został mianowany do Fryderyków.

Druga płyta, zatytułowana 'Sun Machine' została wydana w 1996 roku. Dzięki niej Myslovitz stał się uznaną marką na polskim rynku muzycznym, a takie mega hity jak 'Peggy Brown' oraz 'Z twarzą Marilyn Monroe' znacząco przyczyniły się do sukcesu komercyjnego albumu. W 1997 roku na rynku muzycznym pojawiła się kolejna płyta Myslovitz 'Z rozmyślań przy śniadaniu'. Płyta dojrzała nie tylko muzycznie ale i tekstowo. Specjalna edycja albumu 'Z rozmyślań przy śniadaniu' została rozszerzona o kontrowersyjną piosenkę 'To nie był film'.

W 1999 roku ukazała się płyta 'Miłość W Czasach Popkultury'. Ważnym elementem promocji albumu stał się fakt, iż okładkę płyty zaprojektował sam Ryszard Horowitz. Zespół był triumfatorem rozdania nagród Fryderyk '99 - nagrodzony został aż w trzech kategoriach: grupa roku, piosenka roku - rock ('Długość Dźwięku Samotności') oraz płyta roku - rock. Otrzymał również prestiżową nagrodę tygodnika Polityka - Paszport Polityki '99 w dziedzinie muzyki rock/pop. Pierwszy singel promujący nowe wydawnictwo 'Długość dźwięku samotności' stał się od razu wielkim hitem na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Nie lada smaczkiem dla koneserów muzyki zespołu Myslovitz są ciekawe wersje utworu z gościnnym udziałem Anthony'ego Neale, wokalisty brytyjskiego zespołu Mainstream.

Po prawie 3 letniej przerwie zespół Myslovitz wydał swoją 5 płytę długogrającą pt. 'Korova Milky Bar'. Realizatorem nagrań jest Tomasz Bonarowski. Płytę promował singel i teledysk 'Acidland'. Zespół był supportem podczas europejskiej trasy Simple Minds oraz podczas dwóch koncertów Iggy Popa. Z tej okazji przygotowana została anglojęzyczna EP-ka 'Acidland'. 9 czerwca 2003 ukazał się album podsumowujący dotychczasowa karierę Myslovitz - 'The Best Of'. Podwójna płyta zawiera wszystkie największe przeboje zespołu, a także kilka utworów, które nie były dostępne na żadnym z pięciu regularnych wydawnictw grupy (plus dwa nowe nagrania!). Płytę promował singiel 'Kraków' nagrany z gościnnym udziałem Marka Grechuty i zespołu Anawa.

W roku 2004 dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejną – wyjątkową, długo oczekiwaną przez wielbicieli zespołu pozycję, album 'Skalary, mieczyki, neonki'. W kwietniu 2005 roku ukazał się BOX 21 singli zespołu, wzbogacony o dodatkowy krążek DVD zawierający nieznane dotąd teledyski.

"Happiness is easy" to siódmy album grupy, wydany w 2006 roku. Nad jego produkcją oprócz muzyków Myslovitz czuwali: znany alternatywny muzyk i producent Maciek Cieślak (Ścianka) oraz Rafał Paczkowski, jeden z czołowych realizatorów dźwięku w Polsce. Pierwszym promującym singlem była piosenka 'Mieć czy być'. Płyta uzyskała status platynowej.

Najnowsza płyta grupy, to wydana w 2011 roku "Nieważne jak wysoko jesteśmy" (status złotej płyty), która okazała się być ostatnim albumem nagranym w starym składzie.
W kwietniu 2012 roku, po 20 latach współpracy, lider Myslowitz, Artur Rojek odszedł z zespołu. "Wojciech Powaga, Jacek Kuderski, Wojciech Kuderski i Przemysław Myszor będą występować dalej pod nazwą MYSLOVITZ z nowym wokalistą. Artur Rojek będzie kontynuował działalność indywidualnie z innymi muzykami. Wszystkich fanów zapraszamy na koncerty w nowych odsłonach. Dalej będziemy dla Was tworzyć i grać. Obiecujemy nie zawieść Was w przyszłej działalności" - napisali w oświadczeniu muzycy.

Nowym wokalistą grupy został Michał Kowalonek, do tej pory kojarzony z poznańską kapelą Snowman.

Sony Music Entertainment Poland (www.sonymusic.pl) i EMI Music Poland (www.emimusic.pl).

strona oficjalna: www.myslovitz.pl