Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rasmus

Rasmus fot. The Rasmus

Rasmus

Chłopaki mieli po 16 lat, kiedy zdecydowali, że fińska scena muzyczna jest beznadziejna i potrzebuje szybkich zmian.

Chłopaki mieli po 16 lat, kiedy zdecydowali, że fińska scena muzyczna jest beznadziejna i potrzebuje szybkich zmian.

W 1996 roku The Rasmus wydali swój debiutancki album 'PEEP', który szybko osiągnął status złotej płyty. The Rasmus szturmem zdobyli serca publiczności i krytyków. Kapela zagrała ponad 100 wielkich koncertów w ciągu roku i zarejestrowała kolejny album - 'PLAYBOYS'. Kolejna złota płyta. The Rasmus byli już znani w całym kraju i otrzymali nagrodę EMMA, fiński odpowiednik Grammy, jako najlepszy nowy zespół. To poskutkowało wspólnymi, wielkimi koncertami w Finlandii u boku Rancid, Red Hot Chili Peppers oraz Garbage.

Ich trzeci album, 'HILLOFATESTER', został wydany w roku 1999, a pochodzący z niego utwór 'Liquid' został mianowany najlepszym singlem roku - tak przez publiczność jak i przez media. W roku 2001 The Rasmus podpisują kontrakt z Playground Music w Sztokholmie i powrócili singlem 'F-f-f-falling'. Singiel szybko osiągnął pozycję numer 1 na listach, status 'platyny' i stał się jednym z największych hitów roku w Finlandii. Kilka miesięcy później album 'INTO' poszedł w ślady singla i wstrząsnął listami przebojów, a jego sprzedaż przekroczyła próg 'podwójnej platyny'!

Nie było w Finlandii festiwalu, który nie chciał mieć The Rasmus na swoich afiszach. Kwartet intensywnie grał w innych krajach. Jako support z HIM, Roxette oraz Dover odwiedzili Niemcy i Litwę, zagrali kilka dużych koncertów we Włoszech (VIVA TV). Po powrocie do Finlandii The Rasmus zgromadzili wszystkie ważne nagrody EMMA: najlepszy zespół, najlepszy singiel, najlepszy zespół POP/ROCK, płyta roku. W 2005 roku kwartet z Finlandii, zdobywca nagrody Grammy, powrócił z kontynuacją 'Dead Letters'. Płyta 'Hide From The Sun' była szóstym studyjnym przedsięwzięciem grupy z Helsinek. Z odważnych aranżacji wyłaniają się nowe i uderzające faktury, a dodanie smyczków i pianina do charakterystycznego dla zespołu zaraźliwego, mrocznego rocka przyprawionego uwodzicielskim głosem Lauri'ego daje w efekcie wrażenie prawdziwej dramaturgii, przywodzącej na myśl dokonania formacji MUSE.

Stworzenie kolejnej płyty przyszło zespołowi z łatwością pomimo oczywistej presji następującej po niesamowitym sukcesie takich utworów jak 'In The Shadows', 'Guilty' czy 'First Day Of My Life', które wylansowały zespół, zawiodły ich na drugi koniec świata i spowodowały powstanie ogromnego i wiernego fanklubu. 'Black Roses' miał swoją premierę 24 września 2008 w Finlandii, a w Europie pojawił się dwa dni później. Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka 'Livin' in a World Without You'.

Po czterech latach oczekiwań świat usłyszał nowy, ósmy album studyjny najpopularniejszej fińskiej kapeli The Rasmus: płyta zatytułowana po prostu ‘The Rasmus’ ukazała się w maju 2012. Singlem zapowiadającym najnowszy krążek Finów była dobrze znana piosenka „I’m A Mess”.  

źródło: Universal Music Polska, materiały prasowe

oficjalna strona: www.therasmus.com