Organek

Organek fot. facebook.com/tomorganek

Organek

kraj: Polska

gatunek: rock

Zespół ØRGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy Tomasza Organka - lidera grupy. Na poczatku działała pod nazwą Power Trio. Rok pożniej do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. W tym samym roku zespół wydała debiutancki album pt."Głupi", który szybko trafił na listy przebojów czołowych stacji radiowych w Polsce oraz otrzymał liczne nagrody muzyczne i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W latach 2014 - 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność. Album pt. "Głupi" uzyskał status Platynowej Płyty. 
W roku 2016 i 2107, lider formacji, Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora artystycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016. 
Obecnie zespół ØRGANEK podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. "Czarna Madonna". Nowy krążek to kontynuacja platynowego debiutu pt."Głupi", a także niezaprzeczalny krok w przód. ØRGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W warstwie tekstowej ØRGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji. 

W kwietniu 2017 roku zespół ØRGANEK za utwór "Missisipi w ogniu" otrzymał Fryderyka w kategorii "Najlepszy utwór", a także w kategorii Najlepsza płyta (Rock) za album "Czarna Madonna".
W twórczości Organka słuchacz znajdzie dużo morku, ekspresji i zwierzeń, twardego ale wrażliwego rockmana.