Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Shakira

Shakira fot. Shakira

Shakira

Shakira Isabel Mebarak Ripoll, urodzona 2 lutego 1977 w Barranquilli. Kolumbijska piosenkarka pop.

Shakira Isabel Mebarak Ripoll, urodzona 2 lutego 1977 w Barranquilli. Kolumbijska piosenkarka muzyki pop. Uczęszczała do katolickiej szkoły w Barranquilli. Podczas koncertu w stolicy Kolumbii zainteresował się młodą artystką Cio Vargaz, pracownik kolumbijskiego oddziału Sony Music.

W 1991 roku ukazał się jej album "Magia", natomiast trzy lata później "Peligro". Albumy nie odniosły spodziewanego sukcesu. Wytwórnia wznowiła jednak współpracę z Shakirą i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Już singiel ""Donde Estas Corazon?" przez pół roku okupował pierwsze miejsce kolumbijskiej listy przebojów. W 1996 roku ukazała się płyta "Pies Descalzos", która sprzedała się znacznie lepiej, niż poprzedniczki. Kolejna płyta "Dónde Están Los ladrones?" wydana 29 września 1998 roku okazała się przebojem w całej Ameryce Południowej.

W 1999 roku Shakira daje koncert z serii MTV Unplugged, za który zdobywa nagrodę Grammy. W 2001 roku ukazała się pierwsza anglojęzyczna płyta Shakiry "Laundry Service" i odniósł olbrzymi sukces, m.in. za sprawą przeboju "Whenever, Wherever". Kolejne albumy piosenkarki to "Fijación Oral Vol. 1", "Oral Fixation Vol. 2", "She Wolf" z 2009 roku oraz "Sale el Sol" z roku 2010. Trasa koncertowa promująca tę ostatnią płytę zahaczyła o Polskę - 17 maja 2011 roku odbył się koncert artystki w łódzkiej Atlas Arenie. Shakira jest również założycielką Fundación Pies Descalzos - fundacja działa na rzecz biednych dzieci przesiedleńców z powodu wojny domowej w Kolumbii.

Artystka wspiera też swoją ojczyznę, finansując takie instytucje jak budowa angielsko-hiszpańskojęzycznej szkoły artystycznej w La Playa. Płyty Shakiry sprzedały się w ilości 50 milionów egzemplarzy. Projekt 'Oral Fixation Volumes 1 & 2' przekroczył nakład 8 milionów sztuk, a single 'La Tortura' i 'Hips Don’t Lie' przekroczyły 10 milionów legalnych ściągnięć z Internetu.

oficjalna strona: www.shakira.com