Rasmus

Rasmus fot. The Rasmus

Rasmus

Chłopaki mieli po 16 lat, kiedy zdecydowali, że fińska scena muzyczna jest beznadziejna i potrzebuje szybkich zmian.

Chłopaki mieli po 16 lat, kiedy zdecydowali, że fińska scena muzyczna jest beznadziejna i potrzebuje szybkich zmian.

W 1996 roku The Rasmus wydali swój debiutancki album 'PEEP', który szybko osiągnął status złotej płyty. The Rasmus szturmem zdobyli serca publiczności i krytyków. Kapela zagrała ponad 100 wielkich koncertów w ciągu roku i zarejestrowała kolejny album - 'PLAYBOYS'. Kolejna złota płyta. The Rasmus byli już znani w całym kraju i otrzymali nagrodę EMMA, fiński odpowiednik Grammy, jako najlepszy nowy zespół. To poskutkowało wspólnymi, wielkimi koncertami w Finlandii u boku Rancid, Red Hot Chili Peppers oraz Garbage.

Ich trzeci album, 'HILLOFATESTER', został wydany w roku 1999, a pochodzący z niego utwór 'Liquid' został mianowany najlepszym singlem roku - tak przez publiczność jak i przez media. W roku 2001 The Rasmus podpisują kontrakt z Playground Music w Sztokholmie i powrócili singlem 'F-f-f-falling'. Singiel szybko osiągnął pozycję numer 1 na listach, status 'platyny' i stał się jednym z największych hitów roku w Finlandii. Kilka miesięcy później album 'INTO' poszedł w ślady singla i wstrząsnął listami przebojów, a jego sprzedaż przekroczyła próg 'podwójnej platyny'!

Nie było w Finlandii festiwalu, który nie chciał mieć The Rasmus na swoich afiszach. Kwartet intensywnie grał w innych krajach. Jako support z HIM, Roxette oraz Dover odwiedzili Niemcy i Litwę, zagrali kilka dużych koncertów we Włoszech (VIVA TV). Po powrocie do Finlandii The Rasmus zgromadzili wszystkie ważne nagrody EMMA: najlepszy zespół, najlepszy singiel, najlepszy zespół POP/ROCK, płyta roku. W 2005 roku kwartet z Finlandii, zdobywca nagrody Grammy, powrócił z kontynuacją 'Dead Letters'. Płyta 'Hide From The Sun' była szóstym studyjnym przedsięwzięciem grupy z Helsinek. Z odważnych aranżacji wyłaniają się nowe i uderzające faktury, a dodanie smyczków i pianina do charakterystycznego dla zespołu zaraźliwego, mrocznego rocka przyprawionego uwodzicielskim głosem Lauri'ego daje w efekcie wrażenie prawdziwej dramaturgii, przywodzącej na myśl dokonania formacji MUSE.

Stworzenie kolejnej płyty przyszło zespołowi z łatwością pomimo oczywistej presji następującej po niesamowitym sukcesie takich utworów jak 'In The Shadows', 'Guilty' czy 'First Day Of My Life', które wylansowały zespół, zawiodły ich na drugi koniec świata i spowodowały powstanie ogromnego i wiernego fanklubu. 'Black Roses' miał swoją premierę 24 września 2008 w Finlandii, a w Europie pojawił się dwa dni później. Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka 'Livin' in a World Without You'.

Po czterech latach oczekiwań świat usłyszał nowy, ósmy album studyjny najpopularniejszej fińskiej kapeli The Rasmus: płyta zatytułowana po prostu ‘The Rasmus’ ukazała się w maju 2012. Singlem zapowiadającym najnowszy krążek Finów była dobrze znana piosenka „I’m A Mess”.  

źródło: Universal Music Polska, materiały prasowe

oficjalna strona: www.therasmus.com