Teraz gramy

Yohanna

Yohanna

Yohanna

Yohanna (Jóhanna Guðrún Jónsdóttir) - reprezentantka Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie

Yohanna (Jóhanna Guðrún Jónsdóttir) - reprezentantka Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie w 2009 roku, z piosenką 'Is It True?', zajęła 2 miejsce.

Swój pierwszy album, który ukazał się dokładnie w jej dziesiąte urodziny w 2000 roku, nagrała rok wcześniej, w wieku 9 lat. Debiut okazał się sukcesem, a zaraz po nim druga płyta z 2001 roku. Kolejną płytę, tym razem z popularnymi bożonarodzeniowymi kolędami, nagrała już w 2003 roku. Po tym niezwykle pracowitym okresie nastąpiła kilkuletnia przerwa w jej działalności studyjnej. Rodzice i menedżer zdecydowali się dać młodej artystce nieco czasu na rozwój i pracę z dala od świateł reflektorów.

Nastoletnia Yohanna skoncentrowała się zarówno na szkoleniu głosu jak i na wypracowaniu własnego, zauważalnego stylu. W i poza studiem towarzyszyli jej nauczyciele muzyki, autorzy piosenek i producenci. Jeśli więc chodzi o zdobywanie wiedzy był to niezwykle pracowity czas dla młodej dziewczyny.

Po tym jak odmówiła podpisania kontraktu ze znaną wytwórnią, udała się do Danii by dalej pracować nad techniką wokalną. W tym czasie nagrała swój pierwszy dorosły album (Butterflies and Elvis), przy którym współpracowali z nią: angielski autor piosenek Lee Horrocks i dźwiękowiec Thomas Yezzi. Ten ostatni zapytany, co sądzi o Yohannie odpowiedział: "ona jest młodą, islandzką dziewczyną z duszą pięćdziesięcioletniej, czarnej artystki. Jest naprawdę niesamowita.

Album spotkał się z uznaniem zaraz po tym jak tylko się ukazał na początku 2008 roku.

Wraz z nim Yohanna definitywnie zamknęła za sobą etap nagrywania piosenek jako dziecięca gwiazdka i zaprezentowała w pełni swoje nowe brzmienie. Kiedy autor i producent, Óskar Páll Sveinsson, starał się o pozyskanie Yohanny do współpracy przy zinterpretowaniu piosenki „Is It True?” podczas narodowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji w Islandii.

W wieku 18 lata Yohanna zatoczyła koło i teraz sama uczy śpiewu w szkole, w której stosunkowo niedawno stawiała pierwsze kroki swojej kariery. Jednak nadal nie rezygnuje z osobistego rozwoju i pracy nad swoją wokalną techniką. Uczęszcza na zajęcia prowadzone w Akademii Śpiewu i Sztuk Wokalnych w Reykjavíku.