Zamknij

Brit Awards wprowadza rewolucyjne zmiany. Nagrody bez podziału na kategorie męskie i kobiece

23.11.2021 11:14
Taylor Swift Brit Awards
fot. Ian West/Press Association/East News

Brit Awards to najważniejsze nagrody brytyjskiego przemysłu muzycznego. Organizatorzy gali zdecydowali się wprowadzić rewolucyjne zmiany – od najbliższej edycji nie będzie podziału na kategorie męskie i kobiece. Przyznana zostanie wspólna nagroda dla najlepszego brytyjskiego artysty, a także dla zagranicznego wykonawcy.

Brit Awards to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w branży muzycznej. W trakcie organizowanej od 1977 roku gali nagradzane są przede wszystkim brytyjskie gwiazdy muzyki.

Nadchodząca edycja będzie wyglądała nieco inaczej. Organizatorzy Brit Awards zdecydowali się na rewolucyjne zmiany, które mogą wpłynąć na cały rynek muzyczny. Od 2022 roku podczas ceremonii będą przyznawane nagrody bez dobrze znanego już podziału na kategorie męskie i kobiece.

Brit Awards wprowadza zmiany. Nagrody bez podziału na kategorie męskie i kobiece

Brit Awards rezygnuje z kategorii z podziałem na płeć. Od przyszłorocznej edycji nagroda dla najlepszego brytyjskiego artysty solowego i najlepszej brytyjskiej artystki solowej będzie wspólna, czyli bez podziału na kategorie męskie i kobiece. Rewolucyjna zmiana dotyczy także kategorii dla zagranicznych artystów solowych.

Do zmian w przyznawaniu nagród Brit Awards od wielu lat zachęcali sami artyści, m.in. nagrodzony dotąd trzema statuetkami Sam Smith, który określa się jako osoba niebinarna.

Organizatorzy zapowiadają, że ważna zmiana pozwoli doceniać artystów "wyłącznie za ich muzykę i pracę, a nie za to, jak zdecydują się identyfikować lub jak inni mogą ich postrzegać, co jest częścią zobowiązania The Brits do ewolucji wydarzenia w ten sposób, aby było ono tak inkluzywne i tak znaczące, jak to tylko możliwe".

Brit Awards 2022: kiedy i gdzie odbędzie się gala?

Gala Brit Awards 2022 odbędzie się 8 lutego 2022 roku w O2 Arena w Londynie.

Oprócz rezygnacji z podziału na kategorie męskie i kobiece, podczas najbliższej edycji pojawią się także cztery nowe kategorie – dla najlepszych artystów muzyki rockowej/alternatywnej, hip hop/grime/rap, dance oraz pop/r&b. Zwycięzców wybiorą widzowie w głosowaniu publiczności.

RadioZET.pl/PAP/Bartłomiej Niedziński