Phil Collins

Phil Collins

Phil Collins

Człowiek-orkiestra - kompozytor, piosenkarz, perkusista, pianista, a także aktor. Phil Collins przyszedł

Człowiek-orkiestra - kompozytor, piosenkarz, perkusista, pianista, a także aktor. Phil Collins przyszedł na świat 30 stycznia 1951 roku, jako jeden z trójki dzieci agentki teatralnej oraz agenta ubezpieczeniowego. Jako pięciolatek dostał pierwszy zestaw perkusyjny z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Trenował swoje umiejętności, grając do muzyki puszczanej w radiu oraz telewizji. Już jako sześciolatek, za sprawą matki, występował w reklamach telewizyjnych. W wieku czternasntu lat podjął naukę w szkole aktorskiej - tam też zaczął profesjonalnie uczyć się muzyki.

Pierwsze grupy muzyczne w których występował to The Real Thing oraz The Freehold, zaś pierwszą płytę nagrał z zespołem Flaming Youth (longplay "Ark 2"). Młody muzyk dostał się także na sesję nagraniową "All Things Must Pass" George'a Harrisona, gdzie zagrał w utworze "The Art of Dying".

W 1970 roku Collins znalazł ogłoszenie grupy Genesis, która miała wówczas na koncie dwie płyty - "From Genesis to Revelation" oraz pierwszą swoją artrockową płytę "Trespass". Utworów z tej ostatniej płyty nauczył się, słuchając swoich poprzedników podczas przesłuchania, które oczywiście wygrał.

W 1971 roku ukazał się pierwszy album z udziałem Collinsa - "Nursery Cryme". Album ten otwiera serię rozbudowanych strukturalnie albumów, które zdefiniowały rock progresywny ("Foxtrot", "Selling England by the Pound" i "Lamb Lies Down on Broadway").

Rok 1975 przyniósł zmiany w Genesis, a co za tym idzie, również w dotychczasowym wizerunku Phila Collinsa. Charyzmatyczny frontman Peter Gabriel opuścił grupę, zaś po bezowocnych poszukiwaniach następcy, zespół zdecydował się na przejęcie roli Gabriela przez dotychczasowego perkusistę (swoją drogą, śpiewającego wcześniej w dwóch nagraniach grupy - "For Absent Friends" i "More Fool Me").

Mimo iż pierwsze dokonania zespołu z Collinsem za mikrofonem znacząco nie różniły się stylistycznie od wcześniejszych artrockowych poczynań, to pod koniec lat 70-tych grupa zaczęła zmierzać w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, jednak nigdy nie poszła na łatwiznę, oferując zawsze albumy najwyższej jakości.

W latach 80-tych zespół odnosił skucesy za sprawą takich płyt jak "Duke", "Abacab" i "Genesis". W 1991 roku ukazał się ostatni album z udziałem Collinsa - "We Can't Dance". Równocześnie muzyk prowadził karierę solową, która pomogła też wypromować Genesis przed szerszą publicznością.

Swój pierwszy solowy album "Face Value", zawierający przebój "In The Air Tonight", wydał w 1981 roku. W 1982 roku Collins poszedł za ciosem i nagrał płytę "Hello, I Must Be Going!" (tytuł zaczerpnięty z piosenki braci Marx, z filmu "Sucharki w kształcie zwierząt").

Na kolejnym albumie, bardziej popowym "No Jacket Required", wystąpili tacy muzycy, jak Sting oraz sam Peter Gabriel. Album okazał się najlepiej sprzedającą płytą w roku 1985, w Stanach i zdobył status diamentowej płyty.

W 1989 roku ukazał się album "...But Seriously", podejmujący, zgodnie z tytułem, poważne tematy społeczno-polityczne. Mimo to płyta osiągnęła duży sukces, zaś nagranie "Another Day in Paradise" (poruszające problem bezdomnych) stało się wielkim hitem.

Rok 1993 przyniósł "Both Sides", w całości nagrany wyłącznie przez Collinsa, wyjątkowo mroczny i melancholijny, bardzo osobisty album.

W 1996 roku, po opuszczeniu Genesis, Collins skupił się wyłącznie na karierze solowej - pierwszym efektem tej pracy był album "Dance Into the Light". Mimo iż album sprzedawał się gorzej, niż wczesne albumy piosenkarza (choć i tak lepiej od "Both Sides"), to promująca go trasa okazała się bardzo udana.

Dyskografię Phila Collinsa z premierowymi utworami zamyka album "Testify" z 2002 roku, promowany singlem "Can't Stop Loving You" autorstwa Leo Sayera.

W roku 2010 artysta wydał płytę "Going Back", zawierającą standardy soulowych i rythm'n'bluesowych utworów z lat 60-tych.

Mimo iż odnosił największe sukcesy jako wokalista, to nigdy nie rozstał się z perkusją - tworzył nowatorskie sposoby gry na swoich albumach, a także prowadził swój zespół jazzowy.

oficjalna strona: www.philcollins.co.uk

profil na MySpace: www.myspace.com/philcollins