Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

R.E.M

R.E.M

R.E.M

R.E.M. - amerykański zespół rockowy, stworzony w Athens (w Georgii) w 1979 roku przez Michaela Stipe'a (wokal), Petera Bucka (gitara), Mike'a Millsa (bas) et Billa Berry'ego (perkusja). Nazwa zostałam zaczerpnięta z angielskiego skrótu dla pojęcia Rapid Eye Movement czyli fazy snu znanej pod nazwą "sen paradoksalny".

R.E.M. - amerykański zespół rockowy, stworzony w Athens (w Georgii) w 1979 roku przez Michaela Stipe'a (wokal), Petera Bucka (gitara), Mike'a Millsa (bas) et Billa Berry'ego (perkusja). Nazwa zostałam zaczerpnięta z angielskiego skrótu dla pojęcia Rapid Eye Movement czyli fazy snu znanej pod nazwą "sen paradoksalny". Był to jeden z pierwszych przedstawicieli rocka alternatywnego, który zdobył tak dużą popularność, dzięki przede wszystkim bogatemu brzmieniu partii gitarowych Bucka oraz enigmatycznym tekstom i charakterystycznej barwie głosu Stipe'a.

R.E.M. wydaje swój pierwszy singiel pt. "Radio Free Europe" w 1981 roku a po nim w listopadzie tego samego roku mini-album "Chronic Town". Grupa wydaje dwa lata później sowje drugie dzieło, okrzyknięte rewelacją muzyczną przez krytykę, noszące tytuł "Murmur". Wówczas formacja wyrobiła sobie reputację którą umacniała z biegiem lat wydając kolejne na wysokim poziomie albumy oraz nieustannie koncertując. Ze względu na tematykę swoich tekstów, zespół w szczególny sposób był wspierany i nagłaśniany przez studenckie niezależne stacje radiowe. Po wielu latach z sukcesami na tzw. podziemnej scenie, R.E.M. trafia do szerszej publiczności z tytułem "The One I Love" z albumu "Document" (1987). Dzięki temu, kwartet podpisuje kontrakt z Warner Bros Records w 1988 roku i zaczyna się mocniej angażować w sferę polityczną i ochrony środowiska, koncertując równocześnie w coraz to bardziej renomowanych salach koncertowych na całym świecie.

Na początku lat 90-tych, tj. w momencie gdy rock alternatywny staje się coraz bardziej rozpoznawalny, R.E.M. zaczynają być postrzegani jako pionierzy gatunku et wydają wówczas albumy które do dziś są ich największymi komercyjnymi sukcesami, tj. Out of Time (1991) i Automatic for the People (1992), które brzmieniowo odstają od ich pierwotnego stylu. W 1994 roku, albumem "Monster", zespół zaznacza swój powrót do swego typowego rockowego brzmienia. Po tym, formacja rusza w pierwszą od sześciu lat trasę koncertową promując najnowszy album.

W 1997 roku, R.E.M. przedłuża swój kontrakt z Warner Bros. na kwotę 80 milionów dolarów, co wówczas jest największym kontraktem w historii przemysłu fonograficznego. Rok później, Bill Berry odchodzi ze składu w przyjacielskiej atmosferze, zaś Buck, Mills, i Stipe kontynuują działalność jako trio. Z kilkoma zmianami w sferze muzycznej, zespół trwa aktywnie przy różnych krytykach i znaczącym sukcesem komercyjnym. W 2007 roku zespół zostaje wprowadzony w poczet artystów Rock and Roll Hall of Fame. Rok później ukazuje się najnowsza na dzień dzisiejszy płyta pt. "Accelerate".

Strona oficjalna: www.remhq.com