Zamknij

Big Cyc nagrał nową wersję "Makumby". Tiktokerka: "Ta piosenka krzywdziła mnie całe dzieciństwo"

27.05.2021 12:59
Big Cyc
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Big Cyc nagrał nową wersję utworu "Makumba" i wywołał burzę w sieci. Muzycy podkreślają, że piosenka została napisana pod okiem specjalistów i przyświecał jej szczytny cel. Tiktokerka wyjaśnia, dlaczego mimo to piosenka nadal jest szkodliwa.

Big Cyc postanowił wesprzeć szkołę African Music School, która zajmuje się uczeniem dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej gry na instrumentach, śpiewania oraz języka angielskiego. Zespół wykorzystał w tym celu swój hit "Makumba" sprzed 20 lat. Muzycy zmienili tekst przeboju, jednak mimo wszystko po raz kolejny wywołali burzę w sieci.

Big Cyc z nową "Makumbą" wywołał burzę w sieci

Chociaż cel przyświecający piosence jest szczytny, a zespół tłumaczy, że w napisaniu tekstu pomagali muzykom miejscowi nauczyciele, teledysk u wielu komentujących wywołał niesmak. Formacji zarzuca się kolejny raz powielanie krzywdzących stereotypów na temat Afryki i jej mieszkańców oraz promocję neokolonializmu.

W tekście pojawia się, chociażby zwrotka o "białasie", który pełni tutaj rolę wybawiciela, jest uosobieniem dobrobytu, a dzieci wymieniają po kolei, jak wiele mu zawdzięczają. Do grona krytyków nowej wersji "Makumby" dołączyła się Bella Ćwir, znana tiktokera.

Big Cyc i nowa "Makumba". Tiktokerka: "Ta piosenka krzywdziła mnie przez całe dzieciństwo"

Dziewczyna podzieliła się ze swoimi widzami własnymi doświadczeniami z utworem, który zniszczył jej dzieciństwo. Tiktokerka podkreśla, że intencje twórców nie są tutaj najważniejsze - efektem zarówno pierwszej jak i drugiej piosenki jest według niej cierpienie dzieci o jej kolorze skóry.

"Swoją pierwszą piosenką daliście Polakom w ręce coś, co krzywdziło mnie przez całe moje dzieciństwo, coś, co odbija się na moim życiu do teraz. I nieważne, jakie mieliście intencje. My, kolorowe dzieci, cierpieliśmy przez tę piosenkę. I teraz macie czelność robić to po raz drugi? Nieświadomym dzieciom? To jest obleśne" - mówi ze łzami w oczach dziewczyna.

Tiktokerka przyznaje, że tłumaczyła twórców "błędami starych czasów", jednak teraz nie widzi żadnego usprawiedliwienia dla muzyków. Uważa, że nowa wersja "Makumby" jest znacznie gorsza niż poprzednia, a Big Cyc powinien się wstydzić, że "z obecną świadomością społeczeństwa, z obecną możliwością edukacji" i tak zdecydowała się na opublikowanie tego utworu.

"Te dzieci nawet nie wiedzą, o czym śpiewają. Nawet jeśli ktoś przetłumaczył to na ich język, to i tak nie znają szerszego kontekstu. Nie wiedzą, ile krzywdy ta piosenka wyrządziła nam. Te dzieci zostały wykorzystane jak przedmioty" - zauważa Bella.

Poniżej możecie zobaczyć pełną historię Belli.