T.LOVE

T.LOVE

T.LOVE

T.LOVE powstał w 1983 roku. Początkowo nazywał się T.LOVE Alternative.

T.LOVE powstał w 1983 roku. Początkowo nazywał się T.LOVE Alternative. Był to zespół składający się z kumpli z liceum. Pierwsze koncerty odbywały się w szkołach, najczęściej liceach Traugutta i Dąbrowskiego w Częstochowie.
Pierwsza kaseta nosiła tytuł „Nasz bubelon” i wydana została w 1984 roku, po festiwalu jarocińskim, z którego koncert został zapisany na tej kasecie. Ponad rok później wytwórnia Tilele Records wydała kasetę p.t. „Chamy idą”. W latach 1985-89 zespół dużo koncertował.

W Jarocinie wystąpił jeszcze czterokrotnie. Wtedy też powstały wielkie, śpiewane do dziś, hity, takie jak „Wychowanie” czy „IV liceum”, które stały się młodzieżowymi hymnami lat '80. W 1985 roku zespół T.LOVE wystąpił na dwóch dużych festiwalach: Rock w Opolu i Rock Arena. W Opolu chłopcy trochę narozrabiali i zrobił się z tego niezły skandal, który szybko obiegł głośnym echem całą Polskę. Ten występ przysporzył jednak kapeli wielu zwolenników. Pokazał, że zespół jest niezależny.

W 1990 roku T.LOVE ukazał swoje nowe, odmłodzone oblicze. Zmieniony został prawie cały skład - z dawnego pozostał tylko lider - Muniek Staszczyk. Współtwórcą nowego T.LOVE był gitarzysta Jan Benedek, kompozytor całego nowego repertuaru. Powstaje album „Pocisk miłości”. Pochodząca z tej płyty „Warszawa” stała się pierwszym utworem T.LOVE, który osiągnął szczyt ogólnopolskiej Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia. Kolejny album „King”, wydany w 1992 to równie wielki sukces.

W 1994 roku po raz kolejny zmienił się skład zespołu. Odszedł Jan Benedek, aby założyć własny band. W tym roku zespół wydał dwie płyty „I Love You” i „Prymityw”. Pierwsza z nich zawiera materiał koncertowy nagrany w trzech różnych klubach oraz dwa utwory studyjne, które stały się niezaprzeczalnie superhitami: tytułowy „I Love You” z muzyką Jacka Perkowskiego i ballada „Syn miasta”. „Prymityw” ukazał się 7 listopada 1995 r. Znalazły się na nim takie przeboje jak „Potrzebuję wczoraj”, „Bóg”, „Wakacje”.

Rok 1996 to album „Al Capone”. Album bardziej ‘piosenkowy’, bogatszy brzmieniowo, bardziej różnorodny, z elementami muzyki dance z lat ‘70. Single „1996” i „Jak żądło” to najbardziej popularne kawałki z płyty. Jednak największy sukces w latach '90. przynosi T.LOVE album „Chłopaki nie płaczą”. Jest to wypadkowa wszystkich dotychczasowych płyt zespołu, połączenie inteligentnego popu, czadu i dowcipu. Tytułowy singiel „Chłopaki nie płaczą” stał się totalnym przebojem. Przyczynił się do tego z pewnością znakomity teledysk, w którym band objawił się jako parodia boysbandu. Kolejnym kawałkiem promującym tę płytę było „Jest super”, który choć w zupełnie innym klimacie, również podbił listy przebojów. W krótkim czasie album osiągnął status Złotej Płyty.

Przez 15 lat działalności grupa dorobiła się wielu przebojów, które postanowiła zebrać i wydać na jednej płycie. W listopadzie 1998 roku, ukazał się „BEST.LOVE”, gdzie znalazły się m.in.: „I Love You”, „Jak żądło”, „Chłopaki nie płaczą”, „King”, „Warszawa”, „Stany”, „1996”, „Bóg”, „IV L.O.”, „Wychowanie” oraz dwa nowe utwory: „Zero” i „Ewa”. Ponieważ była to pierwsza płyta ‘best’ T.LOVE, cieszyła się nie mniejszym powodzeniem, niż regularne albumy.

W kwietniu '99 podczas koncertu w warszawskim klubie Proxima wręczono grupie Złotą Płytę za „BEST.LOVE.” 20.11.1999 - ukazał się kolejny album zatytułowany „Antyidol”. Muzycznie była to wycieczka zespołu w kierunku nowej fali brytyjskiej. W październiku w mediach pojawił się singiel oraz teledysk do utworu „Banalny”. Najlepiej przyjętym utworem okazała się „Piosenka”, która przez bardzo długie tygodnie gościła na antenie MTV. Po dwuletniej pauzie T.LOVE wydał album „Model 01”. Znakomity powrót. Wielkim przebojem stał się pierwszy singiel pt. „Nie, nie, nie”. Płyta trafiła do sklepów 5 listopada 2001 i bardzo szybko uzyskała status Złotej Płyty!

Cały rok 2002, oprócz ciągłego „bycia w trasie” T.LOVE poświęcił na przygotowanie jubileuszu 20-lecia kapeli. W związku z jubileuszem w tymże roku ukazały się reedycje dwóch pierwszych płyt („Miejscowi live” i „Wychowanie”) wzbogaconych o archiwalia jarocińsko-garażowe oraz DVD sumujące dotychczasową działalność o dość emerycko brzmiącym tytule „20 lat T.LOVE”.

14 listopada 2002 roku to ważna data - wtedy to właśnie w towarzystwie wielu zaproszonych gości w warszawskiej Stodole T.LOVE zagrał specjalny, jubileuszowy koncert. Materiał z tego koncertu ukazał się rok później, w listopadzie 2003, na dwupłytowym albumie pod tytułem „T.Live”. Promujący płytę nowy, studyjny, pastiszowy kawałek „Polish Boyfriend” z zabawnym teledyskiem został niezbyt dobrze przyjęty. Zespół natychmiast oskarżono o zdradę, komerchę, pazerność i chciano „spalić na stosie”, jedynie nieliczni dopatrzyli się w nim ukłonu z przymrużeniem oka w stronę niemieckiej muzy electro-dance z lat osiemdziesiątych.

Z ciekawszych koncertów ostatnich lat należy odnotować występy w Londynie, Dublinie, Brukseli oraz dwukrotnie na Przystanku Woodstock (2002 i 2004) gdzie T.LOVE grało przed 400-tysięczną publicznością. Koncert z roku 2004 został zarejestrowany i wydany na DVD „T.LOVE 2004 – Przystanek Woodstock”. Prace nad „I Hate Rock’n’roll” rozpoczęły się już w wakacje 2004. Kompletowanie materiału trwało ponad rok. Jesienią 2005 wzmocniony o grającego na klawiszach Mareckiego (z zespołu Sidneya Polaka) zespół T.LOVE wszedł do studia. Nagrania zakończyły się tuż przed Gwiazdką 2005.

24 marca 2006 ukazał się album „I Hate Rock’n’roll”.

Skład zespołu: Muniek Staszczyk - głos, chórki, Jarek Polak - bębny, instrumenty perkusyjne, Paweł Nazimek - bas, chórki, Janek Pęczak - gitary, Maciek Majchrzak - gitary, chórk, iMichał Marecki - klawisze.

strona oficjalna: www.t-love.pl

źródło: EMI Music Poland (www.emimusic.pl)