Zamknij

Świąteczny hit „Baby, It’s Cold Outside” zakazany w USA. Według słuchaczy promuje przemoc seksualną

Redakcja
04.12.2018 13:50
Baby It’s Cold Outside
fot. Youtube screen

„Baby, It’s Cold Outside” to jedna z najsłynniejszych amerykańskich świątecznych piosenek. Wokół bożonarodzeniowego przeboju wybuchła właśnie burza medialna po tym, jak jedna ze stacji radiowych w Cleveland zakazała grania słynnej piosenki. Uznano, że jej tekst może promować przemoc seksualną wobec kobiet.

Burza wokół „Baby, It’s Cold Outside”, jednego z najsłynniejszych bożonarodzeniowych przebojów w Stanach Zjednoczonych. Stacja radiowa w amerykańskim mieście Cleveland zdecydowała się nagle usunąć piosenkę z playlisty i zakazać jej grania.

To efekt protestu słuchaczy, którzy stwierdzili, że tekst świątecznego hitu jest niestosowny oraz ma złe przesłanie. Ich zdaniem słowa utworu propagują nieodpowiedni stosunek mężczyzn do kobiet i mogą wręcz zachęcać do przemocy seksualnej. Wielu przeciwników zakazu grania kawałka twierdzi jednak, że cały ten bunt wokół muzycznego klasyka jest bezpodstawny, a nagłe kontrowersje narodziły się przez popularną w ostatnim czasie akcję #MeToo.

Bohaterami „Baby, It’s Cold Outside” jest para. W związku ze złą pogodą mężczyzna namawia kobietę do pozostania z nim po wspólnym spotkaniu, mimo że ta wielokrotnie odmawia. Ogromne kontrowersje wywołał fragment „say what’s in this drink?” (tłum. „powiedz, co jest w tym drinku?”), który niektórzy internauci zaczęli odbierać jako nawiązanie do niebezpiecznych pigułek gwałtu. Fani przeboju uważają, że zakochani jedynie droczą się ze sobą, a ich przekomarzanie jest formą zabawy i nie ma w tym nic nieodpowiedniego.

Czy kolejne amerykańskie stacje radiowe pójdą śladem rozgłośni z Cleveland? Czas pokaże.

„Baby, It’s Cold Outside” to piosenka z lat czterdziestych, która stała się ponadczasowym świątecznym przebojem. Utwór doczekał się wielu niezapomnianych wersji. Śpiewali go m.in. Dean Martin, Tom Jones, Rod Stewart, Ella Fitzgerald, Kelly Clarkson, Lady Gaga i Michael Bublé oraz bohaterowie serialu „Glee”.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/onet.pl,bbc.com/PK