Zamknij

Big Cyc uderza w Kaczyńskiego. Nagrali piosenkę o protestach: "Obłąkany dziad" [WIDEO]

04.11.2020 10:49
Strajk Kobiet w Polsce
fot. Piotr Molecki/East News

Strajk Kobiet trwa od 22 października. Muzyka to jeden z najważniejszych elementów bardzo licznych manifestacji po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. „Twierdza 2020” Big Cyc to kolejna piosenka o protestach w Polsce. W kontrowersyjnym utworze zespół wprost atakuje Jarosława Kaczyńskiego, nazywając go m.in. „idolem ciemnych mas”.

Big Cyc to kolejny zespół, który stworzył piosenkę o obecnych protestach w Polsce. Tysiące ludzi wyszło na ulice po ogłoszeniu kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Organ stwierdził, że aborcja ze względu na wady płodu jest niezgodna z konstytucją.

W utworze „Twierdza 2020” Big Cyc nie tylko nawiązuje do trwającego Strajku Kobiet, ale również uderza wprost w Jarosława Kaczyńskiego. W tekście piosenki nie brakuje wielu ostrych słów na temat prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceprezesa Rady Ministrów.

Michał Szpak protestował pod domem Kaczyńskiego. Straci pracę w TVP? Jest oświadczenie

Strajk Kobiet: Big Cyc atakuje Kaczyńskiego. Piosenka „Twierdza 2020” o protestach w Polsce

Big Cyc postanowił przerobić utwór „Twierdza”, który ukazał się w maju 2016 roku. W odświeżonej wersji piosenki zatytułowanej „Twierdza 2020” pojawił się nowy tekst inspirowany masowymi protestami kobiet w Polsce. Zespół nie szczędził także bardzo ostrych słów pod adresem Jarosława Kaczyńskiego.

Samotny opuszczony, bez berła i korony, plujący jadem, idol ciemnych mas. Zły, pełen nienawiści, pogardy i zawiści, słabnący w oczach obłąkany dziad (…) Zamknięty w starym domu wśród tępych oszołomów (…) Wszyscy razem obalimy mur

ŚPIEWA BIG CYC

W teledysku do piosenki „Twierdza 2020” pojawiły się materiały wideo z protestów z wielu polskich miast.

Piosenki o Strajku Kobiet i protestach w Polsce

„Twierdza 2020” Big Cyc to niejedyna piosenka o Strajku Kobiet i obecnych protestach w Polsce. W trakcie manifestacji w Krakowie zaprezentowano  polską wersję  „Bella Ciao”, czyli słynnej włoskiej pieśni znanej m.in. z serialu „Dom z papieru”. 

Autorski kawałek stworzył także Karol Krupniak. Licealista z Tych nagrał hiphopową piosenkę Osiem gwiazd (Wojna), która dla wielu osób stała się hymnem Strajku Kobiet w Polsce. Do internetu trafił również wspólny utwór Michała Szpaka i Swiernalista. Artyści zaprezentowali piosenkę Polska to kobieta opowiadającą o silnych kobietach sprzeciwiających się władzy oraz Kościołowi.