Ziyo

Ziyo fot. Ziyo

Ziyo

Ziyo - polski zespół rockowy, założony w 1985 roku w Tarnowie.

Ziyo - polski zespół rockowy, założony w 1985 roku w Tarnowie. Grupa zajęła I miejsce na festiwalu Mokotowska Jesień Muzyczna, przez co została zaproszona przez PR III Polskiego Radia do sesji nagraniowej. Z niej pochodzi m.in. utwór "Nie wiem", który znalazł się na 15. miejscu listy przebojów Marka Niedźwieckiego.

W 1987 roku zespół nagrał kolejne single: "Panie Prezydencie" i "Pod jednym niebem", które znalazły się na płycie Tonpressu "Cisza jest... nic się nie dzieje". We wrześniu 1987 roku w rzeszowskim studio RSC Ziyo nagrało materiał na swą debiutancką płytę. Występ w katowickim Spodku na "Pożegnaniu karnawału" przed 10-tysięczną publicznością przyniósł popularność takim utworom grupy jak "Panie Prezydencie", "Idziemy wytrwale", "Graffiti". Znalazły się one w pierwszej dziesiątce list przebojów PR III i IV Polskiego Radia. Na zaproszenie organizatorów międzynarodowego festiwalu "Marchewka", w maju 1988 zespół zagrał obok grup Clan of Xymox i New Model Army.

Ziyo zagrali też na wielkim koncercie "Rock For AIDS" na warszawskim stadionie X-lecia przed 60-tysięczną publicznością, a także w kilkunastu koncertach "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" Jurka Owsiaka. W grudniu 1993 roku Ziyo wyjechało do Francji, gdzie brało udział w cyklu noworocznych koncertów. Po powrocie do kraju, podpisali kontrakt z MJM Music Poland, a w kwietniu 1994 ukazał się ich album Tetris.

W okresie od czerwca 1994 do grudnia 1995 Ziyo dało około 180 koncertów i brało udział w wielu festiwalach. Po intensywnej promocji krążka Tetris członkowie grupy zaangażowali się w różne projekty muzyczne, niezwiązane z działalnością Ziyo. Lata 1996 i 1997 upłynęły grupie na opracowywaniu materiału na następny album – Spectrum. Pierwszy singiel z tej płyty - "Deja Vu 1986" ukazał się w październik, a premiera całego materiału krążka odbyła się 23 listopada 1998 roku. 2001 rok przyniósł składankę "Exlibris - Magiczne numery 1986-2000", na której znalazły się największe przeboje grupy. Potem nastąpiła trzyletnia przerwa w działalności Ziyo.

Pod koniec 2004 roku zespół wydaje reedycje swoich wszystkich sześciu płyt, co jest zapowiedzią nowego krążka "Popburger", który ukazuje się na początku 2005 roku. Płyta zawiera 10 utworów i ma brzmienia lekko elektroniczne. W kolejnych dwóch latach Ziyo gra kilka koncertów i celebruje swoje dwudziestolecie istnienia ale członkowie zespołu skupiają się bardziej na swoich prywatnych projektach muzycznych, niż na zespole. 11 marca 2009 roku ukazuje się dziewiąta płyta Ziyo - "Puzzle".

W ciągu całej swej działalności Ziyo zagrało na niemal wszystkich rockowych festiwalach w kraju - FPP Opole, FMR Jarocin, Festiwal Życia, Odjazdy, Rock Atak, Rób Reggae, Fama, Rockowisko. Aktualny skład zespołu tworzą: Jerzy Durał – śpiew, leader; Sławomir Puka – perkusja; Piotr Sokołowski – gitara; Jacek Bielecki – gitara basowa.