Shakira

Shakira fot. Shakira

Shakira

Shakira Isabel Mebarak Ripoll, urodzona 2 lutego 1977 w Barranquilli. Kolumbijska piosenkarka pop.

Shakira Isabel Mebarak Ripoll, urodzona 2 lutego 1977 w Barranquilli. Kolumbijska piosenkarka muzyki pop. Uczęszczała do katolickiej szkoły w Barranquilli. Podczas koncertu w stolicy Kolumbii zainteresował się młodą artystką Cio Vargaz, pracownik kolumbijskiego oddziału Sony Music.

W 1991 roku ukazał się jej album "Magia", natomiast trzy lata później "Peligro". Albumy nie odniosły spodziewanego sukcesu. Wytwórnia wznowiła jednak współpracę z Shakirą i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Już singiel ""Donde Estas Corazon?" przez pół roku okupował pierwsze miejsce kolumbijskiej listy przebojów. W 1996 roku ukazała się płyta "Pies Descalzos", która sprzedała się znacznie lepiej, niż poprzedniczki. Kolejna płyta "Dónde Están Los ladrones?" wydana 29 września 1998 roku okazała się przebojem w całej Ameryce Południowej.

W 1999 roku Shakira daje koncert z serii MTV Unplugged, za który zdobywa nagrodę Grammy. W 2001 roku ukazała się pierwsza anglojęzyczna płyta Shakiry "Laundry Service" i odniósł olbrzymi sukces, m.in. za sprawą przeboju "Whenever, Wherever". Kolejne albumy piosenkarki to "Fijación Oral Vol. 1", "Oral Fixation Vol. 2", "She Wolf" z 2009 roku oraz "Sale el Sol" z roku 2010. Trasa koncertowa promująca tę ostatnią płytę zahaczyła o Polskę - 17 maja 2011 roku odbył się koncert artystki w łódzkiej Atlas Arenie. Shakira jest również założycielką Fundación Pies Descalzos - fundacja działa na rzecz biednych dzieci przesiedleńców z powodu wojny domowej w Kolumbii.

Artystka wspiera też swoją ojczyznę, finansując takie instytucje jak budowa angielsko-hiszpańskojęzycznej szkoły artystycznej w La Playa. Płyty Shakiry sprzedały się w ilości 50 milionów egzemplarzy. Projekt 'Oral Fixation Volumes 1 & 2' przekroczył nakład 8 milionów sztuk, a single 'La Tortura' i 'Hips Don’t Lie' przekroczyły 10 milionów legalnych ściągnięć z Internetu.

oficjalna strona: www.shakira.com