Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Robbie Williams

Robbie Williams

Robbie Williams

Robbie Williams urodził się w Anglii 13 lutego 1974 roku. Popularność zyskał dzięki występom w jednym z najbardziej znanych brytyjskich boysbandów - Take That.

Robbie Williams urodził się w Anglii 13 lutego 1974 roku. W 1991 roku zgłosił się na przesłuchanie do Take That. Była to najsłynniejsza brytyjska grupa popowa początku lat dziewięćdziesiątych, aż osiem singli Take That dotarło na szczyt brytyjskiej listy przebojów.

Jednak Robbiemu coraz mniej odpowiadały oczekiwania i ograniczenia, które mu narzucano. W czerwcu 1995 roku odszedł z zespołu, a Take That rozpadło się niecały rok później, na początku 1996 r.Pierwszy solowy przebój Robbiego był coverem singla George'a Michaela 'Freedom'.

Prawdziwa kariera Williamsa rozpoczęła się jednak dopiero wraz z wydaniem pierwszej płyty 'Life Thru A Lens' w 1997 roku. Robbie był współtwórcą wszystkich piosenek, większość napisał do spółki z Guyem Chambersem, który później został naczelnym współautorem i producentem Robbiego. 'Life Thru A Lens' odniosło duży sukces po wydaniu singla 'Angels'.

Kolejna płyta - 'I've Been Expecting You' stała się prawie natychmiast wielkim przebojem. Większość materiału została napisana przez Robbiego i Guya Chambersa na Jamajce. Płyta ukazała się w październiku 1998 roku (największe przeboje z albumu to: 'Millenium', 'No Regrets', 'Strong' i 'She's The One'/'It's Only Us'.) W tym samym czasie, najlepsze utwory z pierwszego i drugiego albumu zostały wydane na pierwszej amerykańskiej płycie Robbiego - 'The Ego Has Landed'.

Przy trzeciej płycie Robbie rozpoczął pracę nad utworami nieco bardziej rytmicznymi. Współpracował przy tym ze swoimi dawnymi znajomymi ze Stoke-on-Trent z grupy Sound 5. Część tego materiału pojawiła się w sierpniu 2000 roku na płycie 'Sing When You're Winning', jednak ostatecznie, na albumie przeważały utwory napisane wyłącznie przez Robbiego i Guya Chambersa (największe przeboje: 'Rock DJ', 'Kids', 'Supreme' i 'Let Love Be Your Energy'.

Piąta piosenka z płyty - 'A Road to Mandalay' ukazała się w lipcu 2001 na podwójnym singlu razem z premierowym utworem 'Eternity'. Duet z Kylie Minogue 'Kids' pojawił się również na płycie tej wokalistki - 'Light Years', na którą Robbie i Guy Chambers napisali jeszcze dwie inne piosenki).

Podobnie jak poprzednie płyty, album 'Sing When You're Winning' sprzedał się w samej Wielkiej Brytanii w ponad dwóch milionach egzemplarzy.

W 2001 roku, po nagraniu z big bandem standardu 'Have You Met Miss Jones?' na ścieżkę dźwiękową do filmu 'Dziennik Bridget Jones', Robbie postanowił nagrać całą płytę właśnie w takim stylu. W ten sposób powstał album 'Swing When You're Winning', na którym znalazły się standardy wykonywane niegdyś przez Franka Sinatrę, Deana Martina, Sammiego Davisa juniora i in. Na 'Swing...' znalazły się również duety z takimi gwiazdami jak Nicole Kidman (wielki przebój 'Somethin' Stupid'), Jon Lovitz, Jane Harrocks, Rupert Everett, Jonathan Wilkes, a także pojawiło się nagranie 'It Was A Very Good Year' z udziałem samego Sinatry.

Robbie postanowił, że 2002 rok będzie rokiem przerwy. Jednak już na początku, podczas trasy po Europie, ukazał się film dokumentalny 'Nobody Someday', wydany później na DVD, ukazujący życiowe wzloty i upadki artysty.

Tymczasem album 'Escapology' dojrzewał. Płyta została nagrana w Los Angeles, artysta zarządził, aby album nagrać szybko, zaś ewentualne niedociągnięcia miały być atutem płyty i dlatego nie zostały poddane żadnemu wygładzaniu. Po raz kolejny większość piosenek wyszła spod pióra Robbiego i Guya Chambersa, chociaż utwór 'Come Undone' został napisany przez New York Boots Offstad, a 'Nan's Song' jest w całości dziełem Robbiego. 'To piosenka o mojej niani, która zmarła jakieś pięć lat temu' - wyjaśnia. 'Myślę że to nic niezwykłego, że moja pierwsza samodzielnie napisana piosenka jest poświęcona osobie, którą kocham.' Pikantniejszym szczegółem dotyczącym pracy nad 'Escapology' może być fakt iż wiele partii wokalnych na płycie Robbie nagrywał nago. 'To daje poczucie pewnej bezbronności' - komentuje Williams.

