Zamknij

Biskup z Kielc wydał instrukcję dotyczącą muzyki w kościele. Opublikował listę zakazanych piosenek

Redakcja
28.11.2018 11:39
Msza święta
fot. GoneWithTheWind / Shutterstock.com

Biskup kielecki wydał specjalną instrukcję dotyczącą prezentowanej w kościele muzyki. Zgodnie z dokumentem w świątyniach diecezji kieleckiej nie można odtwarzać  muzyki rozrywkowej. Pojawiła się nawet lista zakazanych piosenek, m.in. „Hallelujah” Leonarda Cohena czy „The Winner Takes It All” ABBY.

Biskup z Kielc zakazuje muzyki rozrywkowej w kościele. Lista zakazanych piosenek

W trakcie ślubów pary młode coraz chętniej odtwarzają swoje ukochane przeboje. W ten sposób chcą jeszcze bardziej umilić sobie ten wyjątkowy i niezapomniany dzień.

Diecezja kielecka postanowiła wprowadzić w tej kwestii zmiany. Biskup Jan Piotrowski wydał specjalną instrukcję dotyczącą muzyki w kościele, która pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej kurii.

W dokumencie nazwanym „Instrukcja dotycząca muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej” pojawiła się lista zasad obowiązujących w trakcie nabożeństwa.

Zgodnie z opublikowanymi przepisami nie wolno podczas liturgii wykonywać piosenek o charakterze świeckim. Zabrania się odtwarzania chociażby muzyki filmowej i rozrywkowej. W instrukcji pojawiły się nawet konkretne tytuły utworów, które nie są dopuszczone do wykonywania w kościele. Mowa m.in. o przebojach The Beatles, „Hallelujah” Leonarda Cohena, „The Winner Takes It All” ABBY czy „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

Pieśni, które można wykonywać podczas Mszy Świętej powinny pochodzić z bogatego skarbca tradycji Kościoła, prezentując właściwą treść i formę. Powinny one również posiadać aprobatę stosownej władzy kościelnej — czytamy w instrukcji.

W dokumencie pojawia się także zapis o edukowaniu parafian. Proboszcz, organista i osoby odpowiedzialne za muzykę w parafii powinni przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić naukę śpiewu, podczas której zaznajomią wiernych z nowymi, ale także powszechnie znanymi pieśniami i zachęcą ich do wspólnego śpiewania w trakcie nabożeństw.

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/kielce.wyborcza.pl/PK