Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pretenders

Pretenders

Pretenders

The Pretenders to angielsko-amerykański zespół rockowy powstały w 1978 roku. 

The Pretenders to angielsko-amerykański zespół rockowy powstały w 1978 roku. Grupę założyli wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i gitarzystka amerykańska Chrissie Hynde (urodzona 7 września 1951 roku w Akron, w Ohio) oraz Anglicy: basista Pete Farndon (urodzony 2 czerwca 1952 roku w Hereford), gitarzysta James Honeyman Scott (urodzony 4 listopada 1956 roku, również w Hereford) oraz basista Martin Chambers (urodzony 4 września 1951 roku, w Herford).

Grupa kilkakrotnie przeżywała zmianę składu, do dziś z pierwszego pozostali Chrissie Hynde i Martin Chambers. Pierwszy singiel grupy ukazał się w styczniu 1979 roku. Był nim cover zespołu „The Kinks”, piosenka „Stop Your Sobbing”. Był to doskonały start, ponieważ utwór został ciepło przyjęty zarówno przez amerykańską jak I angielską publikę.

W styczniu 1980 roku ukazał się debiutancki album grupy „Pretenders”, który podobnie jak pierwszy singiel osiągnął duży sukces w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Kolejna płyta „Pretenders II” została wydana w sierpniu 1981 roku. Choć album uważa się za bardzo udany, w tamtym okresie został uznany za gorszy od swojego poprzednika. Z niego pochodzą takie hity jak „Day After Day”, „The Adultress”, „Birds of Paradise” i „The English Roses”.

Kolejny rok przyniósł zespołowi duże zmiany, Hynde „zwolniła” Peta Farndona z zespołu z powodu jego problemów narkotykowych, a dwa dni później, tj. 16 czerwca 1982 roku zmarł Honeyman-Scott. Przyczyną śmierci było przedawkowanie kokainy. Chrissie Hynde kontynuowała jednak działalność zespołu, który w nowym składzie (oprócz dwóch dawnych członków przyłączyli się do niego gitarzysta Billy Bremner i basista Tony Butler) wydał utwór „Back on the Chain Gang”. Piosenka odniosła ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych.

W 1984 ukazał się album „Learning to Crawl”, z promującym go hitem „Middle of The Road”.

Dwa lata później zespół wydał krążek „Get Close”, który reprezentowała z kolei piosenka „Don't Get Me Wrong” oraz „Hymn To Her”. Obie piosenki zajęły wysokie miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii.

W latach 90. oraz na początku XXI wieku The Pretenders wydał jeszcze kilka płyt, które krytycy są zgodni określać jako udane, mimo że zespół powoli odchodził od muzyki rockowej w stronę popu czy nawet (album „Loose Screw” z 2002 roku) reggae.

Grupa cały czas koncertuje, a w 2008 roku ukazał się album: „Break up the Concrete”.

oficjalna strona: www.thepretenders.com