Zamknij

Bruce (Xiaoyu) Liu wygrał Konkurs Chopinowski 2021. Kim jest 24-letni pianista?

21.10.2021 08:52
Bruce Xiaoyu Liu zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2021
fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Bruce (Xiaoyu) Liu wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, który odbył się w październiku w Warszawie. Laureata I miejsca ogłosił w nocy ze środy na czwartek dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener. Kim jest Bruce (Xiaoyu) Liu, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2021?

Konkurs Chopinowski 2021 rozstrzygnięty. Zwycięzcą 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina został Bruce (Xiaoyu) Liu. Kim jest 24-letni pianista z Kanady?

Zobacz także:  Na co zmarł Fryderyk Chopin? Naukowcy znają odpowiedź

Bruce (Xiaoyu) Liu: kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2021?

Bruce (Xiaoiu) Liu z Kanady został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego 2021. Po burzliwych obradach jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało łącznie aż osiem nagród. Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Na trzecim miejscu znalazł się Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Jednym z laureatów został także Polak Jakub Kuszlik, który otrzymał czwartą nagrodę.

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, Bruce (Xiaoiu) Liu jest Kanadyjczykiem. Pianista urodził się w 1997 roku w Paryżu. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem wietnamskiego pianisty, Dang Thai Sona.

Zobacz także:  Mata znowu pobił rekord. Podobny wynik w Polsce osiągnął tylko... Fryderyk Chopin

Bruce (Xiaoiu) Liu jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie. Miał też okazję współpracować m.in. z orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej czy Orchestra of the Americas. Odbył również dwa tournee po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej – wystąpił m.in. w Pekinie i Szanghaju.

"Nie wiem co powiedzieć. Tyle emocji... Jestem zaszczycony tą nagrodą. Dziękuję jurorom i mojej rodzinie. Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy są niedobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to, co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się"

powiedział laureat w rozmowie z PAP

Konkurs Chopinowski 2021: koncerty laureatów

Koncerty laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego odbędą się w czwartek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej.

W trakcie czwartkowego koncertu odbędzie się również gala wręczenia nagród, a na scenie wystąpią wszyscy laureaci. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, Bruce (Xiaoiu) Liu wykona Koncert Fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

RadioZET.pl/PAP/Olga Łozińska