Zamknij

David Bowie: nowe informacje w sprawie śmierci muzyka. Zmagał się nie tylko z rakiem wątroby?

Joanna Chojnacka
11.01.2022 10:37
David Bowie
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

David Bowie zmarł z powodu raka wątroby. Jednak w sprawie pojawiły się nowe fakty. Lekarz Michael Hunter dokonał dokładnej analizy trybu życia gwiazdora.

David Bowie to niekwestionowana legenda muzyki popularnej. Artysta przeszedł do historii jako innowator, kolorowy ptak, gwiazda rocka z największą liczbą sprzedanych albumów w dziejach. Muzyk zmarł 10 stycznia 2016 roku.

David Bowie zmarł na raka wątroby. Po śmierci muzyka pojawiły się spekulacje

Przyczyną zgonu artysty był rak wątroby. Choroba została zdiagnozowana u muzyka zaledwie 18 miesięcy przed śmiercią. Ze względu na tak szybki obrót spraw pojawiły się spekulacje, czy nowotwór faktycznie był jedyną dolegliwością, z jaką się zmagał.

Dokładnej analizy życia i zdrowia Davida Bowiego dokonał amerykański doktor Michael Hunter, który swoje wnioski zawarł w dokumencie "Autopsy: The Final Hours of David Bowie" - "Autopsja - Ostatnie godziny Davida Bowiego".

David Bowie: przyczyna śmierci. Zmagał się nie tylko z rakiem wątroby?

Chociaż wiele osób sugerowało, że rockandrollowy tryb życia mógł mieć wpływ na szybki rozwój choroby muzyka, Hunter twierdzi inaczej.

Pomimo nadużywania narkotyków np. kokainy oraz nadmiernego spożywania alkoholu sądzę, że nie odegrało to żadnej roli jeśli chodzi o jego śmierć. Muzyk zrezygnował z obu używek na wiele lat przed diagnozą i zgonem.

Doktor poruszył za to temat anizokorii Bowiego. Objaw polega na różnicach w wielkości średnicy źrenic. U muzyka rozwinął się on po uderzeniu w oko. Doktor Hunter twierdzi, że u artysty po młodzieńczej bójce o dziewczynę mógł wystąpić tętniak.

Ekspert wykluczył schizofrenię, na którą cierpieli krewni Davida - trzy ciotki oraz przyrodni brat oraz samobójstwo, które również stało się przedmiotem spekulacji. Jednak przyznał, że tradycja wypalania 60 papierosów dziennie, nie była dla artysty korzystna.

Rak wątroby rzadko jest rakiem pierwotnym. Możliwe, że rak zaczął się w jego płucach i migrował do wątroby.

RadioZET.pl/Daily Star