Wilki

Wilki

Wilki

Weterani polskiej estrady, wiecznie młodzi i niezmiennie charyzmatyczni. Rockowi tytani. Początki Wilków sięgają 1991 roku, gdy wokalista i kompozytor Robert Gawliński, znany wcześniej z grup Madame i Opera, postanawia powołać do życia nowy zespół.

Weterani polskiej estrady, wiecznie młodzi i niezmiennie charyzmatyczni. Rockowi tytani. Początki Wilków sięgają 1991 roku, gdy wokalista i kompozytor Robert Gawliński, znany wcześniej z grup Madame i Opera, postanawia powołać do życia nowy zespół.

Debiutancki album, zrealizowany w składzie Robert Gawliński (śpiew), Mikis Cupas (gitara elektryczna), Michał Rollinger (instrumenty klawiszowe), Adam Żwirski (gitara basowa) Darek Nowak (perkusja), ukazał się w 1992 roku i uzyskał status podwójnej platyny. Takie utwory jak "Eli Lama Sabachtani" czy "Son Of The Blue Sky" stały się największymi przebojami grupy.

Rok później ukazał się następca "Wilków", czyli płyta "Przedmieścia", z której pochodzą takie piosenki, jak "Nie zabiję nocy" i "N'Avoie". Album ten, nieco ostrzejszy od poprzednika, również odniósł sukces komercyjny - grupa otrzymała Platynową Płytę.

W 1994 roku ukazuje się płyta "Acousticus Rockus", będąca zapisem koncertu grupy w klubie Akwarium. Płyta zawierała kilka zupełnie nowych utworów ("Folkowy", "Śpij mój śnie"), oraz cover Czesława Niemena - "Sen o Warszawie". Na płycie można usłyszeć po raz pierwszy Andrzeja Smolika.

W tym czasie muzycy postanowili tymczasowo zawiesić działalność, by skupić się na projektach pobocznych - Mikis Cupas i Marek Chrzanowski założyli formację Hopsa, natomiast Robert Gawliński w 1995 roku wydał pierwszą solową płytę, zatytułowaną "Solo".

Kolejne albumy wokalisty to "Kwiaty jak relikwie" z 1997 roku oraz "X" (1998) i "Gra" (1999). W roku 2000 wydana została kompilacyjna płyta "Największe Przeboje", na której znalazły się w większości piosenki grupy Wilki, a także utwory z solowego okresu wokalisty.

Niedługo potem zespół Wilki został reaktywowany oraz rozpoczął trasę koncertową. Prace nad nowym albumem zaczęły się w 2001 roku, którego pierwszy zwiastun - "Baśka" miał swoją premierę w 2002 roku i z miejsca stał się przebojem (pierwsza nagroda na festiwalu w Opolu). Płyta zatytułowana po prostu "4" ukazuje się w tym samym roku i sprzedaje się w ilości ponad 150 tysięcy egzemplarzy (Platynowa Płyta). Na płycie gra nowy basista - Marcin Ciempiel. Inne znane utwory z tego albumu to "Urke", "Ja ogień, ty woda" czy "Here I Am", ten ostatni, napisany z myślą o konkursie Eurowizji, dodany został tylko do reedycji płyty.

W roku 2004 ukazuje się płyta "Watra" i również odnosi spory sukces. Album promowany takimi utworami jak "Bohema" czy "Słońce pokonał cień" szybko zyskała status Złotej Płyty. Na początku 2006 roku dochodzi do zmian personalnych w grupie. Z zespołu odchodzi sekcja rytmiczna w osobach Marcina Ciempiela i Marcina Szyszko, a na ich miejsce zostają przyjęci odpowiednio Leszek Biolik (ex-Republika, Gawliński solo) oraz Hubert Gasiula.

Kolejny album "Obrazki", choć utrzymany w konwencji poprzednich albumów, nie odnosi jednak spodziewanego sukcesu, podobnie jak napisany z myślą o Mistrzostwach Europy piłki nożnej "Idziemy na mecz".

27 lutego 2009 roku zespół zagrał specjalny koncert w ramach MTV Unplugged. Występ miał miejsce w warszawskim studio Buffo. Z zespołem wystąpili m.in. Kasia Kowalska i Reni Jusis. "MTV Unplugged" to trzecie tego typu wydawnictwo w Polsce, zaraz po płytach Kayah i Hey.
Pod koniec 2009 roku zespół postanowił na jakiś czas zawiesić działalność.

W marcu 2011 roku grupa Roberta Gawlińskiego i Mikisa Cupasa powróciła zasilona nowymi muzykami - basistą Staszkiem Wróblem i gitarzystą Maćkiem Gładyszem. Ten ostatni brał udział w nagrywaniu słynnej debiutanckiej płyty Wilków. W marcu 2012 roku grupa wyruszyła na trasę z okazji 20 lat od wydania tej właśnie płyty.

Oficjalna strona: www.wilki.com.pl