Sting

Sting fot. Sting

Sting

Angielski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

Angielski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

Światową sławę jako wokalista i kompozytor zdobył w formacji The Police, wydając takie płyty jak "Outlandos D'Amour", "Regatta De Blanc" czy "Synchronicity".
Trio któremu przewodził wyznaczało nowe muzyczne szlaki na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Działając samodzielnie, nigdy nie wahał się przed ryzykiem. Płyty "The Dream Of The Blue Turtles", "Bring On The Night", "Nothing Like The Sun", "The Soul Cages", "Ten Summoner's Tales", "Mercury Falling" i "Brand New Day" stanowiły wyróżniającą się syntezę osobistej ekspresji i uniwersalnej komunikacji.

Często odnotowuje się jego pracę na polu praw człowieka. On sam postrzega to jako wkład w bycie obywatelem naszej planety. Pozostaje aktywny w różnych dziedzinach: ekologii (z żoną, Trudie Styler, założył Rainforest Fundation - na rzecz ochrony lasów deszczowych), wspiera Amnesty International i walkę o prawa człowieka. Nie wyobraża już sobie życia bez fuzji aktywności osobistej i politycznej, sztuki i akcji.

Jako wszechstronny artysta, oprócz dźwięków, realizuje się też za pomocą image`u. Występował w filmach: od "Quadrophenii", przez "Burzliwy poniedziałek", po "Lock, Stock And Two Smoking Barrels". Zagrał w broadwayowskiej "Operze za trzy grosze". Zapytany o taką rozpiętość, ironicznie komentuje: "Nikt mnie jeszcze nie ograniczył. Próbowano, ale zawsze zdołałem zrobić unik i przedrzeć się bokiem. Ciągle tak robię".

źródło: Universal Music Polska

strona oficjalna: www.sting.com