Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wilki

Wilki

Wilki

Weterani polskiej estrady, wiecznie młodzi i niezmiennie charyzmatyczni. Rockowi tytani. Początki Wilków sięgają 1991 roku, gdy wokalista i kompozytor Robert Gawliński, znany wcześniej z grup Madame i Opera, postanawia powołać do życia nowy zespół.

Weterani polskiej estrady, wiecznie młodzi i niezmiennie charyzmatyczni. Rockowi tytani. Początki Wilków sięgają 1991 roku, gdy wokalista i kompozytor Robert Gawliński, znany wcześniej z grup Madame i Opera, postanawia powołać do życia nowy zespół.

Debiutancki album, zrealizowany w składzie Robert Gawliński (śpiew), Mikis Cupas (gitara elektryczna), Michał Rollinger (instrumenty klawiszowe), Adam Żwirski (gitara basowa) Darek Nowak (perkusja), ukazał się w 1992 roku i uzyskał status podwójnej platyny. Takie utwory jak "Eli Lama Sabachtani" czy "Son Of The Blue Sky" stały się największymi przebojami grupy.

Rok później ukazał się następca "Wilków", czyli płyta "Przedmieścia", z której pochodzą takie piosenki, jak "Nie zabiję nocy" i "N'Avoie". Album ten, nieco ostrzejszy od poprzednika, również odniósł sukces komercyjny - grupa otrzymała Platynową Płytę.

W 1994 roku ukazuje się płyta "Acousticus Rockus", będąca zapisem koncertu grupy w klubie Akwarium. Płyta zawierała kilka zupełnie nowych utworów ("Folkowy", "Śpij mój śnie"), oraz cover Czesława Niemena - "Sen o Warszawie". Na płycie można usłyszeć po raz pierwszy Andrzeja Smolika.

W tym czasie muzycy postanowili tymczasowo zawiesić działalność, by skupić się na projektach pobocznych - Mikis Cupas i Marek Chrzanowski założyli formację Hopsa, natomiast Robert Gawliński w 1995 roku wydał pierwszą solową płytę, zatytułowaną "Solo".

Kolejne albumy wokalisty to "Kwiaty jak relikwie" z 1997 roku oraz "X" (1998) i "Gra" (1999). W roku 2000 wydana została kompilacyjna płyta "Największe Przeboje", na której znalazły się w większości piosenki grupy Wilki, a także utwory z solowego okresu wokalisty.

Niedługo potem zespół Wilki został reaktywowany oraz rozpoczął trasę koncertową. Prace nad nowym albumem zaczęły się w 2001 roku, którego pierwszy zwiastun - "Baśka" miał swoją premierę w 2002 roku i z miejsca stał się przebojem (pierwsza nagroda na festiwalu w Opolu). Płyta zatytułowana po prostu "4" ukazuje się w tym samym roku i sprzedaje się w ilości ponad 150 tysięcy egzemplarzy (Platynowa Płyta). Na płycie gra nowy basista - Marcin Ciempiel. Inne znane utwory z tego albumu to "Urke", "Ja ogień, ty woda" czy "Here I Am", ten ostatni, napisany z myślą o konkursie Eurowizji, dodany został tylko do reedycji płyty.

W roku 2004 ukazuje się płyta "Watra" i również odnosi spory sukces. Album promowany takimi utworami jak "Bohema" czy "Słońce pokonał cień" szybko zyskała status Złotej Płyty. Na początku 2006 roku dochodzi do zmian personalnych w grupie. Z zespołu odchodzi sekcja rytmiczna w osobach Marcina Ciempiela i Marcina Szyszko, a na ich miejsce zostają przyjęci odpowiednio Leszek Biolik (ex-Republika, Gawliński solo) oraz Hubert Gasiula.

Kolejny album "Obrazki", choć utrzymany w konwencji poprzednich albumów, nie odnosi jednak spodziewanego sukcesu, podobnie jak napisany z myślą o Mistrzostwach Europy piłki nożnej "Idziemy na mecz".

27 lutego 2009 roku zespół zagrał specjalny koncert w ramach MTV Unplugged. Występ miał miejsce w warszawskim studio Buffo. Z zespołem wystąpili m.in. Kasia Kowalska i Reni Jusis. "MTV Unplugged" to trzecie tego typu wydawnictwo w Polsce, zaraz po płytach Kayah i Hey.
Pod koniec 2009 roku zespół postanowił na jakiś czas zawiesić działalność.

W marcu 2011 roku grupa Roberta Gawlińskiego i Mikisa Cupasa powróciła zasilona nowymi muzykami - basistą Staszkiem Wróblem i gitarzystą Maćkiem Gładyszem. Ten ostatni brał udział w nagrywaniu słynnej debiutanckiej płyty Wilków. W marcu 2012 roku grupa wyruszyła na trasę z okazji 20 lat od wydania tej właśnie płyty.

Oficjalna strona: www.wilki.com.pl