Zamknij

Cesaria Evora bohaterką Google Doodle. Kim była?

Łukasz Sawala
27.08.2019 08:38
Cesaria Evora
fot. East News

Cesaria Evora została bohaterką Google Doodle 27 sierpnia 2019 roku. To nie przypadkowy dzień, bo właśnie dziś przypada rocznica urodzin tej wielkiej piosenkarki pochodzącej z Republiki Zielonego Przylądka.

Evora była światowej sławy piosenkarką, która wykonywała muzykę z gatunku morna, charakteryzującej się wolnymi tempami i melancholijnym klimatem Często nazywano ją bosonogą divą ze względu na to, że na scenie lubiła pojawić się bez butów. Cesaria Evora śpiewała wyłącznie po kreolsku i portugalsku, co nie przeszkodziło jej w zrobieniu międzynarodowej kariery. Jej płyty osiągały status złotych i platynowych, a sama artystka została obsypana branżowymi nagrodami.

Artystka, która udzielała się też charytatywnie, pomagała zwrócić uwagę na problemy mieszkańców Afryki i wspierała walkę z AIDS.

Cesaria Evora zmarła 17 grudnia 2011 roku — kilka miesięcy wcześniej ogłosiła zakończenie kariery po tym, jak w Paryżu przeszła zawał serca. Przyczyną śmierci była niewydolność oddechowa oraz nadciśnienie tętnicze.

Cesaria Evora — historia bohaterki Google Doodle [27.08.2019]

Cesaria Evora przyszła na świat 27 sierpnia 1941 roku w Mindelo w Republice Zielonego Przylądka, jako jedna z siedmiorga dzieci. Jej matka była kucharką, ojciec zmarł, gdy Cesaria miała zaledwie 10 lat. Jako 16-latka zaczęła występować w portowych barach. Jej pierwsze płyty nie spotkały się z uznaniem słuchaczy i pozostały bez rozgłosu.

Kariera Evory na dobre rozpoczęła się, gdy artystka poznała swojego agenta, który zaprosił ją do Paryża. To tam Cesaria, mając 47 lat, nagrała swoje najpopularniejsze albumy, w tym nominowane do Grammy „Cesaria” z 1995 i „Cabo Verde” z 1997 roku. Jej kolejne albumy pokrywały się złotem i platyną, a wokalistka zyskiwała uznanie na całym świecie. Działalność muzyczną połączyła z inicjatywami charytatywnymi, jej albumy były między innymi apelem o walkę z AIDS i budowanie wiosek dziecięcych w Afryce.

Cesaria Evora zapamiętana została przez fanów i przyjaciół jako osoba niezwykle skromna, cicha i skupiona na pomocy innym.

Zagłosuj

Słuchasz piosenek Cesarii Evory?

Liczba głosów:

Cesaria Evora Google Doodle
fot. JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS

RadioZET.pl/MF