Po sukcesie albumu 'Escapology' wydaje kolejne w swojej karierze DVD. 'The Robbie Williams Show' ukazało się po koniec marca 2003 i zawiera prawie 140 minut materiału, w tym telewizyjny występ Robbiego, zarejestrowany pod koniec 2002 roku, podczas promocji albumu 'Escapology'. 29 września 2003 ukazał się koncertowy album Robbiego Williamsa, zatytułowany 'Live Summer 2003'. Materiał na tę płytę został zarejestrowany podczas 3 letnich wieczorów w Knebworth Park. Sierpniowe koncerty Robbiego w Knebworth Park obejrzało aż 375.000. fanów, bijąc tym samym rekord należący wcześniej do Oasis. Europejskie koncerty Williamsa do tej pory miało okazję zobaczyć ponad 1.200.000 fanów, a transmisja jednego z sierpniowych koncertów z Knebworth Park przyciągnęła przed telewizory ponad 3.500.000 wielbicieli.

Koncertowy album “Live Summer 2003” to pierwsza płyta live Robbiego.

Po ośmiu latach oszałamiającej popularności Robbie Williams jesienią 2004 roku wydał swój pierwszy album z kolekcją największych hitów - ‘Greatest Hits’. Znalazły się na nim również 2 nowe utwory, nagrane specjalnie na tę płytę: ‘Radio’ – pierwszy singiel i ‘Misunderstood’. ‘Misunderstood’ znalazło się również w filmowej drugiej części przygód Bridget Jones ‘The Edge of Reason’. 3 sierpniowe koncerty Williamsa w Knebworth w 2003 roku pobiły rekord oglądalności, przyciągając widownię liczącą 375,000 fanów. Wydane później DVD z zapisem występów w Knebworth, zatytułowane ‘What We Did Last Summer’, stało się w Anglii najszybciej sprzedającą się płytą DVD, bijąc wcześniejsze rekordy sprzedaży należące do U2 i Red Hot Chilli Peppers.

Robbie Williams aż 13 razy został wyróżniony nagrodami Brit Awards . Kolejna płyta 'Intensive care' była nagrywana wyłącznie w Los Angeles, a jej premierę Robbie Williams uświetnił koncertem w berlińskim Velodromie, 9.października 2005 roku. Była to niepowtarzalna impreza, która została pokazana w bezpośredniej ogólnoeuropejskiej kinowej transmisji w systemie surround.

'Rudebox' to płyta nagrana na początku 2006 roku. Powstała we współpracy z idolami Robbiego: The Pet Shop Boys, Williamem Orbitem, Danny’m Spencerem i Kelvinem Andrewsem, ikoną disco-house’u Joey’m Negro oraz nowojorskim DJ’em i legendarnym producentem Markiem Ronsonem. Na 'Rudebox' znalazły się zarówno nowe kompozycje, jak i covery ulubionych utworów Robbiego z repertuaru tak różnorodnych artystów jak Manu Chao, The Human League, My Robot Friend, Lewis Taylor czy Stephena Duffy.

Dziesięć lat po pierwszym występie solowym Robbiego Williamsa, 13 listopada 2006 roku ukazało się podwójne DVD zatytułowane ‘And Through It All – Robbie Williams Live 1997- 2006’ – znakomita kompilacja nagrań koncertowych jednego z najlepszych artystów scenicznych na świecie. Na DVD zobaczyć można zarówno początkującego Robbiego pełnego tremy podczas pierwszego występu solowego w Paryżu w 1997 roku, jak również blisko 10 lat później – na rekordowym jeśli chodzi o frekwencje tournee, które podbiło Europę. ‘And Through It All’ dokumentuje niesłychaną karierę Robbiego Williamsa - od samych początków na scenie po osiągnięcie statusu ogólnoświatowej supergwiazdy, jaką wokalista jest dziś.

Premiera najnowszej Robbiego Williamsa płyty 'Reality Killed the Video Star' odbyła się 9 listopada 2009 roku. Jest to 8 solowy album Robbiego, który nagrywany był w Londynie. Producentem jest Trevor Horn. Pierwszym singlem zapowiadającym płytę jest piosenka 'Bodies'.

oficjalna strona: www.robbiewilliams.com (źródło: www.emimusic.pl)