Urszula

Urszula

Urszula

Urszula, prawdziwe nazwisko to Urszula Kasprzak. Urodzona 7 lutego 1960 roku w Lublinie.

Urszula, prawdziwe nazwisko to Urszula Kasprzak. Urodzona 7 lutego 1960 roku w Lublinie. Rozpoczęła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jej pierwszym poważnym osiągnięciem było zdobycie głównej nagrody na festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1977 roku. Od tamtego momentu śpiewała w chórkach m.in. na festiwalu w Sopocie i współpracowała z Majką Jeżowską przy jej debiutanckiej płycie.

W roku 1982 przyjęła ofertę zespołu Budki Suflera i wzięła udział w nagraniach piosenek takich jak „Fatamorgana '82", „Bogowie i demony" czy „Luz blues w niebie same dziury", które błyskawicznie dostały się na listy przebojów. Rok później to kolejny sukces artystki. Ukazał się jej debiutancki album „Urszula”, a pochodzący z niego utwór „Dmuchawce, latawce, wiatr” okazał się przebojem tamtego lata. Oprócz tego, zdobyła drugie miejsce na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Szwecji i nagrodę pisma „Mlada fronta” na festiwalu Intertalent'83 w Pradze. Nagrywanie jej kolejnych płyt „Malinowy król”, „Urszula 3" oraz „Czwarty raz" wspomogli muzycy Budki Suflera.

W tym czasie wokalistka występowała także na wielu festiwalach m.in. w Berlinie, Norymberdze, Dreźnie, koncertowała w Holandii, Szwecji, Bułgarii, USA. Po powrocie do Polski i rozpoczęła pracę z nowym zespołem i nagrała kolejną płytę „Biała droga", która premierę miała w marcu 1996. Piosenki "Na sen", "Konik na biegunach", "Niebo dla ciebie", "Ja płaczę" okupowały listy przebojów w całym kraju. Z okazji 20-lecia swojej kariery artystycznej wydała dwupłytowy album „The Best", będący podsumowaniem jej dotychczasowej działalności.

W październiku 2008 roku Urszula nagrała wspólnie z zespołem Czarno-Czarni dwie piosenki na ich płytę "Potęga dansingu". Po długiej przerwie Urszula z pomocą przyjaciół nagrała album "Dziś już wiem" .

W czerwcu 2013 roku ukazał się nowy singiel artystki, zatytułowany "Miłość". Jego premiera odbyła się 7. czerwca w programie "ZET na Punkcie Muzyki".

Oficjalna strona artystki: www.urszula.art.pl