Zamknij

Big Cyc odpowiada na hejt internautów. Nagrali nową wersję „Makumby” z dziećmi z Afryki [WIDEO]

26.05.2021 14:03
Big Cyc
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East news

Big Cyc mierzy się z falą krytyki po opublikowaniu nowej wersji hitu „Makumba” i teledysku, które nagrano w Afryce. Internauci oskarżyli zespół m.in. promowanie neokolonializmu i powielanie krzywdzących stereotypów. Muzycy postanowili odpowiedź na hejt.

Big Cyc nagrał nową wersję hitu „Makumba”, która powstała na potrzeby akcji charytatywnej wspierającej African Music School. Utwór i teledysk nagrany w Afryce spotkały się z ogromną krytyką ze strony oburzonych internautów.

Zespół zdecydował się odpowiedzieć na negatywne komentarze, w których słuchacze oskarżają Big Cyc o promowanie neokolonializmu i powielenie stereotypów na temat Afryki. Wielu osobom nie spodobało się także wykorzystanie wizerunku afrykańskich dzieci w teledysku.

Nowa wersja hitu „Makuma” Big Cyc. Internauci oburzeni

Big Cyc postanowił wesprzeć charytatywny projekt African Music School, który założyli Polacy w Republice Środkowoafrykańskiej. Jego celem jest pomoc utalentowanym afrykańskim dzieciom w rozwoju muzycznych talentów. Twórcyakcji chcą zbudować budynek pierwszej muzycznej szkoły w kraju.

Do nowej wersji hitu „Makumba” Big Cyc zaprosili uczniów placówki, którzy pojawili się także w oficjalnym teledysku. Stworzono również zupełnie nowy tekst utworu.

Efekt końcowy podzielił jednak internautów. Choć pojawiły się pozytywne opinie, niektórych słuchaczy zszokowała nowa wersja. Pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy. Wiele osób zarzuciło zespołowi, że promuje neokolonializm i powiela krzywdzące stereotypy na temat Afryki i jej mieszkańców.

„Czy ktoś w ogóle przemyślał tekst?”, „Głupi pomysł”, „Obrzydliwe i nie na miejscu”, „Tekst żenujący i powielający stereotypy” – brzmią komentarze.

Big Cyc odpowiada na hejt internautów. Wpis o nowej wersji „Makumby”

Big Cyc postanowił odpowiedzieć na krytykę internautów po premierze nowej wersji hitu „Makumba”. W środę zespół zamieścił oficjalne oświadczenie w mediach społecznościowych.

AFRYKAŃSKA ZADYMA. TO NIE JEST KRAJ DLA DOBRYCH LUDZI. To jest niestety prawdziwa historia. I to z wczoraj – pisze na wstępie grupa i dodaje: „Tekst piosenki oprócz refrenu został zmieniony i opowiada o rzeczywistości dzieciaków w tym kraju”.

Jak informuje Big Cyc, nowa wersja „Makumby” powstała we współpracy z trębaczem Norbertem Wardawym, który spędził z afrykańskimi dziećmi wiele miesięcy, miał okazję je poznać i uczyć gry na instrumentach. Teledysk miał pomóc w promocji pomysłu zaproszenia podopiecznych African Music School na występy w Polsce. Uruchomiono nawet zbiórkę funduszy na ten cel.

Zespół zmieszano z błotem, nie mając pojęcia o tym, jaka jest prawdziwa sytuacja i kontekst całej sprawy. Papierowi obrońcy poprawności politycznej z wysokości swych eleganckich komputerów, potępili i wyśmiali nie tylko piosenkę, ale także całą akcję pomocy uważając ją za coś w rodzaju internetowego żartu w złym guście – czytamy w oświadczeniu.

Członkowie Big Cyc nie zgadzają się z zarzutami o powielaniu stereotypów na temat Afryki. Podkreślają, że nowy tekst piosenki powstał we współpracy z tamtejszymi nauczycielami, którzy dobrze znają realia panujące w tym kraju: „Zmieniony tekst piosenki był konsultowany z czarnoskórymi nauczycielami szkoły muzycznej i opowiada po prostu prawdę o sytuacji tych dzieci. W Republice Środkowej Afryki panuje analfabetyzm i bieda. Dzieciaki już w wieku szkolnym zmuszane są do pracy. Krajem rządzi klika, która pozwala międzynarodowym mafiom biznesowym na eksploatacje złota, diamentów i koltanu”.

Pełne oświadczenie zespołu Big Cyc jest dostępne poniżej: