Zamknij

Daniel Johnston nie żyje. Słynny amerykański muzyk zmarł w wieku 58 lat

Piotr Krajewski
12.09.2019 11:47
Daniel Johnston nie żyje amerykański muzyk zmarł w wieku 58 lat
fot. Youtube

Daniel Johnston nie żyje. Popularny amerykański muzyk i autor tekstów zmarł 11 września w wieku 58 lat. Był jedną z ważniejszych postaci sceny alternatywnej oraz inspiracją dla wielu znanych artystów. Jego utwory wykonywali m.in. David Bowie i Pearl Jam.

Daniel Johnston nie żyje. Amerykański muzyk miał 58 lat

Nie żyje Daniel Johnston, amerykański piosenkarz, autor tekstów i rysownik. Artysta zmarł na zawał serca w wieku 58 lat. W trakcie życia zmagał się z problemami psychicznymi i wielokrotnie trafiał do szpitala. Zdiagnozowano u niego schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.

W ciągu swojej długoletniej kariery wydał kilkanaście płyt, z których większość powstała w domowych warunkach i została nagrana na kasetach. Dużą popularnością cieszył się w latach osiemdziesiątych, ale największy rozgłos zyskał kilka lat później za sprawą Kurta Cobaina. Słynny lider Nirvany pojawił się publicznie w koszulce z okładką jego wydawnictwa „Hi, How Are You” z 1983 roku, co wywołało ogromne zainteresowanie albumem. W 2005 roku swoją premierę miał film dokumentalny poświęcony życiu Daniela Johnstona. Produkcja została nagrodzona na słynnym festiwalu Sundance.

Twórczość Johnstona stała się inspiracją dla wielu młodych artystów i autorów tekstów. Jego utwory wykonywały największe gwiazdy w branży muzycznej, m.in. David Bowie, Beck, Pearl Jam, Sonic Youth czy Tom Waits. W 2017 roku zagrał pożegnalne koncerty i oficjalnie zakończył karierę.

RadioZET.pl/pitchfork.com/PK