Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Queen

Queen

Queen

Grupa Queen powstała w 1971 roku. W 1973 podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią EMI. W tym

Grupa Queen powstała w 1971 roku. W 1973 podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią EMI. W tym samym roku ukazał się jej pierwszy album, zatytułowany po prostu "Queen" i zespół zagrał kilka dużych koncertów w Anglii. W 1974 roku grupa wydała płytę "Queen II" i zagrała swoją pierwszą trasę koncertową po Wielkiej Brytanii.

Muzycy wystąpili po raz pierwszy z Stanach, a w listopadzie wydali płytę "Sheer Heart Attack" która odniosła ogromny sukces po obu stronach Atlantyku.

W 1975 roku miała miejsce kolejna premiera płytowa - "A Night At The Opera". Ukazał się również singiel „Bohemian Rhapsody”, który okazał się jednym z najpopularniejszych singli w dziejach. Przez 9 tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów. Wyreżyserowany przez Bruce’a Gowersa teledysk do tej piosenki uznawany jest za pierwszy klip promocyjny. Singiel regularnie pojawia się we wszystkich ważniejszych zestawieniach pop i ostatnio, po raz kolejny, okrzyknięto go najlepszym singlem w historii.

Wielki sukces "A Night At The Opera" był równie zdumiewający - album, jako pierwszy w karierze grupy, otrzymał status platynowej płyty. W 1976 roku grupa Queen wystąpiła z koncertami w USA i Japonii. Na wiosnę wszystkie cztery płyty zespołu znalazły się na liście 20 najlepszych albumów w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze w tym samym roku ukazała się płyta "A Day At The Races", a Queen zagrał darmowy koncerty w Hyde Parku dla 200.000 fanów. Rok później zespół zagrał dwie duże trasy koncertowe w USA, wydał szóstą płytę - "News Of The World" i legendarny już, podwójny singiel, "We Will Rock You/We Are The Champions". Na wydanym w 1978 roku krążku "Jazz" znalazł się kolejny wielki przebój - "Bicycle Race".

Queen zagrało serię koncertów w USA i Kanadzie. Większość 1979 roku grupa spędziła koncertując w Europie i Japonii. Ukazał się wtedy ich pierwszy album koncertowy - "Live Killers". Ponadto Queen poproszono o skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu "Flash Gordon". Jednak zanim to nastąpiło, zespół wydał w 1980 roku płytę "The Game", która w samej Kanadzie zdobyła Pięciokrotną Platynę.

„Another One Bites The Dust” zostało najlepiej sprzedającym się singlem grupy w Stanach. Pod koniec tego roku ukazała się ścieżka do "Flash Gordon", a łączna sprzedaż płyt Queen na świecie przekroczyła 45. 000. 000. W 1981 zespół zagrał koncerty na Dalekim Wschodzie i jako pierwszy w historii wystąpił na stadionach Ameryki Południowej. W Sao Paolo muzycy zagrali dla 130.000 ludzi. To największa publiczność, jaką kiedykolwiek udało się zebrać na płatnym koncercie. Jeszcze w tym samym roku ukazały się równocześnie trzy płyty: "Greatest Hits","Greatest Flix" i "Greatest Pix".

Greatest Flix było pierwszym w historii zbiorem teledysków wypuszczonym na rynek. Rok później, w trakcie europejskiego tournee ukazał się dwunasty album Queen - "Hot Space". 1984 rok to premiera "The Works". Singiel „Radio Ga Ga” na całym świecie stał się wielkim hitem, w 19 krajach dotarł na pierwsze miejsce list przebojów.

Kolejnym hitem z płyty okazało się „I Want To Break Free”. Utwór promował jeden z najsłynniejszych teledysków w historii grupy, w którym wszyscy muzycy wystąpili przebrani za kobiety.

W 1985 Queen wystąpiło jako główna atrakcja największego na świecie festiwalu Rock in Rio. W tym roku po raz kolejny zespół zapisał się w historii dzięki fantastycznemu koncertowi dla Live Aid na stadionie Wembley. Występ ten okazał się punktem zwrotnym w karierze grupy. Pierwszym wydawnictwem po Live Aid było „One Vision”. Rok 1986 to premiera 14. płyty - "A Kind Of Magic", która była ścieżką dźwiękową do filmu „Nieśmiertelny” Russela Mulcahy’ego.

Utwór tytułowy stał się kolejnym wielkim przebojem, a płyta zadebiutowała na liście w Wielkiej Brytanii na pierwszym miejscu. Wydany w tym samym roku drugi album koncertowy Queen - "Live Magic", wskoczył od razu na miejsce trzecie. W latach 1988-1991 ukazały się jeszcze trzy płyty: "The Miracle" (1989), "Innuendo" (1991) i "Greatest Hits II" (1991).

Wszystkie trzy albumy, a także singiel „Innuendo” zadebiutowały na brytyjskiej listy od razu na pierwszym miejscu. W listopadzie 1991 zmarł wokalista zespołu - Freddie Mercury. W hołdzie Freddiemu wydano podwójny singiel „Bohemian Rhapsody /These Are The Days Of Our Lives”, z którego dochód wspomógł Terence Higgins Trust. Singiel zadebiutował na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii. Utrzymał tę pozycję przez pięć tygodni. Na cele charytatywne udało się zebrać ponad £1,000,000, a zespół jako pierwszy w historii zdobył tym samym singlem dwukrotnie pierwsze miejsce na brytyjskiej liście.

W grudniu tego samego roku w brytyjskim notowaniu 100 najlepszych albumów znalazło się dziesięć tytułów Queen. W 1992, podczas rozdania BRIT Awards, Freddie Mercury otrzymał pośmiertnie nagrodę za wybitny wkład w muzykę brytyjską, zaś Days Of Our Lives nagrodzono statuetką dla najlepszego singla. 20 kwietnia Brian, Roger i John wraz z grupą największych światowych gwiazd uczcili pamięć Freddiego koncertem na Wembley.

W 1995 roku trzej członkowie grupy Queen zakończyli pracę nad materiałem, który zaczął powstawać jeszcze w 1991 roku. Ukazała się długo oczekiwana płyta "Made In Heaven". Jej premiera oznaczała koniec pewnej ery. Jednak od tamtej pory fenomen Queen trwa nadal. W 1997 roku w Teatrze Narodowym w Paryżu miała miejsce premiera baletu stworzonego do muzyki Queen przez słynnego francuskiego choreografa – Maurice’a Bejarta, zaś na londyńskim West Endzie rozpoczęły się przedstawienia przebojowego musicalu - We Will Rock You. Od początku gromadziły komplet publiczności i co wieczór zbierały owacje na stojąco.

Pierwsze DVD Queen - Greatest Video Hits Vol.1, ukazało się w październiku 2002 i po raz kolejny grupa królowała ze swoim wydawnictwem na brytyjskiej liście. Jeszcze w tym samym miesiącu grupa otrzymała własną gwiazdę na hollywódzkim Walk of Fame. Ten wielce pożądany zaszczyt poza Beatlesami przypadł w udziale zaledwie garstce artystów spoza Stanów Zjednoczonych, dla Queen stało się to możliwe w głównej mierze dzięki fanom zespołu.

źródło: EMI Music Poland (www.emimusic.pl)

oficjalna strona zespołu: www.queenonline.com