Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zucchero

Zucchero

Zucchero

Zucchero, określany jako włoski Joe Cocker i Chris Rea w jednej osobie, to obok Erosa Ramazzottiego, najpopularniejszy na świecie wokalista pochodzący ze słonecznej Italii.

Zucchero, określany jako włoski Joe Cocker i Chris Rea w jednej osobie, to obok Erosa Ramazzottiego, najpopularniejszy na świecie wokalista pochodzący ze słonecznej Italii.

Naprawdę nazywa się Adelmo Fornaciari, a swój pseudonim oznaczający „cukier”, zawdzięcza jednemu ze szkolnych nauczycieli. Zucchero przyszedł na świat 25 września 1955 roku w Roncocesi koło Reggio Emilia. Swoją karierę rozpoczynał on w latach 70., kiedy to współtworzył grupy "Le Nuove Luci", "Sugar & Daniel" oraz "Sugar & Candies".

Zucchero swoją pierwszą nagrodę zdobył w 1981 roku na festiwalu Castrocaro. Przed szeroką publicznością, ten włoski wokalista, zadebiutował natomiast w 1982 r.. Wtedy to właśnie po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo. Utwór Una notte che vola via zapewniła mu miejsce w finale tegoż konkursu.

W 1983 roku Zucchero wydał debiutancki solowy album "Un po' di Zucchero" a już dwa lata później, czyli w 1985 roku powstała grupa "Zucchero and the Randy Jackson Band", która we Włoszech zdobyła sporą popularność. Przebojem, który otworzył Zucchero drzwi do światowej kariery była piosenka „Senza una donna”. Znalazła się ona na płycie „Blue’s”, wydanej w 1987 roku. W 1991 roku utwór ten Zucchero nagrał w nowszej wersji wspólnie z Paulem Youngiem. W ciągu swojej długoletniej kariery Zucchero nagrał wiele duetów, co zainspirowało go do tego, aby zebrać je na płycie. W ten sposób powstał album „Zu&Co.”, który ukazał się w maju 2004 roku i zawiera utwory nagrane wespół z takimi sławami jak: Miles Davis, Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, John Lee Hooker, BB King, Dolores O’Riordan czy Brian May. Zucchero miał również przyjemność współpracować z Erickiem Claptonem, Stevie Wonderem, Eltonem Johnem, Bono, Stingiem, Radny Crawford oraz zespołem Scorpions.

Oficjalna strona: www.zucchero.it