Zamknij

Bernard Haitink nie żyje. Legendarny dyrygent i laureat Grammy miał 92 lata

22.10.2021 10:02
Bernard Haitink
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Bernard Haitink nie żyje. Wybitny holenderski dyrygent i laureat Grammy zmarł w wieku 92 lat. W trakcie swojej wieloletniej kariery kierował orkiestrami m.in. z Londynu, Amsterdamu, Chicago czy Drezna.

Bernard Haitink nie żyje. Światowej sławy holenderski dyrygent zmarł w czwartek, 21 października w swoim domu w Londynie. Uznawany przez wielu za legendę dyrygentury artysta współpracował z orkiestrami z całego świata i był aż dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Grammy. Miał 92 lata.

Bernard Haitink nie żyje. Legendarny dyrygent i laureat Grammy miał 92 lata

Kariera Bernarda Haitinka trwała ponad 60 lat. Urodzony w Amsterdamie skrzypek był niezwykle cenioną postacią sceny muzyki klasycznej i jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

Przez wiele lat Holender pracował na stanowisku dyrektora muzycznego The Royal Opera w Londynie. Miał okazję dyrygować najważniejszym orkiestrami świata, m.in. z Londynu, Chicago, Bostonu, Drezna, Berlina czy Wiednia.

Bernard Haitink stworzył ponad 450 nagrań. Był aż dziewięciokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grammy – zdobył dwie statuetki w 2003 i 2008 roku.

RadioZET.pl/bbc.com