Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Yohanna

Yohanna

Yohanna

Yohanna (Jóhanna Guðrún Jónsdóttir) - reprezentantka Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie

Yohanna (Jóhanna Guðrún Jónsdóttir) - reprezentantka Islandii w Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie w 2009 roku, z piosenką 'Is It True?', zajęła 2 miejsce.

Swój pierwszy album, który ukazał się dokładnie w jej dziesiąte urodziny w 2000 roku, nagrała rok wcześniej, w wieku 9 lat. Debiut okazał się sukcesem, a zaraz po nim druga płyta z 2001 roku. Kolejną płytę, tym razem z popularnymi bożonarodzeniowymi kolędami, nagrała już w 2003 roku. Po tym niezwykle pracowitym okresie nastąpiła kilkuletnia przerwa w jej działalności studyjnej. Rodzice i menedżer zdecydowali się dać młodej artystce nieco czasu na rozwój i pracę z dala od świateł reflektorów.

Nastoletnia Yohanna skoncentrowała się zarówno na szkoleniu głosu jak i na wypracowaniu własnego, zauważalnego stylu. W i poza studiem towarzyszyli jej nauczyciele muzyki, autorzy piosenek i producenci. Jeśli więc chodzi o zdobywanie wiedzy był to niezwykle pracowity czas dla młodej dziewczyny.

Po tym jak odmówiła podpisania kontraktu ze znaną wytwórnią, udała się do Danii by dalej pracować nad techniką wokalną. W tym czasie nagrała swój pierwszy dorosły album (Butterflies and Elvis), przy którym współpracowali z nią: angielski autor piosenek Lee Horrocks i dźwiękowiec Thomas Yezzi. Ten ostatni zapytany, co sądzi o Yohannie odpowiedział: "ona jest młodą, islandzką dziewczyną z duszą pięćdziesięcioletniej, czarnej artystki. Jest naprawdę niesamowita.

Album spotkał się z uznaniem zaraz po tym jak tylko się ukazał na początku 2008 roku.

Wraz z nim Yohanna definitywnie zamknęła za sobą etap nagrywania piosenek jako dziecięca gwiazdka i zaprezentowała w pełni swoje nowe brzmienie. Kiedy autor i producent, Óskar Páll Sveinsson, starał się o pozyskanie Yohanny do współpracy przy zinterpretowaniu piosenki „Is It True?” podczas narodowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji w Islandii.

W wieku 18 lata Yohanna zatoczyła koło i teraz sama uczy śpiewu w szkole, w której stosunkowo niedawno stawiała pierwsze kroki swojej kariery. Jednak nadal nie rezygnuje z osobistego rozwoju i pracy nad swoją wokalną techniką. Uczęszcza na zajęcia prowadzone w Akademii Śpiewu i Sztuk Wokalnych w Reykjavíku.