Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Whitney Houston

Whitney Houston

Whitney Houston

Whitney Houston przyszła na świat 9. sierpnia 1963 roku, w typowej rodzinie klasy średniej w Newark, w stanie New Jersey. Była trzecim i najmłodszym dzieckiem Johna Russella Houstona oraz piosenkarki gospel Cissy Houston.

Whitney Houston przyszła na świat 9. sierpnia 1963 roku, w typowej rodzinie klasy średniej w Newark, w stanie New Jersey. Była trzecim i najmłodszym dzieckiem Johna Russella Houstona oraz piosenkarki gospel Cissy Houston.

Kuzynkami matki byli Dionne Warwick oraz Dee Dee Warwick, zaś matką chrzestną Whitney została sama Aretha Franklin. W 1967 roku, po zamieszkach w Newark, rodzina przeniosła się do East Orange. Whitney miała wówczas cztery lata. W wieku jedenastu lat przyszła piosenkarka zaczęła śpiewać w dziecięcym chórze gospel, gdzie również nauczyła się grać na pianinie. Jej pierwszy solowo wykonany utwór to "Guide Me, O Thou Great Jehovah".

Jako nastolatka uczyła się w katolickiej szkole w Caldwell - Mount Saint Dominic Academy. W tym czasie cały czas matka dawała córce lekcje śpiewu. W tamtych latach młoda wokalistka często spędzała czas w nocnych klubach, w których występowała jej matka Cissy. W 1977 roku spotkała na swojej drodze Michaela Zegera, który miał pomóc jej podpisać pierwszy kontrakt, jednak matka nie zgodziła się na to, chcąc by Whitney najpierw zdobyła wykształcenie. Dwa lata później początkująca artystka brała udział w nagraniu "I'm Every Woman" piosenkarki Chaki Khan. Na początku lat 80-tych Whitney Houston zaczęła prace jako modelka. Jej zdjęcia pojawiły się między innymi w Vogue oraz Seventeen.

Debiutancki album wokalistki ukazał się w 1985 roku. Płyta "Whitney Houston", nagrana z udziałem takich muzyków, jak Michael Masser, Kashif, Narada Michael Walden czy Jermaine Jackson, okazała się ogromnym sukcesem, zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Utwór „Sou Give Good Love” wspiął się na 3. miejsce listy Billboard Hot 100.

Największym hitem okazał się jednak ostatni singiel z albumu - "Greatest Love of All", który przez 3 tygodnie zajmował pierwsze miejsce listy przebojów. Tym samym Houston okazała się pierwszą kobietą, która zadebiutowała na pierwszym miejscu listy Billboard 200. W 1986 roku była nominowana do trzech nagród Grammy, zaś wygrała w kategorii Best Female Pop Vocal Performance, za utwór „Saling All My Love for You”. Podczas ceremonii piosenkarka wykonała ten utwór, za co przyznano jej z kolei nagrodę Emmy w kategorii Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program.

W czerwcu 1987 roku ukazał się drugi album piosenkarki, zatytułowany „Whitney”. Płyta utrzymana była w stylistyce debiutu i przyniosła artystce kolejne przeboje, zajmujące pierwsze miejsca na listach - "I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)", "Didn't We Almost Have It All", "So Emotional" i "Where Do Broken Hearts Go". Wraz z płytą „I’m Your Baby Tonight” (1990) przyszła większa wolność twórcza – artystka brała znacznie bardziej czynny udział w produkcji i doborze współpracowników. Płyta dotarła do 3. miejsca na liście Billboard 200 i czterokrotnie pokryła się platyną.

W 1992 roku Whitney odniosła sukces na innym polu – wystąpiła u boku Kevina Costnera w filmie „Bodyguard”, który okazał się olbrzymim sukcesem. Piosenkarka nagrała na potrzeby filmu sześć utworów, z których ogromnym przebojem okazał się „I Will Always Love You” z repertuaru Dolly Parton. Za samą płytę Whitney zdobyła 3 nagrody Grammy, w tym w dwóch najważniejszych kategoriach: Album Roku oraz Nagranie Roku.

W tym czasie jednak życie osobiste piosenkarki nie układało się najlepiej – awantury (którym nierzadko towarzyszyła przemoc) z mężem i narkotyki były codziennością. Kolejnym albumem, przygotowanym z myślą o filmie, był zrealizowany z producentem i piosenkarzem Babyface „Czekając na miłość”. Na płycie można usłyszeć też takie wokalistki jak Toni Braxton, Areta Franklin, Mary J. Blige czy Brandy. Utwór w wykonaniu Houston "Exhale (Shoop Shoop)" przez 11 tygodni utrzymywał się na 2. miejscu Billboard Hot 100, zaś sama płyta siedmiokrotnie pokryła się platyną. Kolejnym podobnym przedsięwzięciem była ścieżka dźwiękowa do filmu „Żona Pastora”, wyprodukowana i nagrana przez Whitney. Płyta, utrzymana w stylistyce gospel, okazała się najlepiej sprzedającym się albumem gatunku. Pod koniec roku 1998 ukazał się regularny album studyjny „My Love Is Your Love”, który przyniósł piosenkarce nowe hity, jak choćby „When You Beliebe” (w duecie z Marią Carey), „Hartbreak Hotel” oraz „It’s Not Right But It’s Okay” (za który artystka otrzymała kolejną nagrodę Grammy).

22 sierpnia 1999 roku miał miejsce jedyny polski koncert Whitney Houston. Piosenkarka zaśpiewała w Operze Leśnej, podczas festiwalu w Sopocie. Rok 2002 przyniósł nową płytę „Just Whitney”, zrealizowaną z pomocą męża piosenkarki Bobby’ego Browna, a także Missy Elliott i Babyface’a. Album nie miał najlepszej prasy, mimo to fani nie zawiedli – płyta sprzedawała się bardzo dobrze. Nie było jednak mowy o powtórzeniu sukcesu poprzednich wydawnictw. Dały też znać o sobie osobiste problemy piosenkarki – uzależnienie od narkotyków.

Po uporządkowaniu życia osobistego (leczenie uzależnienia, rozwód z Bobbym Brownem), artystka wzięła się za odbudowanie swojej dawnej pozycji w świecie muzyki. We wrześniu 2009 roku ukazał się nowy album „I Look To You”, będący świadectwem udanego powrotu Whitney. Płyta sprzedała się w nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy. Trasa spotkała się jednak z dosyć chłodnym przyjęciem, ale jednak zwróciła znów uwagę na to, co muzycznie ma artystka do przekazania. Ostatni raz wystąpiła 9 lutego, wykonując utwór „Yes Jesus Loves Me”. Piosenkarka zmarła nagle, w wieku 48 lat, w Los Angeles, w przeddzień 54. rozdania nagród Grammy.

Oficjalna strona: www.whitneyhouston.com